Jak wybrać firmę pożyczkową?

4 października 2021  — Maciej

W ciągu ostatniego, pandemicznego roku 2020 wartość portfela branży pożyczek pozabankowych zmniejszyła się niemal o połowę. W końcu września 2020 roku wynosiła ona 4,4 mld zł, a rok wcześniej przekraczała 8 mld zł.

Firm pożyczkowych jest mniej, ale te, które przetrwały pandemiczną zawieruchę na rynku finansowym, wciąż prężnie działają. Sprawdź, na jakie kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli przystępujesz do wyboru podmiotu, z którego oferty skorzystasz?

Przeczytaj również: Kredyt gotówkowy czy pożyczka – co wybrać?

  • Wiarygodny pożyczkodawca powinien być wpisany do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF.
  • Należy kategorycznie unikać zaciągania pożyczek od firm umieszczonych na liście ostrzeżeń publicznych KNF.
  • Firma pożyczkowa powinna być wpisana do KRS, co potwierdza legalność jej funkcjonowania w Polsce.
  • Opinia innych pożyczkobiorców pomaga w wyborze oferty rzetelnej firmy.

Jak wybrać wiarygodną firmę pożyczkową?

Korzystając z oferty firm pożyczkowych działających w sektorze pozabankowym, musisz mieć świadomość, że znajdują się one poza nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak nie musi to oznaczać, że wszystkie są mało wiarygodne.

Dzięki temu, że oferty firm niemal całkowicie przeniosły się w  przestrzeń wirtualną, możesz stosunkowo łatwo skontrolować, czy wybrana przez Ciebie marka jest godna zaufania i działa rzetelnie. W sieci łatwiej też porównać oferty pożyczkodawców.

Wybierając firmę pozabankową, kieruj się przede wszystkim tym, aby wybrany pożyczkodawca:

  • Był wpisany do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF.
  • Miał transparentną politykę pożyczania pieniędzy – jasne i czytelne zasady udzielania pożyczki to bardzo ważna kwestia.
  • Weryfikował zdolność kredytową klienta w dostępnych bazach danych, w tym w BIK.
  • Był obecny w branżowych rankingach.
  • Był wpisany do baz KRS – Krajowego Rejestru Sądowego, wraz z siedzibą swojej działalności.

Uczciwa firma pożyczkowa powinna figurować w rejestrze prowadzonym przez KNF. Choć instytucja ta nie nadzoruje pozabankowego rynku pożyczkowego, to wpis danego podmiotu na listę prowadzoną przez KNF powinien być traktowany jako potwierdzenie spełnienia przez nią niezbędnych do dokonania wpisu wymogów ustawowych.

Uwaga na nierzetelnych pożyczkodawców!

Jak rozpoznać firmy pożyczkowe, które działają nieuczciwie i chcą naciągnąć na zbędne koszty swoich klientów?

Jednym z takich sygnałów może być żądanie od potencjalnego pożyczkobiorcy wpłaty wysokiej kwoty tytułem przelewu weryfikacyjnego. Taka swoista przedpłata przy pożyczce pozabankowej nie powinna wynosić więcej niż co najwyżej kilka złotych, choć najczęściej jest to 1 zł lub 1 gr. Jeśli jest inaczej, powinna Ci się zapalić ostrzegawcza lampka w głowie, by nie korzystać z usług takiego pożyczkodawcy.

Kategorycznie powinieneś odrzucić ofertę firmy pożyczkowej, jeśli jest ona wyszczególniona na liście ostrzeżeń publicznych na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. To zbiór informacji dotyczących podmiotów, wobec których instytucja ta złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Opinie klientów ważnym źródłem wiedzy o firmie pożyczkowej

Na koniec warto wspomnieć o opiniach innych pożyczkobiorców, którzy korzystali z usług danej firmy pożyczkowej. Sprawdzisz je m.in. w serwisach społecznościowych i na forach dyskusyjnych.

Być może ktoś z kręgu Twoich przyjaciół czy znajomych z pracy lub członek rodziny ma doświadczenia z daną firmą. Jeśli był zadowolony z jej usług, poleci ją i Tobie. To już sygnał, że daną propozycję warto brać pod uwagę.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *