Czy żyrant może wziąć kredyt? Żyrant a zdolność kredytowa – co musisz wiedzieć?

11 maja 2020  — Piotr Spychalski

Czy żyrant może wziąć kredytBanki udzielają kredytów tylko wtedy, gdy są one odpowiednio zabezpieczone. Jedną z metod na to jest poręczenie, inaczej nazywane żyrowaniem. Wtedy wybrana osoba w razie potrzebny przejmuje na siebie spłatę zadłużenia. Taka obietnica to ogromna odpowiedzialność. Czy żyrant może wziąć kredyt, jeśli będzie miał taką potrzebę? Wyjaśniamy, jak wygląda zależność żyrant a zdolność kredytowa!

W większości przypadków poręczenie jest formalnością. Niemniej, nigdy nie można być pewnym, że na pewno da się spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Różne koleje losu mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Według statystyk, blisko co dziesiąty poręczyciel musi spłacać czyiś dług! Czy wiesz, jak w praktyce wygląda zależność żyrant a zdolność kredytowa? Osoby, które zdecydowały się na taką przysługę, są traktowane nieco inaczej. Dowiedz się, czy żyrant może wziąć kredyt!

Kim jest żyrant?

Żyrant (inaczej poręczyciel lub gwarant), to osoba, która dobrowolnie wyraża zgodę na ewentualną spłatę długu kredytobiorcy, jeśli będzie miał z tym kłopoty. Jest to jeden ze sposobów zabezpieczenia kredytu. W tym celu podpisuje się specjalną umowę w banku, zawierającą szereg warunków (m.in. wysokość kwoty, jaką zobowiązuje się pokryć żyrant).
Poręczycielem może być osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Najrozsądniej jest spytać o tę przysługę kogoś bliskiego i zaufanego. Wiele osób prosi o żyrowanie kredytu członków swojej rodziny czy bliskich przyjaciół. Kandydat na poręczyciela powinien mieć także dobrą zdolność kredytową – przynajmniej podobną do tej, jaką ma kredytobiorca. Skoro potencjalnie może spłacać za niego zobowiązanie, musi być w stanie to zrobić.

Żyrant a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest ważna w przypadku poręczenia nie tylko na etapie sprawdzania kandydata na gwaranta. Sam fakt podpisania tej umowy jest traktowany podobnie jak zadłużenie! W każdej chwili taka osoba może przecież potencjalnie stać się dłużnikiem, więc musi być na to przygotowana.

Zależność żyrant a zdolność kredytowa jest z tego względu dość kłopotliwa. Ponieważ poręczenie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, taka osoba sporo traci – jest potencjalnie obciążona większym ryzykiem. Sam fakt żyrowania jest nawet wpisywany do bazy Biura Informacji Kredytowej.

Spłacanie czyjegoś długu to trudne wyzwanie finansowe. W razie poważniejszych kłopotów może się też okazać, że odzyskanie wyłożonych pieniędzy nastąpi dopiero po czasie. W ten sposób zarówno kredytobiorca, jak i żyrant mogą wpaść w długi! Zanim podpisze się umowę poręczenia, warto dobrze przemyśleć, czy jest się gotowym na takie poświęcenie.

Czy żyrant może wziąć kredyt?

Wiele osób zastanawia się, czy żyrant może wziąć kredyt. Skoro jego zdolność mocno spada, z pewnością gorzej wypada w oczach banku oraz instytucji pozabankowych. Każdy kandydat jest sprawdzany w BIK, a fakt żyrowania znacznie obniża scoring – ocenę wiarygodności i zdolności kredytowej. Z pewnością próba zaciągnięcia własnego zobowiązania w takich okolicznościach będzie trudniejsza, ale nie niemożliwa. Dany klient będzie postrzegany jako bardziej ryzykowny, ponieważ jest już potencjalnie obciążony jednym długiem.

Zależność żyrant a zdolność kredytowa nie zawsze musi być niekorzystna. Jeśli ktoś może pochwalić się wyjątkowo dobrym scoringiem, a do tego poręczone zobowiązanie przebiega bez żadnych komplikacji, jak najbardziej ma szansę na kredyt. Niemniej, warto zawsze przedyskutować takie sprawy zanim podpisze się umowę. W przypadku wieloletnich zobowiązań można np. wyznaczyć okres, w którym zapewnia się wsparcie finansowe. Dobrym rozwiązaniem jest też zadeklarowanie jedynie części kwoty do spłaty – może to być podstawowa suma bez opłat dodatkowych lub np. jej połowa.

Zanim poprosi się kogoś o poręczenie, wypada ustalić to, czy żyrant może wziąć kredyt. Z tego względu większość osób zabezpiecza się z pomocą członków rodziny – rozmowy na takie tematy są zwykle o wiele mniej krępujące wśród bliskich. Jeśli okaże się, że wybrana przez nas osoba planuje niedługo zaciągnąć własne zobowiązanie, rozsądniej jest poprosić o pomoc kogoś innego.

Czy da się wycofać z żyrowania kredytu?

Wycofanie się z obowiązku poręczenia jest dość trudne. Jest możliwe jedynie w przypadku, gdy dotychczasowa spłata przebiega wzorowo, a kredytobiorca zaproponuje inną formę zabezpieczenia w zamian. Czasem sytuacja finansowa poręczyciela może nagle ulec zmianie. Jako że zależność żyrant a zdolność kredytowa jest raczej niekorzystna, wiele osób w takich okolicznościach chce się wycofać. Banki różnie podchodzą do takich wniosków. Zmiana zapisu umowy jest jednak dopuszczalna, dlatego zawsze warto spróbować.

Chociaż odpowiedź na pytanie: „czy żyrant może wziąć kredyt?” brzmi twierdząco, jest to nadal dość trudna kwestia. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu takiej umowy, dobrze to przemyśl. Pamiętaj też o zapoznaniu się ze wszystkimi warunkami – możesz je negocjować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *