Kto dziedziczy długi po bracie? Dziedziczenie długów w rodzinie

9 listopada 2019  — Sebastian

Dziedziczenie długów w rodzinie to dość sporna i skomplikowana sprawa. W świetle prawa możesz dziedziczyć długi po bliskich. Nierzadko przechodzą one również na osoby małoletnie.

Dobra wiadomość jest taka, że było gorzej. Zanim w życie weszły zmiany z 18 października 2015 roku, o przejęcie długów zmarłego nie było trudno. Wystarczyło, że w czasie do 6 miesięcy od śmierci dłużnika, nie było złożonego oświadczenia ws. Dziedziczenia. Było to o tyle skomplikowane, że nie zawsze ma się kontakt z całą rodziną i zupełnie przypadkiem mógłbyś odziedziczyć długi po krewnym, którego nie widziałeś kilkadziesiąt lat.

Jak to wygląda obecnie?

Po nowelizacji przepisów, jeżeli nie ma reakcji ze strony prawowitych spadkobierców, mówi się o dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza. Polega to na tym, że odpowiedzialność za długi dotyczy tylko kwoty odpowiadającej wartości aktywów, jakie się dziedziczy. Spadkobiercy mają obowiązek sporządzić spis majątku. Do niedawna zajmował się tym komornik, ale teraz może powstać prywatny wykaz inwentarza. Nie znaczy to, że można sobie pozwolić na jakieś przekłamania i mijanie ze stanem faktycznym. Konsekwencją tego może być pełna odpowiedzialność za długi.

Przeczytaj również: Dziedziczenie długów – co oznacza?

Spadek możesz odrzucić

W przypadku, kiedy całkowicie chcesz uniknąć odpowiedzialności za długi zmarłego krewnego, spadek możesz odrzucić. W tym przypadku istotne jest to, że masz na to 6 miesięcy. Wydawałoby się, że sprawa zakończy się szybko, ale niekoniecznie tak będzie. Odpowiedzialności za długi unikniesz, ale będą poszukiwani kolejni spadkobiercy. Jeśli drogą eliminacji to na ciebie przejdą długi po bracie lub siostrze, a będziesz chciał się zrzec spadku, to długi przejdą na twoje dzieci lub innych kolejnych spadkobierców.

W momencie, gdy spadek przejdzie na osobę małoletnią, wszystko może stać się jeszcze bardziej skomplikowane. Dzieci nie mogą samodzielnie zrzec się spadku, muszą to za zgodą sądu rodzinnego zrobić ich rodzice.

Kto po kim dziedziczy?

Przepisy jasno precyzują, jaka jest kolejność dziedziczenia i kto będzie dziedziczyć spadek wtedy, kiedy ty się go zrzekniesz. Mówi się o kilku grupach spadkowych. W pierwszej grupie są osoby dziedziczące najpierw, czyli małżonek oraz dzieci. W drugiej grupie małżonek spadkodawcy, a także jego rodzice. Jeżeli któryś z rodziców nie żyje, w tej grupie jest też rodzeństwo spadkodawcy. W trzeciej grupie są pasierbowie i dziadkowie spadkodawcy. Jeśli już nie będzie nikogo z rodziny, kto mógłby stać się spadkobiercą, to spadek przejmuje grupa czwarta, czyli Skarb Państwa lub gmina.

Przeczytaj również: Czy żona odpowiada za długi męża, a mąż żony?

A co jeśli przyjmie się spadek?

Jeśli przyjąłeś spadek po bracie wprost, jest to równoznaczne, z tym że będziesz spłacać długi. Aby przyjąć spadek wprost, konieczne jest oświadczenie złożone w ciągu 6 miesięcy. Przypadek taki ma miejsce, kiedy nie miałeś pojęcia, że jakiekolwiek długi w ogóle były. Jeżeli z różnych względów nie masz świadomości, co może zawierać spadek, to lepiej się zabezpieczyć i przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

4 odpowiedzi na “Kto dziedziczy długi po bracie? Dziedziczenie długów w rodzinie”

  1. Mam nadzieję, że żaden z moich bliskich nie zostawi mi długów w stadku, bo głowa mnie rozbolała od samego czytania…

  2. Jeśli spadek to tylko mieszkanie po rodzicach w którym zamieszkują rodzeństwo a ja z siostrą mieszkamy osobno już po ślubie niestety przegapiliśmy pół roku żeby zrzec się spadku co mamy zrobić żeby uniknąć ewentualnych długów po rodzeństwie? Z rodzeństwem jest ciężki kontakt ponieważ żyjemy z nim w sporze.

  3. Zmarł moj brat zostawiając dużo długu .Moj brat ma córke z ktora mie miałam nigdy kontaktu i nie znam adresu zamieszkania córki brata.Co powinnam zrobic w takim przypadku
    aby odrócić spadek.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *