Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

6 września 2021  — Maciej

Zjawisko masowego zadłużania się, czyli zaciągania kilku kredytów i pożyczek różnego rodzaju w tym samym czasie prowadzić może do wielu problemów. To prosta droga do spirali długów.

Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajduje się w środku pętli zadłużenia. Jak znaleźć wyjście z takiej sytuacji?

Sprawdź również: Jak uregulować zobowiązania, aby nie wpaść w długi?

  • Ponad 2,74 mln Polaków ma długi, które w sumie przekraczają 59,2 mld zł.
  • Wyjście ze spirali zadłużenia wymaga samodyscypliny i zaniechania zaciągania zobowiązań finansowych.
  • Konsolidacja bankowa lub pozabankowa może pomóc w pozbyciu się długów.

Zadłużeni Polacy

Długi mogą wynikać m.in. z nieopłaconych kwot za czynsz za mieszkanie, nieuiszczonych podatków czy rat kapitałowo-odsetkowych kredytów lub pożyczek.

Z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) możesz się dowiedzieć, że suma zaległości konsumentów i firm na koniec 2020 roku wyniosła ponad 59,2 mld zł. Pomimo faktu, że liczba dłużników nieznacznie spadła rok do roku – o 30 tys., to nadal była wysoka i wynosiła 2,74 mln osób. Tylu dorosłych ma długi w naszym kraju wynikające z wielu różnych przyczyn. Jedną z nich może być nadmierne zadłużanie się w firmach i instytucjach finansowych.

Im więcej posiadamy, tym z większą łatwością wydajemy pieniądze. Mamy poczucie, że bez trudu spłacimy kolejne raty na komputer i wymarzony telewizor czy oddamy pożyczkę zaciągniętą na egzotyczne wakacje. Jednak okazuje się, że problemy ze spłatą kredytów i pożyczek mogą dotknąć każdego. Potwierdzają to dane Biura Informacji Kredytowej z 2020 roku, z których wynika, że rośnie sukcesywnie liczba osób, które mają coraz poważniejsze kłopoty z regulowaniem zobowiązań. Najwyższe długi mogą szokować:

  • Niemal 73,5 mln zł zalega z zapłatą 64-letni mieszkaniec województwa lubelskiego – to dłużnik z najwyższym zobowiązaniem w Polsce.
  • Ponad 48 mln zł jest winien różnym instytucjom 37-letni mieszkaniec województwa pomorskiego,
  • Ponad 45 mln zł zalega 38-letnia kobieta z województwa mazowieckiego.

Prawdopodobnie te osoby znalazły się w spirali zadłużenia. Co to oznacza?

Czym jest spirala zadłużenia?

Kiedy zaciągasz jedną pożyczkę, by spłacić ratę kredytu, a później pożyczasz pieniądze od znajomych, by oddać chwilówkę, to najlepsza oznaka, że nie radzisz sobie z zobowiązaniami.

Spirala długów, pętla zadłużenia czy też spirala zadłużenia to różne nazwy określające sytuację, w której raty kredytów i pożyczek, które obciążają Twój domowy budżet, przekraczają osiągane zarobki. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, to absolutnie nie próbuj zaciągać kolejnego długu na spłatę poprzedniego. Z czasem będziesz niewiarygodny dla wszystkich instytucji finansowych, a nawet dla przyjaciół i rodziny. Możesz się uwolnić od tej sytuacji.

Sposoby na wyjście ze spirali zadłużenia

Na początek uświadom sobie, że zaciąganie kolejnych zobowiązań nie poprawi Twojej sytuacji. Nie korzystaj już z chwilówek – to pierwszy krok do wyjścia na prostą. Przeanalizuj swoje miesięczne wydatki i dochody. Czy problemem jest zbyt duże zadłużenie czy jednak rozrzutność? Jeśli na liście miesięcznych wydatków widzisz pozycje, z których możesz przynajmniej tymczasowo zrezygnować, to podejmij taki krok – ułatwisz sobie wyjście ze spirali zadłużenia.  

W przypadku gdy Twoje zobowiązania nie są przeterminowane, a wiesz już, że możesz mieć problem z ich uregulowaniem na czas, podejmij działania. Na tym etapie możesz ubiegać się o konsolidację bankową, dzięki której połączysz wszystkie zobowiązania w jedno – takim krokiem obniżysz koszt odsetek nawet o kilkaset procent! Będziesz płacić tylko jedną ratę w ustalonym terminie. Koniec z drogimi pożyczkami i wieloma terminami spłaty!

Co jeśli przegapiłeś termin zapłaty zobowiązania? W dalszym ciągu możesz wyjść z problemów. Przeterminowane długi niestety najczęściej przekreślają możliwość skorzystania z konsolidacji bankowej, ale w dalszym ciągu do Twojej dyspozycji jest oferta parabanków. Z firmą pożyczkową możesz podjąć współpracę bez zdolności kredytowej – połączysz zobowiązania w jedno i wyjdziesz na finansową prostą. Nie zwlekaj z podjęciem działań – szybką reakcją unikasz jeszcze wyższych kosztów pożyczek i kredytów, a także opłat towarzyszących dochodzeniu spłaty zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *