Oddłużanie firm – co to jest i na czym polega?

24 września 2020  — Karol

Coraz więcej firm na polskim rynku ma problem ze stabilnością sytuacji finansowej. Wysokie kredyty do spłacenia, nieodpowiedni kontrahenci czy nieprzemyślane inwestycje to niektóre z przyczyn, które tworzą w przedsiębiorstwie zadłużenia. Rozwiązaniem na wyjście ze spirali nieuregulowanych zobowiązań jest oddłużanie firm. Wyjaśnimy, na czym polega taki proces i jak może pomóc.

Czym jest oddłużanie firm?

Oddłużanie firmKażde przedsiębiorstwo mogą dotknąć problemy finansowe. Czasami taka sytuacja sprawia, że firma nie jest w stanie opłacić zaległych zobowiązań i wpada w spiralę długów, z której trudno się później wydostać. Należy wówczas zastosować szereg działań, które pomogą przywrócić stabilność finansową – jest to tzw. oddłużanie firm. Pomoc zadłużonemu przedsiębiorstwu polega zazwyczaj na udzielaniu kredytów konsolidacyjnych, pożyczek oddłużeniowych czy podzieleniu zadłużenia na raty, które mogą być spłacane w dłuższej perspektywie czasu.

Oddłużanie firm to proces wieloetapowy, który zazwyczaj rozpoczyna się od ustalenia faktycznego stanu zadłużenia przedsiębiorstwa, a kończy na usunięciu wpisu na liście dłużników i zamknięcia długów. Oddłużanie może być prowadzone samodzielnie lub przy pomocy profesjonalnych firm czy prywatnych specjalistów, np. prawników. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma może odzyskać odpowiedni status materialny i uniknąć zawieszenia, czy nawet całkowitego upadku.

Oddłużanie firm – co możesz zrobić jako przedsiębiorca?

W przypadku firmy ważne jest, aby spłacić zaległe należności jak najszybciej, ponieważ ich nawarstwianie i niewypłacalność może doprowadzić do upadku całego przedsiębiorstwa. Co możesz zrobić jako przedsiębiorca, kiedy masz na swoim koncie zaległe zobowiązania?

  1. Ustal wysokość zadłużenia, biorąc pod uwagę wszystkie kredyty, pożyczki, nieopłacone rachunki i inne zobowiązania.
  2. Ustal priorytety, np. które zadłużenie należy spłacić w pierwszej kolejności.
  3. Realnie oceń sytuację finansową przedsiębiorstwa, uwzględniając dochody, zatrudnienie, pensje, opłaty itd.
  4. Skorzystaj z usług firm oddłużeniowych, osób prywatnych lub firm pożyczkowych, które oferują pożyczki oddłużeniowe.

Na czym polega profesjonalne oddłużanie firm?

Specjalistyczne oddłużanie firm to działania, których głównym celem jest wyprowadzenia przedsiębiorstwa z zadłużenia. Czasami właściciel firmy nie jest w stanie poradzić sobie samemu z narastającymi długami. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy oddłużającej albo kancelarii prawniczej, która pomoże w całym procesie.

Bardzo często, wierzyciele żądający jak najszybszej spłaty należności, wnioskują do sądu o ogłoszenie upadłości danego przedsiębiorstwa. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, firma upada, a wszystkie zobowiązania zostają spłacone jednocześnie – najczęściej z majątku właściciela przedsiębiorstwa. Czasami także firma jest w złej sytuacji finansowej już od długiego czasu i nie jest w stanie uregulować wszystkich swoich zobowiązań. W takiej sytuacji najbardziej skuteczne będzie dojście do kompromisu między wierzycielem a przedsiębiorcą. Profesjonalna firma oddłużająca może pomóc w negocjacjach, ale także w dokładnej ocenie sytuacji oraz w ułożeniu rozsądnego planu spłat. Dodatkowo, osoby oddłużające firmy zajmują się także:

  • opieką prawniczą i finansową,
  • działaniami antywindykacyjnymi,
  • ochroną przed przykrymi skutkami procesu egzekucyjnego,
  • negocjowaniem nowych warunków spłat z bankami lub pożyczkodawcami,
  • reprezentacją przed sądami,
  • pomocą w usunięciu z list dłużników.

Ile kosztuje oddłużanie firm?

Oddłużanie firm to proces wieloetapowy i aby przebiegł skutecznie wymaga rzetelnej wiedzy finansowej i prawniczej. Fachowa pomoc jest jednak płatna. Nie możemy podać jednoznacznej ceny, ponieważ koszt zależy od indywidualnego przypadku, rodzaju specjalistycznej firmy czy stopnia zadłużenia przedsiębiorstwa. Zazwyczaj profesjonalne oddłużanie firm prowadzone przez specjalistów, np. prawników kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wycena jest zawsze prowadzona indywidualnie i liczona przed rozpoczęciem procesu oddłużania firmy.

W związku z tym, że jest to kosztowne rozwiązanie, pamiętaj, aby wybierać sprawdzone firmy. Nie korzystaj z usług niedoświadczonych osób, które namówią Cię tylko na wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Być może taki sposób będzie szybki i łatwy, ale to tylko chwilowa ulga dla Twojego budżetu. Po czasie firma wciąż nie będzie miała funduszy na spłatę zobowiązań i będzie ponownie zadłużona.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na samodzielne oddłużanie firm, czy na pomoc specjalisty, pamiętaj, aby podejmować rozważne i przemyślane decyzje. Przywrócenie stabilnej sytuacji finansowej w firmie pozwoli Ci odzyskać spokój i wyeliminować problemy związane z windykacją czy sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *