Emeryci radzą sobie ze spłatą zadłużenia

8 listopada 2021  — Maciej

Emeryci i renciści mają szansę na uzyskanie kredytu lub pożyczki w banku, ponieważ uzyskują stałe dochody. Czy okazują się rzetelnymi klientami?

Aktualne raporty dotyczące poziomu zadłużenia tej grupy kredytobiorców wskazują, że emeryci i renciści radzą sobie coraz lepiej z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Zobacz również: Pożyczki dla emerytów – czy to bezpieczne?

  • Emeryci mają zadłużenie rzędu 5,9 mld zł widniejące w Krajowym Rejestrze Długów.
  • Zadłużenie seniorów od stycznia 2021 roku zmalało o 500 mln zł.
  • Poprawa sytuacji finansowej osób starszych wynika z uzyskania 13. i 14. emerytury, zmiany przyzwyczajeń kupujących oraz oszczędzania.
  • Konsolidacja może pomóc emerytom w poradzeniu sobie z bieżącymi długami.

Poprawa sytuacji finansowej emerytów

Emeryci zaciągają kredyty i pożyczki na różne cele, w tym na pokrycie bieżących kosztów życia, zakup sprzętu AGD oraz RTV, ale też na leki czy rehabilitację. Niekiedy nie radzą sobie z bieżącym opłacaniem rat, choć zdarza się to rzadziej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Krajowy Rejestr Długów informuje bowiem, że w portfelach emerytów pozostaje więcej pieniędzy, a ich zadłużenie spada. W styczniu 2021 roku wynosiło ono około 6,4 mld zł, a w październiku tego samego roku obniżyło się do 5,9 mld zł.

Liczba emerytów, którzy nie wywiązują się na czas z ciążących na nich zobowiązań finansowych, spadła w ostatnich miesiącach z 354,8 tys. osób w styczniu do 331,5 tys. osób w październiku bieżącego roku. Jedyny wzrost KRD zanotował w kategorii średniego zadłużenia emerytów – wzrosło ono jednak symbolicznie, bo o 38 zł. W styczniu wynosiło 17 954 zł, a aktualnie 17 992 zł.

Przyczyny poprawy sytuacji finansowej emerytów

Emeryci lepiej radzą sobie z regulowaniem rat kredytów i pożyczek, co znajduje odzwierciedlenie w danych KRD.

 Co wpłynęło na to, że starsi ludzie lepiej wywiązują się ze spłacania swoich długów? Ma to związek z:

  • otrzymaniem 13. i 14. emerytury,
  • zmianą postawy wnuków wobec finansowania zakupów sprzętów elektronicznych,
  • pandemią.

Dlaczego poniekąd dzięki pandemii spada ogólne zadłużenie emerytów? Ponieważ ograniczyli oni wydatki ze względu na lockdowny. Bieżąca sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 zmobilizowała starsze osoby do oszczędzania na „czarną godzinę”.

Już w pierwszej połowie 2021 roku emeryci dostali dodatkowe pieniądze w postaci tak zwanej trzynastej emerytury, która dla wszystkich, bez względu na wysokość wypłacanego świadczenia, wyniosła 1250,88 zł brutto. Wsparcie trafiło do 9,8 mln emerytów i łącznie wyniosło 12,2 mld zł.

Pod koniec października seniorzy mogli dodatkowo liczyć na wypłatę 14. emerytury w kwocie 1250,88 zł, choć nie wszyscy. W pełnej wysokości miała ona przysługiwać około 7,9 mln osób. Taka perspektywa sprawiła, że emeryci mogli łatwiej spłacać swoje długi.

Nie bez znaczenia pozostaje to, że w zadłużeniu seniorów mają swój udział wydatki ich dzieci i wnuków. Na babcię lub dziadka łatwiej wziąć kredyt ratalny na zakup nowego telewizora czy pralki. W istocie niekoniecznie to emeryt spłacał raty zobowiązań, ale płacili je jego bliscy. Kiedy ci przestawali to robić, powstawały zaległości notowane w KRD na koncie danej osoby starszej.

Pomoc w wyjściu z zadłużenia

Emeryci, którzy z różnych powodów nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia, mogą popaść w spiralę długów, jeśli będą wciąż zaciągnąć mniejsze pożyczki.

Można tego uniknąć dzięki konsolidacji długów. Nawet zadłużenie, które jest przeterminowane, można spłacić pożyczką konsolidacyjną udzieloną w firmie pozabankowej. Połączy ona wszystkie zobowiązania w jeden większy kredyt, a dzięki wydłużeniu okresu spłaty jego rata może być niska. Przy ustalaniu czasu kredytowania firma pożyczkowa weźmie pod uwagę wiek emeryta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *