Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Podpowiadamy!

28 września 2020  — Piotr Spychalski

Nawet, jeśli jesteś bardzo ostrożny, może przytrafić Ci się sytuacja, w której ktoś będzie próbował wyłudzić kredyt przy użyciu Twoich danych. Warto znać kilka sposobów, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i ochronią przed oszustami. W artykule poniżej podpowiemy, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Zadbaj o dokumenty!

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytuJeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest ochrona Twoich dokumentów. Paszport, dowód tożsamości czy inny dokument, na którym są Twoje dane – muszą być pilnie strzeżone. Oszuści, którzy mają dostęp do dokładnych informacji na Twój temat, mogą wyłudzić zarówno kredyt, jak i różnego rodzaju pożyczki. Co zrobić, aby lepiej chronić swoje dokumenty? Radzimy jak najszybciej zastosować poniższe sposoby: 

  1. Noś przy sobie dokumenty tylko w pilnych sytuacjach, np. kiedy musisz załatwić jakąś sprawę w urzędzie. W innych przypadkach – zostaw wszystkie dokumenty w domu.
  2. Zabierając ze sobą dokumenty, nie trzymaj ich w portfelu. Najlepszym rozwiązaniem będzie osobne etui na dokumenty, które później możesz włożyć do wewnętrznej kieszeni kurtki czy zamykanej kieszeni wewnątrz plecaka czy torby.
  3. Nie gromadź danych, np. zdjęcia dowodu osobistego czy paszportu, na telefonie. W przypadku zgubienia sprzętu lub jego kradzieży, narazisz się na niebezpieczeństwo.
  4. Jeżeli podróżujesz za granicę, noś dokumenty przy sobie – nie zostawiaj ich w bagażu rejestrowanym, czy nawet w bagażu podręcznym.
  5. W miejscach pełnych ludzi lub w komunikacji miejskiej, trzymaj torebkę czy plecak przed sobą. Jeśli trzymasz je na plecach złodzieje mogą wykorzystać nieuwagę i z łatwością wyjąć dokumenty.
  6. Dokonując zakupów, np. jakiegoś sprzętu, nie udostępniaj swojego dowodu tożsamości podczas podpisywania umowy.
  7. Pamiętaj, że masz prawo, aby nie udostępniać swoich dokumentów w punktach obsługi operatorów czy w różnego rodzaju sklepach.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu w Internecie?

Doskonałym środowiskiem dla oszustów jest Internet. W dobie nowoczesnych technologii i popularności sklepów internetowych, często podajemy swoje dane bez zastanowienia, tym samym narażając się na ich przechwycenie przez internetowych oszustów. Dlatego też pamiętaj zawsze, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych serwisów i e-sklepów, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Twoje dane, udostępnione na stronie internetowej, mogą posłużyć nieuczciwym osobom w wyłudzeniu kredytu czy pożyczki. Pamiętaj również, aby nie podawać swoich danych telemarketerom, którzy dzwonią do Ciebie z podejrzanymi ankietami czy ofertami. W takich sytuacjach warto być bardzo ostrożnym i czujnym!

Czego potrzebują oszuści, aby wyłudzić kredyt?

Wbrew pozorom, wyłudzenie danych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Oszuści nie potrzebują wiele, aby móc z łatwością wziąć pożyczkę lub kredyt nie na swoje nazwisko. Nowe technologie i proste formy pozyskiwania finansowania sprawiają, że wysłanie wniosku o kredyt czy pożyczkę jest bardzo proste. Do tego wystarczy wyłącznie numer PESEL oraz imię i nazwisko, aby bez problemu skorzystać z oferty firm pożyczkowych czy innych instytucji pozabankowych. Czasami nawet godne zaufania, sprawdzone serwisy, mogą posłużyć oszustom za narzędzie do wyłudzenia kredytu.

Kto jest najbardziej narażony na wyłudzenie kredytu?

Grupą, która jest najbardziej narażona na próby wyłudzania kredytu czy pożyczek są osoby starsze. Bardzo często oszuści znajdują rozmaite rozwiązania, aby w łatwy sposób zdobyć ich dane. Zazwyczaj dzwonią z zaproszeniami na pokazy garnków czy sprzętu medycznego lub wysyłają smsy z prośbą o wysłanie danych, które ma zagwarantować potwierdzenie przybycia. Dlatego też tak ważne jest, aby za każdym razem zwracać uwagę komu podaje się swoje dane, aby przez nieuwagę nie doszło do wyłudzenia.

Komu zgłosić próbę lub podejrzenie wyłudzenia kredytu?

Podejrzane telefony, dziwne oferty mailowe, niecodzienne smsy – to sygnały, które powinny obudzić Twoją czujność. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zachowania tego typu, zgłoś je na policję. Jeżeli podałeś komuś obcemu swoje dane, np. numer PESEL i masz podejrzenia, że mogła to być próba oszustwa – zgłoś to do odpowiednich organów bezpieczeństwa, aby w porę uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i pamiętaj, aby chronić swoje dane osobowe i nie podawać ich niepożądanym osobom czy serwisom. Próby wyłudzenia kredytu nie są rzadkością, dlatego bądź ostrożny i czujny, a w razie jakichkolwiek podejrzeń popełnienia oszustwa – zgłoś sprawę na policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *