Kredyt na start firmy – sprawdź, jak go dostać!

27 marca 2020  — Sebastian

Kredyt na start firmyMasz pomysł na własny biznes, ale brakuje Ci kapitału na jego rozwój? Potrzebne do tego fundusze możesz dostać w banku. Wyjaśniamy, jak działa kredyt na start firmy i jakie wymagania trzeba spełnić, by go uzyskać!

Jeśli marzysz o tym, by prowadzić swoją własną firmę, możesz zagwarantować sobie pomoc w realizacji tego zamiaru. Dobrze rozpisany biznesplan może stać się Twoją przepustką do konkretnego wsparcia finansowego. Czy trudno jest otrzymać takie finansowanie? Dowiedz się, jak uzyskać kredyt na start firmy!

Kredyt na start firmy – co to takiego?

Kredyt na start firmy to umowa zawarta między bankiem a kredytobiorcą. Obejmuje pożyczenie określonej kwoty pieniędzy na konkretny cel, związany bezpośrednio z nową działalnością gospodarczą (istniejącą mniej niż rok). W danym czasie należy regularnie oddawać ustaloną część pieniędzy, za każdym razem powiększoną o stosowne odsetki. Umowa zostaje zakończona w chwili spłaty pełnej kwoty.

W Polsce niewiele banków posiada w swojej ofercie usługę kredytu na start firmy. Na ten moment taką pożyczkę proponuje: PKO BP, ING, mBank i Idea Bank. Przekazanie sporych funduszy osobie zakładającej nową działalność wiąże się z dużym ryzykiem. Nigdy nie ma się przecież gwarancji, że przedsiębiorstwo się rozwinie, a jego założyciela będzie stać na spłatę. Na poszukiwania dobrej oferty można stracić naprawdę sporo czasu. Nie tylko trzeba dokładnie przeanalizować dostępne opcje, ale też trzeba liczyć się z odmowami. Wymagania są o wiele trudniejsze do spełnienia niż w przypadku innych pożyczek, a warunki są znacznie mniej korzystne. Na szczęście współcześnie istnieją już praktyczne ułatwienia. Wysokość kwoty oraz szacowane raty można sprawdzić przez Internet, z pomocą takiego narzędzia jak np. Kalkulator Kredytowy.

Jakie są kryteria otrzymania kredytu na start firmy?

Osoby ubiegające się o kredyt na start firmy na początek muszą złożyć wypełniony wniosek, wraz z odpowiednimi załącznikami. Są to dokumenty i oświadczenia wymagane przez bank. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • wpis do rejestru działalności gospodarczej (by potwierdzić, że faktycznie założyło się firmę),
  • biznesplan (dokładny, przekonujący opis udowadniający potencjał działalności oraz przedstawiający jej rozwój pod wpływem dodatkowych środków),
  • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami na ZUS i US (zwiększa wiarygodność),
  • zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu (dowód, że w sytuacji niemożliwości spłaty rat bank będzie mógł odzyskać stracone pieniądze, np. przez hipotekę na nieruchomości, weksel in blanco czy cesję wierzytelności).

Gdy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek, można przystąpić do podpisania umowy. By tak się stało należy dobrze przygotować wszystkie załączniki. Firma musi jawić się jako naprawdę świetny pomysł na dochodowy biznes, a przynajmniej jako działalność, która umożliwi terminową spłatę rat.

Jakie są rodzaje kredytów na start firmy?

Istnieje kilka typów kredytów na start firmy. Różnice pomiędzy nimi wynikają z formy finansowania. Banki oferują dla nowych przedsiębiorców następujące opcje:

  • limit kredytowy w rachunku bieżącym – takie rozwiązanie gwarantuje zabezpieczenie w momencie, gdy na koncie firmowym zabraknie pieniędzy na określony cel. W efekcie z kredytu można korzystać wielokrotnie, ale bank będzie miał kontrolę nad wpływami na dane konto. Każde uznanie będzie automatycznie, w pierwszej kolejności przekazywane na spłatę zadłużenia.
  • Kredyt obrotowy – w tej sytuacji otrzymuje się określoną kwotę na rozruch działalności i sfinansowanie bieżących wydatków. Pomaga utrzymać płynność finansową, tak ważną w pierwszych etapach istnienia firmy. Jest to najczęściej wybierana forma finansowania.
  • Kredyt inwestycyjny na finansowanie majątku trwałego – pożyczenie określonej kwoty, przeznaczonej na zrealizowanie ważnej dla rozwoju firmy inwestycji lub modernizacje majątku trwałego.
  • Linia kredytowa – opcja podobna do kredytu na rachunku. W tej opcji zakłada się jednak na ten cel osobne konto, dlatego bank nie ściąga pieniędzy wpływających na konto główne.

O jakie wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy zakładający nową firmę?

Kredyt na start firmy nie jest jednak jedynym sposobem na uzyskanie funduszy. Ciekawym rozwiązaniem jest rządowy program de minimis. By uzyskać wsparcie wystarczy gwarancja w formie zabezpieczonej spłaty kredytu obrotowego albo inwestycyjnego. Z takiego finansowania mogą korzystać przedsiębiorcy z segmentu mikro, małych i średnich firm.

Inną metodą może być pozyskanie dotacji z Unii Europejskich. Przychylnie traktowane są szczególnie te przedsiębiorstwa, które w ramach biznesplanu mają aktywizować osoby bezrobotne lub młodzież.

Modnym sposobem jest też crowdfunding oraz takie inicjatywy jak inkubatory przedsiębiorczości.

Kredyt na start firmy to ogromna szansa dla początkujących, pomysłowych przedsiębiorców. Brak kapitału nie zawsze musi ograniczać! Przygotuj przekonujący biznesplan, znajdź korzystną ofertę i zacznij walczyć o swoje marzenia!

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *