Krajowy rejestr dłużników – jak sprawdzić kogoś i siebie

25 lutego 2020  — Piotr Spychalski

Krajowy rejestr dłużników (KRD) to platforma, która została utworzona w celu wymiany informacji gospodarczej. Jej podstawowe zadania to zbieranie oraz udostępnianie informacji na temat zobowiązań osób prywatnych, oraz firm. 

 

 

Nasze dane mogą znaleźć się w krajowym rejestrze dłużników nie tylko wtedy, gdy będziemy mieć problemy z terminową spłatą pożyczki w banku. Trafiają tam  także z tytułu niespłaconych na czas należności w sądach, towarzystwach ubezpieczeniowych albo np. w różnego rodzaju urzędach. Do tego dochodzą jeszcze nieopłacone w terminie rachunki np. za energię elektryczną, za internet albo za gaz. Uogólniając, można powiedzieć,  że do krajowego rejestru dłużników trafimy zawsze wtedy, gdy będziemy mieć problemy ze spłatą jakiegokolwiek finansowego zobowiązania. Wierzyciel ma prawo wpisać nas za zwłokę w płatności na ponad 30 dni.

Co to jest KRD?

KRD podobnie jak BIG Infomonitor oraz ERIF to polskie biuro informacji gospodarczej. Zostało ono utworzone 4 sierpnia 2003 roku. Podstawę prawną do jego stworzenia stanowiła umowa o udostępnianiu oraz o wymianie danych gospodarczych. Warto również wiedzieć, że już od 2010 roku z usług KRD mogą korzystać nie tylko firmy, ale również administracja, samorządy, sektor finansowy oraz osoby prywatne.

W jaki sposób można sprawdzić siebie w KRD?

Każdy raz na pół roku każdy może bezpłatnie sprawdzić swoją osobę w krajowym rejestrze dłużników. Jest to bardzo korzystna dla nas opcja, ponieważ w ten sposób możemy zweryfikować swoją aktualną sytuację finansową. Oprócz tego możemy również sprawdzić, czy ktoś nie wyłudził na nasze dane jakiegoś kredytu albo pożyczki.

Żeby to sprawdzić, najpierw należy założyć sobie osobiste konto na oficjalnej stronie krajowego rejestru dłużników. Żeby to uczynić, trzeba oczywiście podać tam swoje dane personalne. Potrzebny będzie nasz adres, seria, numer i data ważności naszego dowodu osobistego. Jeśli wszystkie pola wypełnimy tam w sposób prawidłowy, to nie pozostanie nam nic innego, jak tylko czekać na weryfikację. Jej efekt będzie stanowił raport, na podstawie którego sprawdzimy, czy w ogóle widniejemy w tego rodzaju rejestrze. Jeśli w nim będziemy, a sami nie zaciągaliśmy żadnych kredytów ani pożyczek, to wówczas będziemy mogli sprawdzić, kto i na jaką sumę nas tam „umieścił”. Oprócz tego będziemy również mogli skontrolować tzw. Rejestr Zapytań. Dzięki niemu dowiemy się, kto w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, usiłował się czegoś na nasz temat dowiedzieć. Jeśli ktoś wyłudził na nasze dane kredyt, to wtedy będziemy mogli również sprawdzić, kto posłużył się w tym celu naszym dowodem osobistym.

W jaki sposób można skontrolować kogoś w KRD?

Aby kogoś sprawdzić w KRD, musimy mieć ku temu jakiś powód. Może to być np. chęć zweryfikowania rzetelności i wiarygodności kontrahenta, u którego planujemy jakieś większe zakupy. Żeby to było możliwe, najpierw trzeba się zarejestrować w serwisie www.konsument.krd.pl. To wystarczy, żeby otrzymać wiadomość na temat działalności firmy, która nas w danym momencie interesuje.

Oczywiście sprawdzić w ten sposób możemy również podmioty gospodarcze. Jeśli taka firma będzie miała długi, to wówczas możemy zażądać zmiany warunków umowy, którą wcześniej z nią zawarliśmy. Cały ten proces sprawdzania danej firmy odbywa się albo na stronie www.krd.pl, albo za pośrednictwem naszego Panelu Klienta. Ponadto możemy w tym celu wykorzystać również oferowaną przez KRD aplikację mobilną.

Co zyskujemy, sprawdzając swoje dane w KRD?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – przede wszystkim bezpieczeństwo. Jest to bardzo użyteczne narzędzie dla tych wszystkich osób, które w przeszłości korzystały z różnego rodzaju kredytów, pożyczek albo np. chwilówek. Takie sprawdzenie zapisów na temat własnej osoby, pozwoli nam na bieżąco monitorować swoją sytuację kredytową. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniu szybko wykryjemy, gdy ktoś weźmie na nas pożyczkę.

W celu zwiększenia poziomu swojego bezpieczeństwa można zdecydować się na płatną usługę, którą oferuje KRD. Polega ona na tym, że musimy wykupić specjalny abonament od KRD. Dzięki niemu każda próba (chęć) uzyskania jakichkolwiek informacji na nasz temat, będzie nam od razu zgłaszana. Wówczas będziemy mieć pełny wgląd w to, kto i kiedy usiłował poznać raport na temat naszej osoby. To bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed wyłudzaniem kredytów na nasze dane. Oprócz tego jest to również korzystna opcja dla tych wszystkich, którzy sami chcą zweryfikować, czy w ogóle mają jakieś szanse np. na kredyt w banku albo na pożyczkę w instytucji pozabankowej.

Co możemy zrobić, żeby nas wykreślono z KRD?

Jedyny skuteczny sposób na usunięcie swojego nazwiska z takiej bazy danych, to całkowita spłata wszystkich zaległych finansowych zobowiązań. Od momentu, gdy spłacimy wszystkie swoje długi, nasz wierzyciel będzie miał 14 dni na usunięcie naszych danych z grona dłużników. Jeśli zaś spłacimy tylko część naszych finansowych zobowiązań, to wówczas będzie on musiał zaktualizować informacje odnośnie wysokości naszego zadłużenia. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, to wówczas będzie się musiał liczyć z koniecznością zapłacenia grzywny, która wcale nie jest symboliczna, bo to aż trzydzieści tysięcy złotych. 

Jedna odpowiedź do “Krajowy rejestr dłużników – jak sprawdzić kogoś i siebie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *