Czy można wziąć kredyt gotówkowy, mając kredyt hipoteczny?

6 stycznia 2022  — Maciej

W 2021 roku rynek hipotek rozgrzał się do czerwoności. Raport AMRON-SARFiN za III kwartał wskazał, że banki udzieliły łącznie 192 tys. nowych zobowiązań mieszkaniowych o wartości 63 mld zł. Czy osoby, które skorzystały z oferty kredytów hipotecznych, mogą wziąć jeszcze kredyt gotówkowy w tym samym czasie?

Zobacz również: Chcesz kupić mieszkanie? Popraw swoją zdolność kredytową!

  • W listopadzie 2021 roku polskie banki i SKOK-i udzieliły o 15,2 proc. więcej kredytów mieszkaniowych oraz o 32,4 proc. więcej kredytów gotówkowych rok do roku.
  • Kwoty udzielanych kredytów gotówkowych wzrosły rok do roku niemal o 40 proc. w listopadzie 2021 roku.
  • Bank przy odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej może udzielić kredyt gotówkowy klientowi spłacającemu kredyt hipoteczny.

Sprzedaż kredytów w Polsce w 2021 roku

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kredyty bankowe były chętnie wybieranym źródłem finansowania różnych inwestycji podejmowanych przez polskich konsumentów w 2021 roku. Przede wszystkim chodzi tu o zobowiązania hipoteczne, przeznaczone na realizację potrzeb mieszkaniowych.

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w listopadzie 2021 roku w ujęciu liczbowym banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe udzieliły więcej trzech rodzajów produktów kredytowych w odniesieniu rok do roku. Były to:

  • kredyty gotówkowe – więcej o 32,4 proc.,
  • kredyty mieszkaniowe – więcej o 15,2 proc.,
  • kredyty ratalne – więcej o 10,4 proc.

Jednocześnie notowano wzrost wartości udzielanych kredytów w listopadzie 2021 roku w stosunku do listopada 2020 roku:

  • o 39,8 proc. kwotowo więcej w przypadku kredytów gotówkowych,
  • o 31,3 proc. kwotowo więcej w przypadku kredytów mieszkaniowych,
  • o 23,8 proc. kwotowo więcej w przypadku kredytów ratalnych,
  • o 3,1 proc. kwotowo więcej w przypadku limitów kart kredytowych.

Spowodowane to było rekordowo niskimi stopami procentowymi, jakie ustaliła Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim. Dzięki nim oprocentowanie kredytów było niskie, podobnie jak spłacane raty.

Bywa, że kredytobiorcy w związku z inwestycją mieszkaniową zaciągają kredyt hipoteczny, ale później potrzebują dodatkowej gotówki na wyposażenie czy niezbędny remont lokalu. Czy w przypadku podpisania umowy o kredyt hipoteczny zamykają sobie drogę do skorzystania z oferty na kredyt gotówkowy? Nic podobnego.

Jednoczesne zaciąganie kredytu hipotecznego i gotówkowego – to możliwe!

 

Nie ma reguły, która nakazywałaby bankom czy SKOK-om odrzucenie wniosku klienta starającego się o przyznanie kredytu gotówkowego, jeśli spłaca on już kredyt hipoteczny.

To, czy bank będzie skłonny udzielić Ci zobowiązania gotówkowego w trakcie spłaty hipoteki, zależy od kilku czynników, z których najważniejsza jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Powinna być ona rozumiana jako zdolność do spłaty udzielonego zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami.

Możesz liczyć na udzielenie Ci kredytu gotówkowego przy kredycie hipotecznym, jeśli dotychczas spłacałeś regularnie jego raty i nie masz opóźnień, które znalazłyby swoje odzwierciedlenie w historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.

Bank zweryfikuje Twój wniosek o kredyt gotówkowy, a fakt, że być może w tej samej instytucji spłacasz już kredyt hipoteczny, może okazać się dużym ułatwieniem i przyspieszy wydanie decyzji.

Połącz kredyt gotówkowy i hipoteczny

Jeśli okaże się, że po kilku miesiącach spłaty kredytu hipotecznego i gotówkowego Twoja sytuacja finansowa się zmieni, możesz zamienić oba kredyty na kredyt konsolidacyjny. Połączenie w ramach jednego zobowiązania takich kredytów pozwoli na uporządkowanie Twojej sytuacji finansowej, a także na wydłużenie okresu spłaty czy na pozyskanie dodatkowych środków dowolnego przeznaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *