Jak poradzić sobie z rosnącymi opłatami?

9 stycznia 2022  — Maciej

Wysokość rachunków w 2022 roku za media, czynsz czy ciepło mogą Cię zaskoczyć. Wszystko to przez rosnące ceny prądu, gazu, ciepła i szalejącą w Polsce inflację. Sprawdź sposoby na radzenie sobie z coraz wyższymi opłatami.

Zobacz również: Koszty kredytu – jakie są i jak je obliczyć?

  • Prąd drożeje o 24 proc. rok do roku, a gaz o 54 proc.
  • Energooszczędne urządzenia i dobre nawyki pozwolą na zmniejszenie zużycia prądu oraz kosztów jego dostarczania.
  • Zamiana kotła gazowego na fotowoltaikę i pompę ciepła w dłuższej perspektywie przynosi spodziewane oszczędności.

Podwyżki opłat nieuniknione?

Już w 2021 roku ceny gazu wzrosły niemal dwukrotnie, a prąd podrożał o 10 proc., ale to na 2022 rok są przewidywane największe podwyżki rachunków za media i innych opłat. Niewykluczone, że Twoje opłaty będą o 20 proc. wyższe.

Polski Instytut Ekonomiczny informował w połowie 2021 roku, że łączne wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne i stałe, gaz oraz ciepło pochłaniają łącznie 8 proc. budżetu gospodarstw domowych w Polsce.

Początek 2022 roku przywitał Cię najpewniej kolejnymi podwyżkami i możesz z obawą otwierać korespondencję z elektrowni, gazowni czy przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Drożej kupujesz paliwa, dzięki którym ogrzewasz swój dom. Niestety, ale ceny prądu oraz gazu rosną właściwie w całej Europie, a największe są w:

  • Hiszpanii,
  • Niemczech,
  • Wielkiej Brytanii.

W Polsce Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że w 2022 roku czekają na nas podwyżki. Prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego zdrożeje o około 21 zł miesięcznie, ale znacznie więcej będzie trzeba zapłacić za gaz, co odczujesz najbardziej, jeśli nie tylko gotujesz z wykorzystaniem tego paliwa, ale i ogrzewasz swój dom. Prąd zdrożeje o 24 proc., zaś gaz ziemny o 54 proc. rok do roku. Wszystkiemu winne są wysokie ceny hurtowe za energię oraz koszty zakupu praw do emisji CO2.

Przekłada się to na drastyczne wzrosty opłat za dostarczanie gazu. Jeśli korzystasz z niego tylko do zasilania kuchenki, zapłacisz średnio 9 zł więcej co miesiąc w 2022 roku, ale jeśli masz junkers i podgrzewasz gazem wodę użytkową, wzrost opłat wyniesie średnio 54 zł miesięcznie. Natomiast w domach, w których jest kocioł co. na gaz, podwyżki rachunków będą najwyższe – średnio miesięcznie zapłacisz o 174 zł więcej.

Są jednak pewne sposoby na to, by choć trochę przeciwdziałać drożyźnie i poradzić sobie z rosnącymi opłatami. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Oszczędzanie na energii elektrycznej

W celu zmniejszenia opłat za energię elektryczną przede wszystkim skorzystaj z odpowiedniej dla Ciebie taryfy. Pamiętaj o wyłączaniu światła tam, gdzie aktualnie nie przebywasz – ułatwisz sobie zadanie, jeśli zainstalujesz czujniki ruchu w poszczególnych pomieszczeniach, jak korytarz, wiatrołap czy przedpokój i budynki gospodarcze.

Wykorzystaj żarówki energooszczędne i sprzęty elektryczne czy elektroniczne, które zużywają najmniej energii, czyli są klasyfikowane w wysokiej klasie energetycznej, najlepiej A+++ lub A++. Wyłączaj też na noc listwy zasilające oraz sprzęty, by nie były one pozostawione przez całą dobę w trybie czuwania.

Jak mniej płacić za gaz?

Ogrzewanie przy użyciu kotła gazowego w domu jednorodzinnym może narazić Cię na wysoki wzrost kosztów. Możesz zmienić go na ekologiczną pompę ciepła, ale sama jej instalacja będzie wymagać dużej inwestycji. Zmniejszysz rachunki za gaz, jeśli zadbasz o dopasowanie poziomu ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach do własnych potrzeb, a system uzupełnisz o panele słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Skoro tak bardzo rosną opłaty za gaz, przemyśl możliwość wykorzystania fotowoltaiki, która dostarczy energię elektryczną do zasilania systemu ogrzewania. Zapłacisz mniej nie tylko za gaz, ale również za prąd, ponieważ prąd ze słońca wykorzystasz też do zasilania poszczególnych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *