Czy banki i firmy pożyczkowe mogą dzwonić do pracodawcy?

7 lutego 2022  — Maciej

Podczas weryfikacji klienta bank i firma pożyczkowa chcą wiedzieć, czy klienta stać na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Wymagają więc złożenia zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz ich źródle. Czy dla potwierdzenia takich danych mogą dzwonić do pracodawcy?

Zobacz również: Dlaczego bank odmawia kredytu? Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Do wniosku kredytowego w banku trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów.
  • Pożyczkodawcy i kredytodawcy opierający decyzje na oświadczeniu klienta o wysokości dochodów mogą zweryfikować je u pracodawcy.
  • Zgoda na kontakt z pracodawcą jest kluczowa dla pozyskiwania danych o wynagrodzeniu czy zatrudnieniu.

Weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy

Przy udzielaniu kredytów lub pożyczek zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe weryfikują wiarygodność kredytową klienta. We wniosku o finansowanie wymagają wpisania źródła pozyskiwania dochodów. Jeśli klient jest pracownikiem, w banku do wniosku kredytowego składa zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu, zaś firmy pożyczkowe poprzestają na oświadczeniu o wysokości uzyskiwanych zarobków.

Jednak musisz liczyć się z tym, że w obu przypadkach banki i firmy pożyczkowe mogą zastrzec sobie prawo do zweryfikowania w praktyce Twojego oświadczenia czy prawdziwości zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów wystawionego w pracy. W tym celu obie instytucje mogą zadzwonić lub skontaktować się w innym trybie z Twoim pracodawcą.

Zgodność z prawem weryfikacji zatrudnienia

W trakcie wnioskowania o kredyt w banku czy pożyczkę w firmie pozabankowej musisz złożyć dokumenty dochodowe, które potwierdzą, czy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową do zaciągnięcia zobowiązania.

Bank czy firma pożyczkowa może wymagać również, byś udzielił zgody na weryfikację takich danych. Warto czytać wszystkie punkty, na jakie wyrażasz zgodę w papierowym czy elektronicznym wniosku. Bardzo często znajdzie się w nim zapis:

„Wyrażam zgodę na to, by pracownik banku nawiązał kontakt z podmiotem, od którego osiągam dochody, celem potwierdzenia danych zawartych w dokumentach dołączonych do wniosku kredytowego przed podjęciem decyzji, a także w dowolnym czasie w trakcie trwania umowy kredytowej”.

Jeśli Twoja zgoda jest wyrażona dobrowolnie, z pewnością ani bank, ani firma pożyczkowa nie popełnią wykroczenia lub przestępstwa, jeśli skontaktują się z Twoim pracodawcą, by potwierdzić fakt zatrudnienia czy wysokość uzyskiwanych dochodów.

Czy zawsze pożyczkodawca lub kredytobiorca dzwonią do pracodawcy?

Tak naprawdę rzadko się zdarza, aby pracodawca otrzymał telefon od banku lub firmy pozabankowej z prośbą o przekazanie informacji finansowych o pracowniku.

Do takiego trybu weryfikacji może skłonić niepełna dokumentacja dochodowa, jaką składasz do wniosku o kredyt czy pożyczkę. Jeśli dołączasz zaświadczenie o wysokości dochodów i zatrudnieniu wraz z wyciągiem z konta z kilku ostatnich miesięcy oraz deklaracją PIT potwierdzoną przez urząd skarbowy, najpewniej kredytodawca lub pożyczkodawca nie będą dzwonić do Twojego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *