Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Podpowiadamy!

8 września 2020  — Sebastian
Informacje o konsumentach posiadających jakiekolwiek zadłużenie są gromadzone przez specjalne bazy informacji konsumenckiej. Jednym z najważniejszych podmiotów jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Dostęp do zawartych w nim danych mają nie tylko banki czy inne instytucje, ale też sami konsumenci. Co jakiś czas warto skontrolować to, co jest zawarte w systemie i czy te informacje są prawdziwe. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Wyjaśniamy, jak to zrobić!

Kto powinien sprawdzić, czy jest w KRD?

Sprawdzanie KRDDo KRD można zostać wpisanym, gdy ma się zaległości finansowe związane m.in. z:
  • kredytem,
  • pożyczką,
  • abonamentem telefonicznym,
  • czynszem, opłatami za media,
  • mandatami,
  • opłatami za ubezpieczenie,
  • biletami,
Swoją sytuację finansową szczególnie uważnie powinny monitorować osoby, które właśnie spłacają kredyt lub pożyczkę i niestety mają kłopoty z regularnym uiszczaniem rat. Jeśli posiadają kilka zobowiązań na raz, tym bardziej muszą na bieżąco kontrolować całą sytuację. Sprawdzając KRD można się przekonać, czy nie zapomniało się o żadnym długu, a także czy wszystkie spłaty są poprawnie odnotowane. Informacje do bazy wprowadzają ludzie, którzy zawsze mogą się pomylić. W głowie pojawiło Ci się pytanie: “jak sprawdzić, czy jestem w KRD”? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak to zrobić. Wpis do KRD jest niestety bardzo niekorzystny dla dłużnika. Dostęp do tych danych mają najróżniejsze instytucje, które w ten sposób mogą sprawdzić wiarygodność swojego klienta. Taki zapis sprawia, że np. dostawcy Internetu, operatorzy telefoniczni czy banki ostrożniej podchodzą do podpisywania umów z daną osobą. Po uregulowaniu wszystkich zaległości można zostać wykreślonym z listy, dlatego warto kontrolować całą sytuację. Dowiedz się, jak uzyskać dostęp do tych danych!

Krok po kroku – jak sprawdzić, czy jestem się w KRD?

Sprawdzenie KRD jest bardzo proste, a cały proces może odbyć się online. Wystarczy zarejestrować się na stronie Krajowego Rejestru Długów, potwierdzić swoją tożsamość i sprawdzić numer PESEL. Przedstawiamy krok po kroku, co dokładnie trzeba zrobić!

1. Założenie konta w serwisie KRD

Rejestracja odbywa się na konsumenckiej witrynie strony KRD, czyli: http://konsument.krd.pl. W dolnej części strony można znaleźć niebieski pasek z tekstem: „Informację ustawową można pobrać składając wniosek osobiście w siedzibie biura, przesyłając go na adres biura lub poprzez założenie konta w serwisie transakcyjnym”. Ostatnia fraza jest linkiem odsyłającym do formularza rejestracyjnego, dlatego należy ją kliknąć. Proces zakładania konta jest dość intuicyjny. Należy wpisać w poszczególne pola podstawowe dane, jak np. imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy czy PESEL. Następnie trzeba stworzyć bezpieczne, skomplikowane hasło, które będzie potrzebne przy każdym logowaniu. Kolejnym etapem jest rozwiązanie zabezpieczenia Captcha, które wyklucza ryzyko, że konto próbuje założyć program, a nie człowiek. Na koniec trzeba jeszcze zaakceptować regulamin oraz ogólne warunki świadczenia usług i ich cennik, a jeśli ma się taką ochotę, można także wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.

2. Potwierdzenie tożsamości

Dane osobowe i numer PESEL mogą często trafić w niepowołane ręce, dlatego kolejnym etapem jest weryfikacja tego, czy osoba rejestrująca się rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. W tym celu należy wykonać skany lub wyraźne zdjęcia dowodu tożsamości i dołączyć w momencie, gdy formularz o to poprosi.

3. Logowanie do KRD i pobieranie raportu

Po pomyślnej weryfikacji na stronie wyjściowej można zalogować się do serwisu, podając PESEL i ustawione hasło. Następne trzeba wybrać sekcję „Sprawdzanie” i opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. W ten sposób można przekonać się, czy PESEL widnieje na liście dłużników, a także czy ktoś próbował go wykorzystać. Raport da się pobrać za darmo raz na pół roku. Jeśli jest to konieczne częściej, trzeba uiścić stosowną opłatę.

Dlaczego warto sprawdzać KRD?

Mogłoby się wydawać, że frazę „jak sprawdzić, czy jestem w KRD” wpisują w wyszukiwarki tylko dłużnicy i osoby, które mają problemy finansowe. Okazuje się jednak, że każdy powinien co jakiś czas pobrać swój raport. Opcja ta jest całkiem darmowa, a może pomóc wykryć rozmaite nieprawidłowości. Czasem zapomni się, że np. nie zapłaciło się ostatniej raty za kupiony sprzęt. Już wtedy można trafić na listę dłużników. Niestety zdarza się też, że ktoś próbuje wyłudzić pożyczkę na nasze dane. Szczególnie gdy zgubi się portfel lub zostanie on skradziony, należy upewnić się, czy ktoś już nie przywłaszczył sobie dowodu tożsamości. Nawet jeśli szybko się zareagowało i zgłosiło całą sytuację do odpowiednich służb, ktoś mógł już zadziałać – nie zawsze przecież od razu odkrywa się brak portfela. Wiedząc już, jak sprawdzić, czy jesteś w KRD, zarejestruj się i pobierz swój raport. Niezależnie od tego, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa, dobrze co jakiś czas zajrzeć do takich baz danych. Kontroluj to, co się dzieje z Twoim PESEL-em!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *