GetScore – co to jest i na czym polega?

16 października 2020  — Karol

Współcześnie można bez problemu wziąć pożyczkę bez wychodzenia z domu. Instytucje pozabankowe starają się uprościć cały proces i ograniczyć formalności do minimum, ale nie wszystkie etapy można pominąć. Większość na starcie weryfikuje swoich klientów, by oszacować ryzyko kredytowe. W tym celu zazwyczaj pobiera się raporty ze specjalnych baz informacji, np. KRD lub BIK. Na dostęp do tych danych trzeba jednak czekać nawet kilka godzin. Dlaczego więc niektóre pożyczki są reklamowane jako gotowe do wzięcia w kilkanaście minut? Wtedy najprawdopodobniej firma korzysta z usługi GetScore. Wyjaśniamy, co to jest i jak działa!

GetScore – co to jest?

GetScore to nowoczesny System Oceny Ryzyka Transakcji. Jest narzędziem informatycznym, stworzonym przez polskich specjalistów. Powstał w wyniku współpracy z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej SA, czyli liderem w obszarze informacji gospodarczej w Polsce. Ułatwia weryfikację klientów instytucji pozabankowych, automatyzując i usprawniając wymianę danych z KRD.

W większości przypadków firmy pożyczkowe chcą w jakiś sposób zweryfikować osobę ubiegającą się o świadczenie. Dzięki temu mogą w pewnym stopniu sprawdzić, czy dany klient rzeczywiście da radę wywiązać się z warunków umowy. Jeśli posiada korzystną historię i zdolność kredytową, wydaje się zaufanym pożyczkobiorcą. Gdy zaś np. ma już jakieś nieuregulowane zobowiązania, w przeszłości zmagał się z długami lub nie ma żadnego stałego źródła dochodu, zostanie oczywiście odebrany gorzej.

Kontrole tego typu są bardzo potrzebne, ponieważ w praktyce działają na korzyść obu stron. Firma pożyczkowa uniknie kłopotów z nieterminowym dłużnikiem, gdy stwierdzi, że ryzyko jest zbyt duże. Klient natomiast po odmowie może przeanalizować swoje położenie i zrezygnować z pomysłu zaciągnięcia pożyczki. Jeśli jego aktualna sytuacja rzeczywiście jest niekorzystna, najprawdopodobniej wyjdzie mu to na dobre.

Jak działa GetScore?

GetScore jest systemem, który znacznie ułatwia i przyspiesza weryfikację pożyczkobiorców. Zazwyczaj banki czy instytucje pozabankowe w celu sprawdzenia wiarygodności klientów wysyłają specjalne zapytania do KRD, czy BIK, po czym czekają na przesłanie wygenerowanego raportu. Proces ten może trwać jednak kilka godzin, a niektórym osobom bardzo zależy na czasie.

Podczas wypełniania wniosku o uzyskanie pożyczki w firmie, która stosuje weryfikację GetScore, należy po prostu wyrazić na nią zgodę – zaznaczając odpowiedni kwadracik. Wtedy wszystkie informacje podane w formularzu online natychmiast trafią do pożyczkobiorcy, a następnie do systemu GetScore. Algorytm od razy wysyła zapytanie do KRD i pobiera niezbędne dane. Cała wymiana informacji przeprowadzona w ten sposób trwa zaledwie kilka sekund. Dzięki temu firma może szybciej przeanalizować sytuację klienta, po czym wydać ostateczną decyzję.

Kiedy warto skorzystać z GetScore?

W różnych sytuacjach życiowych potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki. Czasem nie można sobie pozwolić nawet tylko na kilkugodzinne oczekiwanie. Dzięki GetScore da się dopełnić wszystkie formalności z pożyczkodawcą nawet w kilkanaście minut.

Takie rozwiązanie przyda się np. wtedy, gdy za chwilę kończy się ograniczona czasowo promocja na świetną wycieczkę last-minute, a nie ma się akurat żadnych oszczędności. Niektórzy korzystają z tego rozwiązania także w momencie, gdy np. kompletnie zapomnieli o zapłaceniu kolejnej raty za lodówkę, a wydali już odłożone na ten cel pieniądze. Zdarza się też, że np. w danym miesiącu miało się już sporo wydatków, a w wyniku wypadku konieczna jest wizyta u lekarza, zakup drogich leków, akcesoriów ortopedycznych itp.

Przykłady, w których przyda się szybka pożyczka weryfikowana przez GetScore, można mnożyć. Wiele osób po prostu nie lubi też czekać – skoro da się mieć już odpowiedź w kilka minut, nie ma sensu tracić więcej czasu. Gdy otrzyma się odmowę, można od razu zacząć rozważać inne opcje. Bardzo zdeterminowane osoby zazwyczaj spróbują złożyć wniosek jeszcze w przynajmniej jednym miejscu.

Czy GetScore jest bezpieczne?

Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy taki system wymiany informacji na pewno jest bezpieczny. W ten sposób są przecież przesyłane dane wrażliwe, które powinny być bardzo dobrze chronione. GetScore ma dostęp do m.in.: adresów, wniosków i zapytań złożonych przez konsumenta, historii negatywnych i pozytywnych decyzji, listy bieżących obciążeń czy oceny rzetelności kredytowej klienta.

System został zbudowany w oparciu o najnowocześniejsze technologie IT, a do tego wykorzystuje zabezpieczenia stosowane np. przy bankowości online. Jego bezpieczeństwo jest potwierdzone najlepszymi certyfikatami. Można więc być całkowicie spokojnym, że informacje te nie trafią w żadne niepowołane ręce ani nie będą wykorzystywane w innych celach.

GetScore jest systemem umożliwiającym przyspieszoną weryfikację klientów firm pożyczkowych. To właśnie dzięki niemu można błyskawicznie uzyskać pieniądze, bez konieczności czekania na raporty z BIK czy KRD. Jeśli musisz szybko zasilić swoje konto, wybierz pożyczkodawcę, który współpracuje z GetScore!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *