Jak wyjść z długów? Podpowiadamy!

24 lutego 2020  — Arkadiusz

Nieuregulowane zobowiązania finansowe spędzają sen z powiek wielu osobom. Zaczyna się niepozornie, od nieterminowego spłacania zaległych zobowiązań. Później jednak sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Z kryzysem mamy do czynienia wtedy, gdy w ogóle przestajemy spłacać zaległe raty naszych kredytów albo pożyczek.

Takie zachowanie nie ujdzie nam bezkarnie. Bardzo szybko zaczną się z nami kontaktować nasi wierzyciele. Najpierw będą do nas dzwonić i wysyłać ponaglenia, a gdy to nie pomoże, wkroczą na drogę sądową. Komornik to w tym wypadku ostateczność. Zamiast czekać z założonymi rękami na najgorsze, warto zacząć działać. Jak poradzić sobie ze spłatą zaległych zobowiązań finansowych? Już podpowiadamy.

Dojdź do porozumienia z wierzycielem

Bardzo wiele osób już na słowo windykator albo wierzyciel wpada w panikę i reaguje bardzo nerwowo. Niepotrzebnie. Wystarczy wykazać dobrą wolę  i szczerze z nim porozmawiać na temat naszej aktualnej sytuacji finansowej. Jeśli zadeklarujemy przy tym chęć uregulowania naszych wszystkich zaległych zobowiązań, to z pewnością będziemy mogli liczyć na jego życzliwość. Być może uda nam się wtedy wynegocjować niższe raty, w których będziemy mogli zacząć spłacać nasze długi. Najważniejsze, to zacząć działać. To nasz dług i my musimy się  z nim uporać.

Przeczytaj również: Jak spłacić chwilówki?

Opracuj swój nowy cotygodniowy lub comiesięczny budżet

Wydawać by się mogło, że to zbyt banalne i proste, żeby zadziałało. A jednak okazuje się, że rozsądne gospodarowanie własnymi pieniędzmi wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wszystko przez to, że mało kto kontroluje to, ile i przede wszystkim na co, wydaje własne pieniądze. Można więc powiedzieć, że nie ma on żadnej kontroli nad swoimi wydatkami. Na szczęście można to zmienić. Wystarczy zacząć zapisywać swoje wydatki: osobno rachunki, raty kredytu i wszystkie inne zobowiązania. Właśnie ten sposób będzie można w końcu zapanować nad swoim budżetem. Zasada jest w tym wypadku jedna – najpierw niezbędne wydatki, a dopiero później przyjemności. 

Przeczytaj również: Jak żyć z długami?

Spróbuj odkładać pewne sumy na poczet spłaty zaległych zobowiązań

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, a tym bardziej niemożliwe. Wystarczy zmienić swój codzienny tryb życia. Trzeba zacząć korzystać z promocji i kupować tylko to, co jest nam w danym miesiącu do życia niezbędne.  Warto również przerzucić się na komunikację miejską albo na rower. Zamiast do kina, zacząć oglądać filmy w domu. Oprócz tego można zacząć się zaopatrywać w potrzebne nam ubrania w secondhandach. Nie tylko na tym zaoszczędzimy, ale również będziemy oryginalni. Wyjścia do restauracji muszą ustąpić obiadom domowym. To tak niewiele, a w skali miesiąca w ten sposób, będziemy mogli odłożyć całkiem sporą sumę na poczet spłaty naszych zaległych zobowiązań.

Przeczytaj również: Jak spłacić długi? Podpowiadamy!

Ogłoś upadłość konsumencką

Mimo iż ten termin kojarzy się nam w sposób bardzo negatywny, warto rozważyć również i tę opcję. Może się okazać, że to nasza ostatnia deska ratunku. Sąd nie uwzględni naszego wniosku o upadłość tylko wówczas, gdy będzie przekonany, że czynimy to w sposób umyślny i z premedytacją. Jeśli jednak udowodnimy przed nim swoją dobrą wolę, to wtedy możemy liczyć na oczekiwany wyrok i umorzenie warunkowe lub bezwarunkowe wszystkich zobowiązań. Co nam to da? Oczywiście po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie ma mowy o kolejnym kredycie, gdyż żadna instytucja finansowa go nie udzieli. Biorąc jednak pod uwagę, że najpóźniej po 7 latach będziemy uwolnieni od wszelkich zobowiązań to zdecydowanie warto. W wielu przypadkach umorzenie całości długów jest możliwe z chwilą ogłoszenia wyroku.

Czasami na poczet spłaty zaległych długów, będziemy musieli poświęcić nasz cały majątek, bo w ramach ogłoszenia upadłości, zostanie on przekazany dla syndyka. My w tym wypadku i tak nie będziemy do końca przegrani, bo w końcu uwolnimy się od wszystkich długów i zaległych zobowiązań finansowych, które zapewne i tak przewyższają majątek trwały.

2 odpowiedzi na “Jak wyjść z długów? Podpowiadamy!”

  1. I nie bierz nowych zobowiązań, żeby spłacić stare, bo się z tego bagna nigdy nie wygrzebiesz. No chyba, że konsolidacja długów, ale to trochę inna rzecz

    1. O tak, spirale to najgorsze, co można zrobić. Ale ciężko to ludziom wytłumaczyć, przecież oni zawsze wiedzą lepiej. “Dawali to bralim”. No i jest jak jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *