Co to jest promesa kredytowa?

30 marca 2022  — Maciej

Kupno własnego mieszkania dla wielu z nas oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego w banku. Zanim jednak bank wyda decyzję kredytową, upatrzone mieszkanie może kupić ktoś inny. Można zabezpieczyć się przed taką sytuacją, prosząc instytucję o wydanie promesy kredytowej. Czym ona jest?

Zobacz również: Chcesz kupić mieszkanie? Popraw swoją zdolność kredytową!

  • Promesa kredytowa jest oficjalną obietnicą przyznania kredytu.
  • W większości banków za wydanie promesy kredytowej nic się nie płaci.
  • Promesa kredytowa nie jest jednoznaczna z gwarancją udzielenia zobowiązania.

Czym jest promesa kredytowa?

Najprostsza definicja promesy kredytowej wskazuje na to, że jest to dokument bankowy, w którym instytucja ta zobowiązuje się do udzielenia klientowi zobowiązania na kwotę, o jaką wnioskuje. Jest wykorzystywana nie tylko w przypadku działalności kredytowej banków.

Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny na potrzeby zakupu mieszkania, możesz od razu wnioskować o wydanie promesy. Potwierdzi ona, że masz zdolność kredytową, by uzyskać kredyt. Pisemne zaświadczenie z banku opatrzone pieczęcią kredytodawcy spowoduje, że możesz poczynić pewne kroki w kwestii podpisania umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości z udziałem kredytu bankowego.

Czy za promesę kredytową trzeba zapłacić?

Przy wnioskowaniu o promesę kredytową w wybranym banku możesz się zastanawiać, z jakim kosztem jest związane jej wydanie. Do niedawna trzeba było za nią zapłacić nawet kilkaset złotych.

Obecnie jednak zdecydowana większość banków działających w Polsce nie pobiera żadnych opłat za jej wystawienie.

Czy promesa jest gwarancją udzielenia kredytu?

Promesa jest obietnicą banku, że dokona pewnej czynności. W przypadku promesy kredytowej chodzi tu o udzielenie Ci zobowiązania.

Nie możesz jednak bezpośrednio utożsamiać promesy z gwarancją, że kredyt hipoteczny zostanie Ci udzielony. Może się zdarzyć, że pomimo wystawienia przez instytucję bankową promesy będzie ona niedopełniona.

Promesa może okazać się niewiążąca dla banku, jeśli dojdzie do następujących sytuacji:

  • Zmieni się sytuacja finansowa kredytobiorcy, a co za tym idzie, może on utracić zdolność niezbędną do uzyskania kredytu hipotecznego.
  • Zostaną wprowadzone nowe regulacje prawne, np. przez Komisję Nadzoru Finansowego, dla instytucji bankowych.
  • Pojawią się nowe negatywne wpisy w bazie danych Biura Informacji Kredytowej lub w bazach biur informacji gospodarczej, jak BIG, KRD, ERIF i innych,
  • Przyjdzie odmowa udzielenia kredytu na konkretną nieruchomość.

Promesa kredytowa nie daje 100-procentowej pewności, że kredyt hipoteczny na daną nieruchomość zostanie przyznany. To jedynie potwierdzenie, że w danym momencie masz wystarczającą zdolność kredytową, by otrzymać finansowanie z banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *