Kredyt pozabankowy – co to jest i kiedy się nim zainteresować?

6 sierpnia 2020  — Dariusz

Kredyt pozabankowyW wielu sytuacjach przydatne są dodatkowe pieniądze. Po wsparcie finansowe można udać się do banku, ale nie każdy je otrzyma. Klienci są dokładnie sprawdzani – weryfikuje się ich historię, wiarygodność oraz zdolność kredytową. Jeśli nie spełnią określonych wymagań, ich wniosek zostaje odrzucony. W takiej sytuacji pomóc mogą parabanki, czyli firmy pożyczkowe. Wyjaśniamy czym jest kredyt pozabankowy oraz radzimy, kiedy warto się nim zainteresować!

Kredyt pozabankowy – na czym to polega?

Kredyt pozabankowy jest usługą finansową, świadczoną przez firmę pozabankową. Tak naprawdę jest to pożyczka gotówkowa, udzielana na podobnych warunkach, jakie proponują banki. W takiej sytuacji sporządza się specjalną umowę, na mocy której parabank wypłaca określoną kwotę pożyczkobiorcy. Ten w zamian zobowiązuje się zwrócić ją na ustalonych warunkach, w wyznaczonym terminie. Dług może być rozłożony na dogodne raty, powiększone o odsetki i inne dodatkowe opłaty.

Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ z reguły można o wiele łatwiej je uzyskać. Wiążą się z mniejszą ilością formalności, bo w większości przypadków da się wszystko załatwić przez Internet. Cały proces może trwać nawet tylko kilkanaście minut. Przy tym parabanki nie są tak surowe, jeśli chodzi o weryfikację klientów. Z tego względu pieniądze mogą pożyczyć nawet osoby z gorszą historią kredytową czy mało korzystną zdolnością.

Kto może wziąć kredyt pozabankowy?

Firmy pożyczkowe mogą ustalać własne wymagania dotyczące klientów (oczywiście jeśli są zgodne z prawem), ale można wyróżnić kilka obowiązkowych kryteriów. Kredyt pozabankowy może wziąć jedynie osoba pełnoletnia, która ma polskie obywatelstwo, stałe miejsce zamieszkania w kraju, a także ważny dowód osobisty. Musi mieć również pełnię praw (nie może być np. ubezwłasnowolniona). W większości przypadków wymagane jest też jakiekolwiek źródło dochodów. Parabanki są w tej kwestii też bardziej wyrozumiałe niż banki, dlatego bez problemu akceptują nie tylko umowy o pracę, ale też śmieciówki, emerytury, renty itp.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt pozabankowy?

Kredyt pozabankowy jest świetną opcją dla wielu osób i doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach. Zdecydować się na niego powinno się szczególnie w sytuacji, gdy otrzymało się odmowę z banku lub gdy wie się, że nie ma się raczej szans na takie świadczenie. Z takimi kłopotami mogą zmagać się rozmaici klienci.

Kredytu w banku raczej nie dostaną osoby, które mają niekorzystny scoring w BIK. Bogata przeszłość kredytowa, nadal spłacane zobowiązania czy dawne kłopoty z długami są odnotowane w bazach danych, do których zagląda się podczas weryfikacji klientów. Na tej podstawie ocenia się, jakie zagrożenie wiąże się z pożyczeniem pieniędzy. Jeśli ocena punktowa BIK jest niska, można dostać gorsze warunki umowy albo wniosek zostanie po prostu odrzucony. Firmy pożyczkowe z reguły w mniejszym stopniu skupiają się na takich kontrolach, dlatego pomagają osobom nawet w trudniejszych sytuacjach.

Młodzi dorośli (na ogół w wieku 25-30) również mają często kłopoty z uzyskaniem kredytu w banku. Na ich niekorzyść działa brak historii kredytowej. Jeśli nigdy nie spłacali żadnej pożyczki ani zakupów na raty, nic nie wiadomo o ich zwyczajach. Z tego względu są z automatu traktowani jako potencjalne zagrożenie. Wiele z tych osób jest dodatkowo zatrudniona na tzw. śmieciówkę, czyli umowę cywilnoprawną. Nie jest to tak stabilne źródło dochodów jak umowa o pracę, która jest bezwzględnie preferowana przez banki. W wielu firmach pożyczkowych nie trzeba mieć żadnej historii kredytowej. Zwykle akceptują też rozmaite dochody, w tym nawet prace dorywcze, emerytury czy renty.

Jak znaleźć korzystny kredyt pozabankowy?

Na polskim rynku działa już wiele firm pozabankowych i co rusz pojawiają się nowe. Z tego względu, zanim wybierze się jakąś ofertę, warto sprawdzić przynajmniej kilka opcji. Na co trzeba zwrócić uwagę, by znaleźć korzystny kredyt pozabankowy?

Przede wszystkim warto zdecydować się na wariant, który odpowiada naszym potrzebom, ale też możliwościom finansowym. Zawsze należy obliczyć, ile orientacyjnie będzie wynosić miesięczna rata. Nie może to być zbyt przytłaczająca kwota. Przede wszystkim trzeba też zorientować się, jak wysokie jest oprocentowanie. Pamiętaj, by patrzeć na RRSO, a nie RSO! Oprocentowanie widoczne w reklamach nie obejmuje wszystkich dodatkowych opłat, więc jest mniejsze.

Jeśli zainteresowała Cię oferta mniej znanej firmy pożyczkowej, podwójnie uważnie zapoznaj się z treścią umowy. Niektóre nieuczciwe parabanki stosują tzw. klauzule abuzywne, dzięki którym żerują na niewiedzy swoich klientów. Konstruują teść warunków w taki sposób, by były celowo niezrozumiałe lub wieloznaczne, a następnie interpretują je na swoją korzyść. Wiarygodność parabanku możesz szybko sprawdzić np. w Rejestrze Firm Pożyczkowych lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kredyt pozabankowy to świetna usługa dla każdego, kto nie może lub nie chce zapożyczyć się w banku. Szukając odpowiedniej oferty postaraj się wybrać taką, która ma najlepsze warunki umowy. Zdobądź dodatkowe pieniądze i przeznacz je na realizację swoich planów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *