Mężczyźni mają więcej długów w bankach

17 lipca 2018  — Arkadiusz

Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej opublikował raport, z którego wynika, że aż 61% dłużników bankowych stanowią mężczyźni. Ich średnia zaległość wynosi 62,1 tys. zł, podczas gdy średnia zaległość kobiet to 57,7 tys. zł. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez KRD, od firm pożyczkowych pożyczają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To kobiety mają tam jednak większe zaległości, które wynoszą średnio 4,5 tys. zł (o pół tysiąca więcej, niż kwota zadłużenia mężczyzn). Wśród osób zadłużonych w bankach dominują mężczyźni – stanowią  61% wszystkich dłużników.

Na co pożyczamy?

Kobiety najczęściej biorą pożyczki na kupno nowych mebli i akcesoriów do mieszkania, a także na nieoczekiwane wydatki i opłacenie bieżących potrzeb. Jak zauważa Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, Adam Łącki „Zdarzają się też spontaniczne zakupy: pożyczka 5 tys. złotych na spodnie i torebkę sygnowaną logiem znanego projektanta.”

Mężczyźni pożyczają w bankach duże kwoty – na kupno mieszkania czy samochodu. „W firmach pożyczkowych zaciągają pożyczki na kaprysy: drogie kino domowe lub nowy model smartfona. Coraz częściej panowie pożyczają też na kupno motoru, a potem na akcesoria motocyklowe” podkreśla Łącki.

Raport ujawnia też, że coraz częściej firmy pożyczkowe udzielają kredytów na wysokie kwoty z wydłużonym czasem spłaty, przejmując w ten sposób część klientów od banków.

Kto gdzie pożycza?

Analiza KRD pokazuje, że mieszkańcy większych miast częściej zaciągają kredyty w bankach. Osoby mieszkające w małych miasteczkach i na wsiach chętniej podpisują zobowiązania finansowe z firmami pożyczkowymi. Najwięcej osób zalegających ze spłatami zobowiązań mieszka na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Ciekawe wnioski nasuwa analiza wieku dłużników. W przypadku dłużników bankowych co druga osoba mieści się w grupie wiekowej 36-55 lat, a co trzecia ma więcej niż 56 lat. Dłużnicy firm pożyczkowych są zdecydowanie młodsi – aż 37% wszystkich zwlekających ze spłatą zobowiązania ma od 18 do 35 lat. Z każdym kolejnym rokiem liczba zadłużonych w firmach pożyczkowych jest coraz mniejsza.

Raport KRD odnotowuje też przypadek dłużnika firmy pożyczkowej, który zalega jej ze spłatą 1300 zł, ale jednocześnie ma długi u dwudziestu innych wierzycieli, a łączna kwota zaległości w stosunku do tych podmiotów wynosi ok. 150 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *