Trudne kredyty dla firm

Trudne kredyty dla firmRynek usług finansowych nieustannie się rozwija, a osoby prywatne mogą przebierać w ofertach. Z firmami wygląda to nieco inaczej. Co prawda banki bardzo głośno reklamują kredyty dla firm, ich opłacalność i dostępność dla przedsiębiorców, ale w praktyce nie jest to takie proste, a usługi te są dostępne jedynie dla części firm.

Firmy muszą dużo bardziej udowadniać swoją wiarygodność i płynność finansową niż osoby prywatne. Przez jeszcze bardziej wygórowane wymagania, kredyty bankowe są trudne do uzyskania. Czy w takim razie nasza firma jest całkowicie pozbawiona możliwości wsparcia finansowego? Niekoniecznie. Kiedy jeden, drugi, czy trzeci bank da nam decyzję odmowną, to możemy spodziewać się, że pomocną dłoń wyciągną firmy pożyczkowe.

Trudne kredyty dla firm – najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego łatwiej dostać kredyt w firmie pożyczkowej niż w banku?

Wobec firm banki mają wiele wymagań. Liczy się przede wszystkim duże zabezpieczenie, a współpraca z firmami, zwłaszcza tymi młodymi, jest obarczone dużym ryzykiem finansowym. Aby uzyskać stabilność i płynność finansową większość firm potrzebuje kilku lat i właśnie co najmniej kilkuletnia obecność na rynku będzie dla banku satysfakcjonująca. Oprócz tego firmy nieraz wpadają w chwilowe trudności finansowe, chociażby przez zaległość w składkach do ZUS i US.

Nie jest ważne, czy w danym miesiącu obroty firmy były na takim poziomie, by można było wywiązać się z zobowiązań. Dla banku liczy się to, że mamy zaległości i nie jesteśmy wiarygodnym klientem. A jak to wygląda w firmie pożyczkowej?

Sektor pozabankowy charakteryzuje się znacznie większą elastycznością, a warunków, jakie muszą spełnić firmy, by zyskać wsparcie finansowe, jest mniej. Pod względem procedury pożyczki w dużej mierze przypominają te, z których mogą korzystać klienci prywatni. Trudne kredyty dla firm w banku nie znaczą, że w sektorze pozabankowym również zostaniemy z niczym. O pieniądze można starać się od pierwszego dnia działalności.

2. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pożyczkę dla firmy?

Wszystkie firmy pożyczkowe proponują znacznie bardziej elastyczne i prostsze do osiągnięcia warunki niż banki. Ale ponieważ instytucje pozabankowe są elastyczne i mogą ustalać swoje własne zasady, szczegółowe wytyczne są zależne od pożyczkodawcy. W części przypadków z oferty można skorzystać nawet od pierwszego dnia działalności. Często kwoty osiągają wartość nawet kilkuset tysięcy złotych, a spłatę rozkłada się na kilkadziesiąt miesięcy. Aby uzyskać pożyczkę, najczęściej wystarczy jedynie wypełnić wniosek, przygotować dokumenty firmy jak wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Niektóre instytucje wymagają przedłożenia zaświadczenia świadczącego o niezaleganiu w ZUS i US.

3. Jak długo trwa proces starania się o trudny kredyt dla firm w firmie pożyczkowej?

Podobnie jak w poprzednim przypadku, wiele zależy od polityki firmy, ale z reguły nie trwa to wiele dłużej niż kiedy wnioskują osoby prywatne. Cały proces rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej firmy, z którą chcemy podjąć współpracę. Żeby zaoszczędzić czas, można w tym celu skorzystać z porównywarki ofert. Od razu wyświetlą nam się wszystkie instytucje, jakie przygotowały usługi dla firm. Zaznaczając odpowiednie wymagania w związku z kwotami i ratami, na liście będą jedynie te, które są najbliższe naszym oczekiwaniom.

Ze strony porównywarki przechodzimy na stronę firmy i wypisujemy wniosek. Jeżeli już wcześniej przygotujemy wszystkie dokumenty, jakie będą niezbędne do weryfikacji, ten etap przebiegać będzie bardzo szybko. Zostaje nam jedynie czekać na rozpatrzenie wniosku i pieniądze. Środki na koncie możemy mieć w tym samym dniu lub następnego dnia roboczego.

4. Dlaczego warto wziąć trudne kredyty dla firm?

Przedsiębiorcy borykają się z wieloma wydatkami, jak wspomniane wcześniej składki do ZUS i US. Jeśli zaczniemy zalegać czy ze składkami, czy z fakturami, nasza firma szybko trafi do bazy dłużników i szanse na nasz dalszy rozwój maleją. Wybierając współpracę z instytucją finansową, można pozbyć się problemów finansowych. Jeżeli mamy długi, to wierzyciele mogą zając nasze konto bankowe, nie możemy startować w przetargach, a i kary i odsetki szybko idą w górę. Ten kredyt nie musi służyć jedynie pozbyciu się bieżących zobowiązań. To także ciekawa alternatywa dla kredytu bankowego, kiedy chcemy wdrożyć nowy produkt, rozbudować park maszynowy. Zatem spłacając jedną, często niewielką, ratę miesięcznie, nadal możemy poszerzać zakres działalności firmy.

5. Jakie są konsekwencje, jeśli firma nie płaci rat?

Jeśli instytucja finansowa przyznaje nam pieniądze, to w jej oczach jesteśmy klientem wiarygodnym, który jest w stanie wywiązać się z zobowiązania. Jako przedsiębiorcy powinniśmy być odpowiedzialni i brać kredyt tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że go spłacimy. W razie braku terminowości musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim będą to karne odsetki, ale oprócz tego trafimy do bazy dłużników, pojawią się płatne wezwania do zapłaty, monity. Następnie będzie wszczęte postępowanie egzekucyjne, a majątek firmy może być zajęty.