Konsolidacja kredytów

konsolidacja kredytów, konsolidacja chwilówek, jak skonsolidować kredyty, jaki kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie dla osób posiadających kilka zobowiązań finansowych, zmagających się z problemem tzw. zdublowanych odsetek oraz dla tych, którzy mają trudności ze spłatą swoich pożyczek i kredytów.

Na czym polega konsolidacja?       

 

Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich kredytów i pożyczek (również chwilówek) w jeden bankowy kredyt, co daje szansę na uporządkowanie finansów i nie dopuszczenie do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Zalety tego typu kredytowania są ogromne. Do największych plusów (oprócz wskazanych wyżej) można zaliczyć:

 • zmniejszenie miesięcznego kosztu obsługi zobowiązania finansowego
 • jedną niską miesięczną ratę zamiast wielu różnych
 • długi okres spłaty
 • jeden termin spłaty zamiast kilku różnych
 • możliwość otrzymania dodatkowych środków pieniężnych na cel nie związany z konsolidacją

Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, musisz wziąć pod uwagę czynniki wpływające na jego koszt i warunki spłaty.

RRSO CZYLI CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU

Rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego zwróć szczególną uwagę na łączną kwotę całego kredytu, biorąc pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Na jego wielkość składają się: oprocentowanie nominalne, prowizja, marże i wszystkie dodatkowe opłaty wskazane w umowie.

Trzeba pamiętać, że RRSO kredytu konsolidacyjnego nie jest stałe, ale ustalane indywidualnie dla każdego klienta. Analizując wniosek kredytowy doradca sprawdza, jaka jest zdolność kredytowa pożyczkobiorcy, jakie są jego dochody, ile ma aktywnych zobowiązań, czy terminowo je spłaca itd. i dopiero wtedy przygotowuje skrojoną na miarę ofertę dla konkretnego klienta. Dla ułatwienia i zobrazowania, ile może wynieść RRSO, banki wprowadziły tzw. „przykład reprezentatywny”, biorący pod uwagę wszystkie zmienne dla przeciętnej osoby. Dzięki temu można mniej więcej porównać oferty różnych banków i wybrać tę, która wydaje się najbardziej atrakcyjna choć konkretne warunki cenowe poznasz dopiero uzyskując pozytywną decyzję kredytową.

PROWIZJA

Przeglądając oferty kredytów konsolidacyjnych łatwo zauważyć, że niemal wszystkie wiążą się z pobraniem prowizji za ich udzielenie. Wysokość prowizji zależy od banku i wynosi przeważnie od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.  Zdarza się, że w ramach promocji (np. za założenie rachunku) banki odstępują od pobrania prowizji.

OPROCENTOWANIE

Oprocentowanie to drugi obok prowizji czynnik wpływający na całkowity koszt kredytu. Na wysokość oprocentowania składa się marża banku (zazwyczaj wynosząca od 2% do 8,28%) oraz WIBOR 3M, czyli stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym (obecnie wskaźnik ten wynosi  1,72 %). Bank ustala stopę oprocentowania analizując zdolność kredytową wnioskodawcy. Działając zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, nie może jednak ustalić oprocentowania przekraczającego czterokrotności stopy lombardowej, czyli 10% w skali roku.

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

Obecnie na polskim rynku maksymalna kwota konsolidacyjnego kredytu bankowego uzyskanego na zasadzie odstępstwa wynosi 300 tys. zł. Wyższe kredyty przyznawane są tylko przy dodatkowym zabezpieczeniu w postaci hipoteki.

CZAS TRWANIA UMOWY KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO Przeważnie kredyt konsolidacyjny udzielany jest na 9-12 lat. Zdarza się jednak i tak, że umowa podpisywana jest nawet na 30 lat (przy kredytach konsolidacyjnych z zabezpieczeniem hipotecznym). 

JAKIE ZOBOWIĄZANIA MOŻNA SKONSOLIDOWAĆ?

W odróżnieniu od kredytów gotówkowych, kredyt konsolidacyjny ma celowy charakter. Oznacza to, że pieniądze można przeznaczyć na spłatę określonych zobowiązań, takich jak:

 • kredyt lub pożyczka gotówkowa
 • kredyt samochodowy
 • kredyt ratalny
 • limit kredytowy na rachunku bieżącym lub na karcie kredytowej
 • inne kredyty konsumpcyjne

Warto wiedzieć!

Przy konsolidacji kredytów studenckich i kredytów preferencyjnych mogą wystąpić pewne trudności – bank może zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów przy rozważaniu wniosku kredytowego. Trzeba również dodać, że konsolidacja kredytów preferencyjnych bardzo często jest nieopłacalna i jeśli nie jest to konieczne nie polecamy ich konsolidować.

ZABEZPIECZENIA KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO

Kredyt konsolidacyjny może występować jako:

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – bank nie wymaga zabezpieczenia, ale kwota kredytu jest niższa (z reguły do 200 tys. zł), a umowa podpisywana jest na krótszy okres czasu (maksymalnie do 144 miesięcy, czyli na 12 lat).

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny –  z zabezpieczeniem w postaci hipoteki; z reguły udzielany na wysokie kwoty, a umowa podpisywana jest na dłuższy czas. Procedura uzyskania tego typu kredytu jest jednak dłuższa i bardziej skomplikowana.

FORMALNOŚCI

Jakie dokumenty trzeba przedstawić wnioskując o kredyt konsolidacyjny?

 • umowy dotyczące zobowiązań, które chcesz skonsolidować
 • wyciągi bankowe z rachunków osobistych
 • wyciągi z kart kredytowych (jeśli nimi dysponujesz)
 • zaświadczenie o zatrudnieniu (np. umowa o pracę, o dzieło, umowa zlecenie itd.)
 • zaświadczenie o dochodach
 • oświadczenia o stanie cywilnym

Czujesz się przytłoczony nadmiarem informacji? Zdaj się na nas – pomożemy Ci wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny!

 

Korzystając z naszej pomocy przy wyborze kredytu konsolidacyjnego otrzymujesz:

·         gwarancję najlepszego kredytu konsolidacyjnego dopasowanego do Twoich potrzeb

·         wsparcie ekspertów

·         szybką ofertę dostosowaną do Twoich wymagań i możliwości finansowych

 

Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami  i sprawdź ile możesz zaoszczędzić!

Jeśli poza kredytami bankowymi chcesz również skonsolidować chwilówki przejdź kliknij tutaj.