Co to jest debet? Definicja, warunki spłaty

Debet jest czymś, o czym wszyscy słyszeli, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy zakładamy konto w banku, pytanie o debet jest jednym z podstawowych. Jeśli się dobrze nad tym zastanowić, to czasem debet możemy potraktować jako alternatywę pożyczek.

 

 

 

W języku potocznym debet kojarzy się nam najczęściej z tym, że wychodzimy na minus. W przypadku konta bankowego wygląda to podobnie. Nawet kiedy nie mamy nic na koncie, możemy nadal płacić kartą, czy robić zakupy. I właśnie kwota, którą pożyczamy z banku, jest kredytem odnawialnym często nazywany debetem.

Definicja debetu

Co to jest debet? Najprościej można powiedzieć, że jest usługą bankową, która polega na tym, że bank pozwala nam dysponować jego pieniędzmi. Podobnie jak to wygląda z innymi usługami bankowymi, tak i debet nie jest zupełnie darmowy. Mimo to z tego rozwiązania korzystamy bardzo chętnie. Przede wszystkim, kiedy brakuje pieniędzy, mamy jakiś nagły wydatek, nie musimy iść do banku, by wnioskować o kredyt. Nie trzeba też iść do firmy pożyczkowej po chwilówkę.

Wystarczy wnioskować o przyznanie debetu, by móc co miesiąc mieć dostęp do dodatkowych pieniędzy. W tym celu procedura często ogranicza się do logowania na swoje konto i postępowania według krótkiej instrukcji. Istotne jest to, że bank będzie tak samo jak w przypadku wniosku kredytowego weryfikował, czy nie ma negatywnych wpisów w BIK.

Patrząc na to, co to jest debet i w jakich sytuacjach się z niego korzysta, nie trudno dojść do wniosku, że różni klienci będą mieć inne możliwości. Ponieważ debet jest łączony z naszym osobistym kontem bankowym, bank ma wgląd do dochodów. Na umowie o debet mogą pojawiać się inne kwoty. Dla jednej osoby będzie to 500 zł, dla innej 1000 zł, a dla jeszcze innej wartość będzie jeszcze wyższa. Każdorazowo, kiedy debet jest spłacany, ponownie można skorzystać z niego w dowolnym momencie.

Jakie są warunki spłaty debetu?

Koszty debetu są zależne od tego, w jakim banku jest udzielony. Czasem już samo jego przydzielenie to 1-5%, a w innych przypadkach jest prowizja za odnawianie. Musimy się liczyć z tym, że w skali roku z oprocentowaniem do 10%. Odsetki są pobierane pod warunkiem, że z debetu faktycznie korzystamy.

Sama spłata najczęściej polega na tym, że po wpływie na konto bankowe, pieniądze automatycznie wędrują na spłatę debetu. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że zarabiamy 3000 zł netto. Limit debetu to 500 zł. Potrzebowaliśmy szybkiej gotówki i w skali miesiąca wykorzystaliśmy nie 3000 zł, ale 3500 zł. W kolejnym miesiącu, kiedy dostaniemy wynagrodzenie, na koncie zostanie 2500 zł i ponownie możemy korzystać z kredytu odnawialnego.

Wybrać debet czy kartę kredytową?

Zamiast debetu możemy postawić na kartę kredytową. O ile debet jest przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy pod koniec miesiąca zaczyna brakować pieniędzy, o tyle karta kredytowa bywa pomocna w niektórych transakcjach internetowych. W obu przypadkach mogą pojawić się różne koszty i oprocentowania. Niezależnie od tego, którym rozwiązaniem będziemy się interesować, warto zorientować się, jakie są koszty w różnych bankach. Wbrew pozorom różnice w szczegółowych warunkach mogą być spore.