Konsolidacja kredytów firmowych

Konsolidacja kredytów firmowych - splatachwilowek.plPrzejściowe trudności finansowe dotyczą osób prywatnych i firm. Niejednokrotnie to sytuacja tych drugich jest trudniejsza i bardziej skomplikowana. Firma bierze kredyty w związku z nowymi inwestycjami, poszerzaniem swojego asortymentu, zaległościami w płatnościach składek i wiele innych.

Jeśli zobowiązań zaczyna się gromadzić coraz więcej, to rośnie prawdopodobieństwo, że pojawią się kłopoty z terminowym spłacaniem rat. To z kolei niesie dla każdego przedsiębiorstwa tak negatywne konsekwencje, jak zablokowanie uczestnictwa w przetargach, wpisanie do BIK, BIG i KRD, utrudnione staranie o kredyt, zajęcie konta bankowego itd. Dlatego też rozważny właściciel firmy, który ma kilka kredytów i zdaje sobie sprawę, że zbliża się widmo nieterminowości, a chce skutecznie regulować płatności, powinien wziąć pod uwagę konsolidację zobowiązań. Co powinniśmy wiedzieć o konsolidacji kredytów firmowych, zanim się na tę usługę zdecydujemy?

Konsolidacja kredytów firmowych – najczęściej zadawane pytania

1. Na czym polega konsolidacja kredytów firmowych?

Najczęściej kiedy myślimy o konsolidacji kredytów, to kojarzy się ona z kredytami konsumenckimi, które zaciągają osoby prywatne. Jednak nie zawsze tak jest. Z tej usługi finansowej korzystają również przedsiębiorstwa. Chociaż muszą spełnić więcej wymogów niż klienci indywidualni w banku, to sama zasada jest niemal identyczna. W trakcie konsolidacji kredytów sumuje się zobowiązania (w banku nie mogą dotyczyć leasingu i faktoringu), a następnie tę kwotę łączną dzieli się na względnie niskie raty, oczywiście z uwzględnieniem oprocentowania i jeśli występuje prowizji za udzielenie. Okres spłaty może być różny, ale w kilku bankach może on wynieść nawet 25 lat przy odpowiednim zabezpieczeniu.

Dla części przedsiębiorców jest to rozwiązanie, które pomaga odzyskać wolność finansową i oddala widmo bankructwa. Konsolidację kredytów firmowych najczęściej oferują banki z uwagi na dłuższy okres spłaty jaki mogą zaoferować choć firmy pożyczkowe powoli wdrażają tego typu produkty. Przy czym przez mnogość formalności w bankach, to sektor pozabankowy znacznie częściej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm.

2. Konsolidacja kredytów firmowych – z jakimi wiąże się korzyściami?

Przede wszystkim trzeba wyjść od tego, że decydując się na konsolidację, unikniemy wszystkich negatywnych skutków wymagalnych zadłużeń, jakie były we wstępie. Firma, która ma jakiekolwiek nieregulowane zobowiązania, wiele traci. Jeśli zamiast ryzykować, zdecydujemy się na to, by skonsolidować swoje zobowiązania, to nie mamy wielu rat, które być może są wysokie. Zostaje jedna rata i to niższa. Zatem nie będziemy mieć problemów z terminowością. Druga rzecz, co miesiąc zostaje więcej pieniędzy na rachunku firmowym, więc można myśleć o kolejnych inwestycjach. Jednocześnie można poprawić swoją zdolność kredytową i łatwiej da się pozyskać środki na działalność bieżącą.

Konsolidacja kredytów firmowych podobnie jak w momencie, kiedy starają się o nie osoby prywatne, wiąże się z dodatkową prowizją. Ale ponieważ kwoty te są wliczone w comiesięczną ratę, która jest niższa niż dotychczasowe zobowiązania, to nie jest to wadą dyskwalifikującą to rozwiązanie.

3. Gdzie można skonsolidować kredyty firmowe?

Wiele będzie zależało od tego, jak długo firma funkcjonuje na rynku, jaka jest jej sytuacja w BIK i w urzędach, czy ma jakieś zaległości itd. Z reguły chcąc starać się o konsolidację, każdy kieruje się do banku. Niestety nie zawsze dostaniemy tam pieniądze. Banki mają restrykcyjne wymagania wobec swoich klientów i bardzo skrupulatnie ich sprawdzają. Jeszcze bardziej rygorystycznie podchodzą do firm, zwłaszcza tych, które funkcjonują na rynku krócej niż 2 lata.
Dużo łatwiej można uzyskać wsparcie w sektorze pozabankowym. Firmy pożyczkowe są znacznie bardziej elastyczne i przygotowują oferty dla różnych grup klientów. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą, który ma firmę od niedawna lub mamy większe problemy finansowe, to będzie to najlepsze rozwiązanie.

4. Jak wygląda proces konsolidacji kredytów bankowych?

Zakładając, że nasza zdolność kredytowa i historia kredytowa będzie dla banku mało zadowalające, będziemy wnioskować o konsolidację w firmie pożyczkowej. Realizacja usługi będzie przebiegać jak przy każdej pożyczce. Musimy wypełnić i złożyć wniosek i przygotować wymaganą dokumentację firmy i tę, która dotyczy zobowiązań, jakie chcemy skonsolidować. Po złożeniu wniosku musimy czekać na weryfikację. W przeciwieństwie do banku, w firmie z sektora pozabankowego możemy starać się o pożyczkę już od pierwszego dnia działalności firmy. Jeśli naszym problemem są zobowiązania, będące już po terminie, wtedy pożyczka będzie wiązać się z dodatkowymi zabezpieczeniami. Poza tym najlepiej koncentrować się na tych, które są bez BIK. Po tym, kiedy wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, wystarczy czekać, aż pieniądze wpłyną na rachunek bankowy.

5. Na co spojrzeć przed podpisaniem umowy?

To, że sektor pozabankowy jest tak elastyczny, wiąże się z wieloma zaletami, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępność usług. Jednak niesie za sobą też pewne negatywne konsekwencje. Firmy pożyczkowe mogą indywidualnie ustalać warunki dla klientów. Dlatego też powinniśmy dokładnie przeanalizować umowę, zanim ją podpiszemy. Oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i wszystkie inne koszty, mogą się między sobą bardzo różnić. Tak samo, jak inny może być maksymalny okres kredytowania. Konsolidacja kredytów firmowych ma pomóc w wyjściu z problemów, a nie je powiększyć.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!