Konsolidacja kredytów bez zdolności kredytowej

Kiedy staramy się o jakikolwiek kredyt bankowy i uzyskujemy decyzję pozytywną, świadczy to o tym, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna. Z pewnością mamy dobrą historię kredytową, stałą umowę o pracę. Jednak raty kredytów są spłacane zwykle przez dłuższy czas, a nasza sytuacja może się zmienić.

Jeśli mamy jednocześnie kilka kredytów, a coś w naszym życiu się zmieniło: spadły dochody, doszły nowe wydatki, dotknęła nas choroba – wtedy jednoczesna spłata wszystkich rat jest trudna, o ile nie niemożliwa. Bez zwątpienia dobrym rozwiązaniem będzie konsolidacja, z której skorzystało już wielu Polaków. Ale skoro pogorszył się nasz standard życia, może się okazać, że nie mamy zdolności kredytowej. Wydawałoby się, że sytuacja jest bez wyjścia, a jak jest w rzeczywistości? Czy w związku ze spadkiem lub brakiem zdolności możemy ubiegać się o konsolidację?

Konsolidacja kredytów bez zdolności kredytowej – najczęściej zadawane pytania

1. Konsolidacja kredytu – dlaczego warto?

To, że konsolidacja kredytów cieszy się taką popularnością, wynika w dużej mierze zalet, z jakimi wiąże się ten produkt finansowy. Przede wszystkim zamiast kilku kłopotliwych w spłacie rat, będziemy mieć tylko jedną i to niższą. Będzie ona łatwiejsza w spłacie, nie będzie odbijać się tak bardzo na naszym portfelu. Ostatecznie przełoży się na większy spokój, brak konieczności obniżenia standardu życia i większą terminowość.

Wielokrotnie można dobrać nieco gotówki pozwalającej na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Oprócz tego okres spłaty i wysokość raty można dostosować do naszych potrzeb i możliwości. Dzięki temu możemy mieć kontrolę nad tym, czy jesteśmy w stanie płacić określoną sumę regularnie. Najważniejszą, a dla wielu i jedyną, wadą konsolidacji kredytu jest dodatkowa prowizja związana z zaciągnięciem nowego zobowiązania. Jednak będzie ona wliczona w niskie raty, więc możemy jej w ogóle nie odczuć.

2. Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – czy można go wziąć w banku?

Tak i nie. Nie możemy liczyć na przychylność banku, jeśli nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Oznacza to, że nie mamy możliwości skorzystania ze standardowej oferty. W zasadzie możemy wziąć pod uwagę jedynie kredyt z poręczycielem i to nie w każdym przypadku.

Usługa ta powstała dla osób chcących skonsolidować swoje dotychczasowe raty, ale ich zdolność kredytowa jest wątpliwa. Obecność nazwiska poręczyciela na umowie kredytowej oznacza, że stał się żyrantem. W razie, gdybyśmy mieli kłopot z tym, by terminowo wywiązywać się spłaty rat, to na poręczycielu ciąży obowiązek uiszczenia raty. To dla banku duże zabezpieczenie, ale nie zawsze łatwo można znaleźć poręczyciela, zwłaszcza wtedy, kiedy nasza sytuacja jest niepewna i mało stabilna.

3. Czy można skonsolidować kredyty w sektorze pozabankowym?

Nie tylko można, ale w wielu przypadkach jest to najtańsze i najłatwiej dostępne rozwiązanie. Firmy pożyczkowe mogą udzielić pożyczki ratalnej, która pokryje kwoty kredytów. Ważne w naszym przypadku będzie to, że sektor pozabankowy rządzi się innymi prawami, a przez to jest bardziej elastyczny wobec klientów. Dochody i źródło ich pochodzenia nie zawsze są dla banku wystarczające. Najbardziej komfortowa dla niego jest umowa o pracę na czas nieokreślony i to na jej podstawie wylicza się zdolność kredytową. Tymczasem w firmie pożyczkowej liczą się wpływy z tytułu umowy o dzieło, umowy zlecenie, renty, emerytury.

Zatem jeśli możemy udokumentować to, że mamy regularnie wpływające na konto pieniądze, to szanse mamy spore. Mitem jest natomiast to, że w firmie pożyczkowej można dostać pożyczkę bez zdolności kredytowej. Jakaś ona być musi – mimo wszystko jesteśmy dla instytucji inwestycją i jeśli pojawią się duże wątpliwości, czy będziemy umieli spłacić zobowiązanie i tutaj odejdziemy z kwitkiem.

4. Co przygotować, aby skonsolidować kredyty w firmie pożyczkowej?

W firmach pożyczkowych trzeba spełnić znacznie mniej warunków, tak samo mają bardziej liberalne podejście wobec dochodów i zdolności kredytowej. Ubieganie się o konsolidację przebiega podobnie, jak ma to miejsce przy składaniu wniosku o każdą pożyczkę. Mało tego, nie musimy nawet tracić czasu na dojazdy do placówki i stanie w kolejce. W wielu instytucjach dostępna jest opcja pożyczki przez internet.

Poza wypełnionym wnioskiem powinniśmy przygotować dowód osobisty, numer rachunku bankowego i telefon. Ze względu na charakter pożyczki, o jaką będziemy się ubiegać, warto mieć pod ręką dokumenty potwierdzające dochody i umowy kredytów, które chcielibyśmy skonsolidować.

5. Jak wybrać najlepszą ofertę konsolidacji?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że z racji małej zdolności, ciekawej oferty dla nas nie będzie w banku. W firmach pożyczkowych propozycji może być sporo, ale nie każda będzie równie atrakcyjna i z reguły są to rozwiązania droższe od tych z sektora bankowego. Aby wybrać najlepszą, trzeba przeanalizować co najmniej kilka propozycji. Warto posiłkować się porównywarkami ofert i kalkulatorami. Pierwsze pokażą, na jakie produkty finansowe decydują się klienci firm pożyczkowych i które z nich są najbardziej opłacalne. Natomiast drugie pozwolą na oszacowanie wysokości rat.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!