Konsolidacja kredytów pozabankowych

Rynek finansowy nieustannie się rozwija, co wynika z rosnącego popytu i atrakcyjnych ofert. Każdego roku większa grupa Polaków decyduje się na zaciągnięcie kolejnych pożyczek. Problem zaczyna się w momencie, kiedy jednocześnie jest ich zbyt dużo, by możliwa była ich terminowa spłata. Co możemy wziąć pod uwagę w takiej sytuacji? Na pewno konsolidację.

Konsolidacja powszechnie kojarzy się z bankiem. Nic więc dziwnego, że kiedy będziemy brali ją pod uwagę, to pierwsze kroki kierujemy właśnie tam. Jednak banki mało przychylnie patrzą na, to kiedy skonsolidowane mają być pożyczki pozabankowe. Na szczęście nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezradni. Wśród wielu usług, jakie przygotowują firmy pożyczkowe, istnieje też możliwość skonsolidowania dotychczasowych zobowiązań.

Konsolidacja kredytów pozabankowych – najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są zalety konsolidacji kredytów pozabankowych?

Konsolidacja polega na tym, że łączy się kilka zobowiązań w jedno. Następnie nową kwotę dzieli się na raty. Jest to o tyle warte uwagi, że kiedy mamy parę chwilówek, to często są one na krótki termin i trudno zorganizować pieniądze na każdą z nich w tym samym czasie. Wzięcie kolejnej chwilówki tylko powiększyłoby dług. Natomiast z konsolidacją wygląda to inaczej. Zamiast kilku zobowiązań, będziemy spłacać jedno. Do spłaty będą niskie raty, więc łatwiej będzie nam dotrzymać terminowości. Zobowiązania będą się zmniejszać, nie musimy się martwić o to, że rosną dodatkowe odsetki. Ostatecznie, bardzo szybko odczujemy, że nasze problemy finansowe są coraz mniejsze.

Jedyną wadą, o jakiej można mówić przy okazji konsolidacji, jest to, że wiąże się jak każdy produkt finansowy z prowizją. Jest ona doliczana do rat i co prawda zapłacimy więcej, niż wynoszą nasze dotychczasowe zobowiązanie, ale jest to cena za umożliwienie spłaty zobowiązań w osiągalnym harmonogramie.

2. Czy możliwa jest konsolidacja kredytów pozabankowych bez BIK?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli mamy negatywną historię w BIK, to nie warto iść do banku, bo jedynie stracimy czas chyba, że wpisy nas blokujące są możliwe do usunięcia. W każdym banku liczy się dobra zdolność kredytowa i pozytywna historia w BIK. W części firm pożyczkowych też BIK będzie miał znaczenie i też możemy napotkać trudności. Mając tego świadomość, od razu możemy koncentrować się na pożyczkach bez BIK. W ich przypadku podczas składania wniosku nie będzie weryfikowana nasza sytuacja w bazach dłużników.

Jednocześnie musimy mieć świadomość, że istotna będzie zdolność kredytowa, czyli wpływy w związku z rentą, emeryturą, umową o pracę, umową o dzieło, czy zlecenie. Każdy pożyczkodawca chce mieć pewność, że klient będzie w stanie oddać pieniądze.

3. Jak znaleźć dobrą ofertę?

Z racji tego, że konsolidacje kredytów pozabankowych cieszą się rosnącą popularnością, pojawiają się one w ofertach wielu firm pożyczkowych. Jest to możliwe dzięki wynikającej z przepisów dużej elastyczności sektora pozabankowego. Każda firma może ustalać swoje własne promocje i warunki, a co za tym idzie, szczegółowe parametry pożyczek mogą się między sobą bardzo różnić.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, że podpiszemy umowę z konkretną instytucją, powinniśmy przeanalizować przynajmniej kilka ofert. Pomocą mogą być różnego rodzaju kalkulatory rat i porównywarki ofert. Dowiemy się z nich, jakiej wysokości ratę i przez jaki czas będziemy spłacać, a także jak poszczególne oferty oceniają pożyczkobiorcy. Poza tym do porównywarek trafiają tylko wiarygodne instytucje, z którymi współpraca jest bezpieczna.

4. Jak długo czeka się na konsolidację?

Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy i w jaki sposób będziemy dopełniać formalności. Zakładając, że będziemy sami szukać i porównywać propozycje konsolidacji, a następnie będziemy osobiście jechali do placówki stacjonarnej, to cały proces bardzo się wydłuża. Coraz częściej można skorzystać z konsolidacji online, a poszczególne usługi porównać za pośrednictwem wspomnianych wcześniej narzędzi. Podczas składania wniosku potrzeba kilka podstawowych informacji, więc wypełnienie zajmuje chwilę.

Trzeba też przygotować dowód, rachunek bankowy, umowy, które chcielibyśmy skonsolidować, zaświadczenie o dochodach i numer telefonu. Po tym, jak złożymy wniosek, czekamy na weryfikację. Decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możemy dostać nawet w kilkanaście minut.

5. Czy firma może starać się o konsolidację?

Z problemami finansowymi borykają się nie tylko osoby prywatne, ale też firmy. W ich przypadku wiąże się to nieraz z jeszcze większymi konsekwencjami, dlatego też widząc zbliżające się trudności z płatnościami, lepiej zareagować jak najszybciej. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i mamy kilka trudnych do spłaty pożyczek, to również możemy skorzystać z konsolidacji. W firmach pożyczkowych opcja ta jest dostępna dla małych, średnich i dużych firm, nawet tych początkujących. Często propozycji dla przedsiębiorców jest znacznie mniej, ale z każdym rokiem ich przybywa, więc już teraz możemy dobrać takie rozwiązanie, które sprosta naszym oczekiwaniom i pozwoli na odzyskanie płynności finansowej firmy i da możliwość dalszego rozwoju.