Blisko o połowę zmniejszyła się liczba poręczycieli kredytów

17 lipca 2018  — Arkadiusz

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w ciągu ostatnich 4 lat liczba poręczycieli kredytów spadła aż o 46%. Banki odchodzą od tego typu zabezpieczenia w przypadku niższych kwot pożyczki. Chętniej wykorzystują go przy kredytach zaciąganych na wysokie kwoty (np. przy kredytach hipotecznych).

 

Według raportu BIK, jeszcze w 2014 r. w sektorze bankowym zarejestrowano 572 tys. poręczycieli kredytów. Pod koniec 2017 r. liczba ta spadła do 309 tys. osób. W porównywanych latach liczba kredytów zmniejszyła się z 462 tys. do 255 tys.

 

37 tys. poręczycieli wpisanych do KRD

Poręczyciel (żyrant) to osoba, która osobiście zabezpiecza zobowiązanie finansowe zaciągane przez inną dobę. Tym samym bierze na siebie obowiązek spłaty kredytu w momencie, kiedy kredytobiorca ma na tym polu zaległości.

 

Z raportu BIK wynika, że w Polsce w 2017 r. 309 tys. osób poręczało 255 tys. kredytów. Aż 11,5% poręczycieli poręczyło kredyt, który nie jest terminowo spłacany, a opóźnienie w spłacie przekroczyło 90 dni. W konsekwencji prawie 37 tys. poręczycieli zostało wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, a banki żądają od nich zwrotu ponad 483 mln zł.

 

Banki rezygnują z poręczenia

Z danych BIK wynika, że najczęściej poręczane są kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i  ratalne) i stanowią 84% wszystkich poręczeń. Średnia kwota tego typu kredytu wynosi 34,6 tys. zł. Z roku na rok słabnie jednak popularność poręczania kredytów na niższe kwoty. Z tej formy zabezpieczenia korzystają jeszcze SKOK-i, banki spółdzielcze i tylko niektóre banki komercyjne. Poręczenie jest jednak chętnie stosowane przy zaciąganiu kredytu na dużą kwotę (np. przy kredycie hipotecznym).

 

Dyrektor Departamentu Business Intelligence BIK, Sławomir Grzybek, tłumaczy: “Spadek popularności kredytów poręczanych może wynikać z postępującej automatyzacji procesów kredytowych, z zaawansowanych statystycznie metod oceny klientów oraz z informacji pozyskiwanych z baz zewnętrznych takich jak BIK. Nowoczesne systemy analityczne w bankach umożliwiają podejmowane decyzji sprawnie i precyzyjnie. Wnioski kredytowe rozpatrywane są w coraz krótszym czasie, podczas gdy bank jest w stanie dokładnie ocenić ryzyko kredytowe klienta. Rezygnując z dodatkowych zabezpieczeń takich jak poręczenie, skraca się czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku i przyznanie kredytu szczególnie klientowi już dobrze bankowi znanemu.”

 

Wyższe kwoty poręczanych kredytów

Chociaż od 2014 r. blisko o połowę spadła liczba poręczycieli, systematycznie rośnie średnia kwota poręczenia. W 2014 r. wynosiła ona 30,8 tys. zł, w 2015 r. 37,1 tys. zł, a w 2017 r. już 43,5 tys. zł. Jak łatwo można przewidzieć, najwyższe kwoty poręczane są przy kredytach hipotecznych. Przeciętna kwota takiego kredytu wynosi 122,43 tys. zł. Przy czym średnia ta różni się w zależności od waluty zaciąganego kredytu. Przy kredytach w złotych wynosi ona 107,3 tys. zł, przy kredytach w obcej walucie – 171,4 tys. zł.

 

Kto najchętniej poręcza kredyty? Okazuje się, że częściej robią to osoby, które same mają zobowiązania w bankach czy SKOK-ach. W 2017 r. stanowiły one 69,4% wszystkich poręczycieli. Te same osoby nieco częściej też decydują się na poręczenie dwóch lub więcej kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *