Jak wyjść z długu, nie mając pieniędzy?

22 września 2021  — Maciej

Nie zapłaciłeś kilku rat kredytów? Zapomniałeś spłacić jednorazowo pożyczkę, a termin już minął? Na domiar złego masz niezapłacony mandat czy rachunek za prąd? Długi powstają szybko, a trudno się ich pozbyć, nie mając pieniędzy. Czy jest na to sposób?

Brak środków na uiszczenie długów nie powoduje, że masz siedzieć z założonymi rękami i tylko czekać na wizytę komornika. Możesz spróbować wyjść z zadłużenia, nawet bez wygranej na loterii.

Sprawdź również: Kto może pomóc w spłacie chwilówek? Gdzie szukać pomocy?

  • KRD informuje, że w Polsce jest 2,4 mln dłużników, których długi wpisane do tego rejestru zostały oszacowane na 47,8 mld zł.
  • Multidłużnik to osoba, która ma długi u różnych wierzycieli.
  • Negocjowanie warunków spłaty i rozłożenie zadłużenia na raty pozwala na wyjście z pętli zadłużenia.
  • Konsolidacja bankowa i pozabankowa umożliwia połączenie ze sobą wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz spłatę wielu wierzycieli na raz.

Długi Polaków na niemal 50 mld zł

Rekordzista z Polski zalega kwotę 11,6 mln zł, którą tworzą długi wobec aż 151 wierzycieli. Wyjście z takiej sytuacji to sztuka, która udaje się nielicznym. Warto działać, zanim zaległości urosną do tak niebotycznych kwot.

Krajowy Rejestr Długów informuje, że w połowie 2021 roku długi Polaków wpisanych do tej bazy wynosiły 47,8 mld zł, z czego 22,3 mld zł to zobowiązania osób, które mają przynajmniej troje wierzycieli. Łącznie do KRD wpisanych jest obecnie 2,4 mln dłużników.

Multidłużnicy, jak nazywane są osoby, które wpadły w pętlę zadłużenia, mają wiele aktywnych zobowiązań i finansują każdą potrzebę kredytami lub pożyczkami – z firm, od znajomych czy za pośrednictwem pożyczek społecznościowych. Życie na kredyt jest dosyć popularne, co potwierdzają dane KRD.

Sposoby na wyjście z długów

 

O ile nie zaliczasz się do rekordzistów wpisanych do KRD i innych biur informacji gospodarczej, masz szansę na wyjście z długów. Wysokie zobowiązania są trudne do spłaty, choć nie jest to niemożliwe.

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zadłużenia jest jego zwrot – możliwie jak najszybciej. Jednak wiele osób po prostu nie ma wolnych środków, które można by przeznaczyć na ten cel. Nie muszą czekać na to, aż wierzyciele zaczną prowadzić wobec nich egzekucję komorniczą na podstawie wydanego przez sąd nakazu zapłaty. Mogą działać – a Ty, jeśli także masz takie długi, skorzystaj z produktów finansowych dostępnych na rynku.

Możesz renegocjować warunki spłaty zobowiązań albo porozumieć się z wierzycielami w taki sposób, by spłacić dług w przyszłości w mniejszych ratach. Pamiętaj, że bankom czy firmom pożyczkowym zależy na tym, by dług został regulowany nawet jeśli będziesz to robić z opóźnieniem. Jeśli zaproponujesz nowy harmonogram spłaty i będziesz się z niego wywiązywać, wierzyciel może przychylić się do takiego rozwiązania.

Wśród alternatywnych sposobów na uregulowanie zadłużenia należy wymienić konsolidację. Polega ona na połączeniu ze sobą kilku różnych zobowiązań w jeden, większy kredyt lub pożyczkę pozabankową.

Na czym polega konsolidacja długów?

 

Konsolidacja to inaczej połączenie, a w kontekście rynku finansowego masz do czynienia z łączeniem w jedno większe zobowiązanie finansowe kilku innych kredytów i pożyczek.

W bankach dostępne są kredyty konsolidacyjne – gotówkowe lub hipoteczne. Te ostatnie pozwolą Ci skonsolidować z innymi zobowiązaniami również kredyt mieszkaniowy. Banki jednak nie są skłonne do konsolidowania przeterminowanych długów. Jeśli więc spóźniasz się znacznie ze spłatą rat kredytowych,, Twój wniosek o konsolidację bankową zostanie odrzucony. Pamiętaj, że opóźnienia w regulowaniu pożyczek pozaabankowych jest znacznie częściej akceptowane aniżeli nieregulowanie kredytu bankowego.

Jeśli jednak masz opóźnienia ponad 60 dni to to jedynym wyjściem jest skorzystanie z oferty firm pozabankowych, ponieważ firmy pożyczkowe w sposób liberalny traktują wpisy w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) lub w ogóle ich nie sprawdzają. Konsolidacja najczęściej pozwala na wydłużenie terminu spłaty długów, zminimalizowanie miesięcznej raty oraz na to, by wyjść z pętli zadłużenia, nawet wtedy, gdy aktualnie nie masz środków na pokrycie całego zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *