Kredyt w rachunku bankowym

16 marca 2022  — Maciej

Banki mają rozbudowaną ofertę kredytów gotówkowych, czyli takich, które są przeznaczone na dowolne cele klientów. Możesz skorzystać m.in. z kredytu w rachunku. Sprawdź, na czym on polega.

Zobacz również: Jak żyć z długami?

  • Kredyt na rachunku bieżącym jest zobowiązaniem udzielanym w powiązaniu z kontem osobistym.
  • Linia kredytowa, debet w rachunku, kredyt w koncie i kredyt w rachunku bankowym to ten sam produkt.
  • Dla uzyskania kredytu w rachunku trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK.
  • Kwota kredytu powiększa saldo na rachunku osobistym klienta.
  • Kredyt wykorzystuje się dopiero po spożytkowaniu swoich pieniędzy przez kredytobiorcę, a jego spłata następuje automatycznie wraz z kolejnymi przelewami przychodzącymi.

Czym jest kredyt w rachunku bieżącym?

Kredyty gotówkowe udzielane w rachunku osobistym to inaczej kredyty w koncie, linie kredytowe czy debety w koncie. Wszystkie te pojęcia sprowadzają się do oferty kredytu udzielanego na podstawie podpisywanej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą pisemnej umowy.

Kredyt jest powiązany z kontem osobistym klienta w tym samym banku, a ma postać po prostu zwiększonego debetu w rachunku. Jest dodawany do salda środków finansowych, a skorzystać można z niego dopiero wówczas, gdy wszystkie pieniądze własne kredytobiorcy zostały już wypłacone.

Linia kredytowa może być traktowana jak margines bezpieczeństwa finansowego czy poduszka finansowa, z których można czerpać środki, jeśli sytuacja tego wymaga. Tego rodzaju kredyty udzielane są najczęściej na 12 miesięcy, z możliwością odnowienia limitu na kolejny okres na życzenie klienta, o ile jego indywidualna sytuacja na to pozwala.

Jak uzyskać kredyt w rachunku bankowym?

Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu bankowego dla jego uzyskania należy złożyć formalny wniosek do swojego banku, w którym masz założone konto bieżące.

Bank na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów dochodowych sprawdzi, czy stać Cię na udzielenie takiego kredytu, czyli czy Twoja zdolność jest odpowiednio wysoka, byś bez trudu spłacał kredyt wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami. Ta zdolność wyznacza również górny limit wysokości kredytu w rachunku bieżącym.

Ponadto dla uzyskania takiego zobowiązania musisz mieć dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej, która jest każdorazowo sprawdzana przy każdym kredycie, o który ubiegasz się w banku.

Jak jest wypłacany kredyt w rachunku?

W przypadku gdy Twoja zdolność kredytowa będzie odpowiednio wysoka względem wnioskowanej kwoty limitu w koncie, otrzymasz wypłatę środków. Zostaną one dopisane do aktualnego salda na rachunku.

W momencie gdy wykorzystasz wszystkie swoje środki, zaczniesz korzystać z kredytu w rachunku bankowym. Bank nalicza odsetki wyłącznie od kwoty limitu, jaki wypłacisz kartą czy wykorzystasz na płatności w sklepach albo punktach usługowych. Każda wpłata na rachunek osobisty powoduje, że limit kredytowy się powiększa i możesz z niego ponownie skorzystać. To atut tego rodzaju kredytowania, ponieważ zmniejsza koszty korzystania z zobowiązania, a przy tym wielokrotnie możesz wydatkować przyznaną kwotę limitu, zaś spłata długu wobec banku odbywa się właściwie automatycznie przy przyjmowaniu przelewów z dowolnych źródeł.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *