Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

5 czerwca 2020  — Karol

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIKW chwili złożenia wniosku o kredyt w banku, klient jest najpierw gruntownie sprawdzany. Z pomocą specjalnych baz danych można ocenić, czy ma dobrą zdolność oraz wiarygodność kredytową. W ten sposób da się oszacować ryzyko związane z danym zobowiązaniem. Ponieważ cała historia jest skrupulatnie spisywana, warto dbać o to, by była korzystna. Wiele osób zastanawia się jednak, co dokładnie zostaje odnotowane. Czy chwilówki i drobniejsze zobowiązania też mają znaczenie? Wyjaśniamy, czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK!

Czym jest BIK i jaki dane gromadzi?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to przedsiębiorstwo gromadzące, przechowujące i udostępniające informacje dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych. Dzięki tej bazie pracownicy tych instytucji mogą skontrolować osoby starające się o uzyskanie kredytu czy pożyczki. Dokładny opis historii oraz scoring BIK (ocena wiarygodności) pozwalają szybko stwierdzić, czy dany klient może otrzymać świadczenie. Jeśli jego przeszłość pozostawia wiele do życzenia, zwykle składane przez niego wnioski zostają odrzucane. Jest bowiem postrzegany jako osoba potencjalnie ryzykowna, ani banki, ani firmy pożyczkowe nie chcą ryzykować żadnych kłopoty. Każde niespłacone zobowiązanie naraża je na straty!

Z tego względu, trzeba bardzo rozsądnie podchodzić do wszelkich zobowiązań finansowych. Nawet jeśli reguluje się je w terminie, ich duża liczba działa na niekorzyść. Z tego względu osoby często korzystające z np. chwilówek, powinny przemyśleć, czy na pewno muszą skorzystać z kolejnego świadczenia. Nie każdy zastanawia się nad tym, czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK. Z drugiej strony, niektórzy nie mają żadnego doświadczenia kredytowego, co również nie jest dobre – są wtedy potencjalnym zagrożeniem, bo tak naprawdę nic o nich nie wiadomo.

Przeczytaj również: Jaki informacje gromadzi BIK?

Jak sprawdzić swój wpis w BIK?

Raport BIK nie jest tajny, dlatego da się bez problemu uzyskać do niego dostęp. Raz na pół roku można za darmo zamówić podstawowy zestaw danych. Jeśli chce się uzyskać pełny wgląd, należy zarejestrować się na stronie Biura Informacji Krajowej oraz uiścić stosowną opłatę. Wtedy można sprawdzić jaki otrzymało się scoring oraz przeczytać porady odnośnie do tego, jak go poprawić. Z tego względu rozsądnie jest zorientować się w sytuacji, gdy chce się właśnie składać wniosek o kredyt czy ubiegać się o pożyczkę.

Nawet jeśli nie ma się aktualnie żadnych zobowiązań, warto co jakiś czas zajrzeć do raportu. Można sprawdzić, czy nie wkradły się żadne błędy. Czasem niektórzy padają też ofiarą oszustów, którzy wykradają dane osobowe i biorą na nie pożyczki przez Internet. Im szybciej wykryje się takie przestępstwo, tym lepiej!

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Pożyczkę z reguły można uzyskać o wiele łatwiej w firmie pozabankowej niż w banku. Kontrola klientów jest mniej surowa, a czasem wcale się jej nie przeprowadza. Zdarza się, że zobowiązanie zaciągnąć mogą nawet osoby bezrobotne. W wielu przypadkach można je z powodzeniem wziąć przez Internet, po podaniu zaledwie kilku danych. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK. Na początku Biuro Informacji Kredytowej gromadziło tylko dane klientów banków. Wkrótce zaczęło jednak współpracować z firmami pożyczkowymi, które wyrobiły sobie renomę i zdobyły zaufanie wśród ludzi.

Jak jednak sprawdzić, czy zobowiązanie zostanie odnotowane? Każda instytucja może przekazać dane klienta tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę. Jeśli więc w umowie znajduje się zapis dotyczący tego zagadnienia, składając podpis umożliwia się wprowadzenie wpisu do BIK. W większości przypadków wyrażenie zgody jest konieczne.

Czy da się wziąć pożyczkę bez wpisu do BIK?

Niektórzy mają niestety tak niekorzystną historię kredytową, że nie chcą jej potencjalnie jeszcze pogarszać. Co ciekawe, firmy same decydują, czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK. W Internecie można natrafić na reklamy usług udzielanych bez sprawdzania historii klienta oraz bez konieczności odnotowywania tego zadłużenia. Chociaż w wielu przypadkach takie rozwiązanie niewątpliwie jest bardzo korzystne, należy bardzo ostrożnie do tego podejść. Można niestety trafić na firmy stosujące nieuczciwe praktyki. Brak wpisu w BIK zadziała wtedy na niekorzyść – w razie kłopotów zabraknie ważnego dowodu w sprawie.
Jeśli mimo wszystko zależy Ci na tym, by wziąć pożyczkę bez BIK, najpierw skontroluj daną firmę. Poczytaj opinie w Internecie, a także sprawdź, czy widnieje w KRS oraz Rejestrze Firm Pożyczkowych. Gdy tylko coś wzbudzi Twoje wątpliwości – nie ryzykuj!

Chociaż wiele osób głowi się, czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK, taki wpis wcale nie musi być czymś złym. Jest ważnym dowodem oraz pomaga śledzić przebieg naszego zobowiązania. Co więcej, jeśli spłata przebiegnie bezproblemowo, poprawi wiarygodność kredytową i scoring. Zanim weźmiesz pożyczkę bez BIK zastanów się, czy na pewno warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *