Lista dłużników – jak sprawdzić, czy na niej jestem?

9 września 2020  — Arkadiusz

Lista dłużników to baza danych, która zawiera informacje o osobach mających nieopłacone zobowiązania finansowe. Jak sprawdzić, czy jest się liście dłużników? Kto może na nią trafić i za co?

Lista dłużników (imiona i nazwiska) jest bazą, którą wykorzystują liczne instytucje finansowe i banki. Kiedy wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę, bank może sprawdzić Twoją zdolność kredytową oraz historię. Oczywiście – może to być zweryfikowane także w inny sposób, ale jedną ze standardowych procedur jest sprawdzenie, czy nie znajdujesz się na żadnej z list osób zadłużonych.

Lista dłużników – co to jest?

Listy dłużników to różnej wielkości bazy danych, które gromadzą informacje na temat nieuregulowanych zobowiązań. Dane te pozyskują z rozmaitych źródeł, między innymi od:

  • firm pożyczkowych,
  • banków,
  • firm telekomunikacyjnych,
  • SKOK-ów,
  • dostawców prądu.

Dzięki listom dłużników można zweryfikować historię kredytową i wiarygodność finansową danej osoby.

Obecnie listy dłużników w Polsce to:

  • BIK,
  • BIG KRD,
  • mBIG,
  • KBIG,
  • BIG InfoMonitor,
  • KIDT,
  • BIG ERIF,
  • System Bankowy Rejestr.

Różnią się one między sobą głównie wielkością bazy danych, ale również informacjami, które przechowują.

Lista dłużników (imiona i nazwiska) – kto może się na niej znaleźć?

Lista dłużnikówZanim podpowiemy, jak sprawdzić, czy jest się na liście dłużników, warto najpierw dowiedzieć się, kto i za co może na nią trafić. Wiele osób nie wie, że ich dane zostały wpisane na listę dłużników. Zdarza się, że są o tym poinformowani dopiero przez firmę pożyczkową przed ubieganiem się o dodatkowe środki czy przez bank w trakcie aplikowania o kredyt. Na listę dłużników nie trafiają wszystkie rodzaje zadłużeń. Aby trafić do bazy, zobowiązanie musi mieć określony charakter prawny. 

 

Lista dłużników zawiera imiona i nazwiska osób, które posiadają następujące zadłużenia:

  • nieuregulowane pożyczki i kredyty,
  • koszty eksploatacyjne, np. rachunki za gaz czy prąd,
  • opłaty telekomunikacyjne, np. za telefon, telewizję cyfrową, Internet,
  • niespłacone opłaty administracyjne, np. czynsz za mieszkanie.

Powyższa lista nie zawiera wszystkich możliwych rodzajów zadłużeń, ale te najczęściej spotykane. Pamiętaj jednak, że, aby znaleźć się na liście dłużników, np. KRD, dług musi wynosić minimum 200 złotych i nie może być opłacony przez 60 dni od momentu upłynięcia ustalonego terminu wpłaty.

Jak sprawdzić, czy jest się na liście dłużników?

Jeśli chcesz sprawdzić listę dłużników należy założyć konto na stronie, która posiada takie bazy, np. KRD czy BIK. Po spełnieniu odpowiednich warunków strona przygotowuje specjalny raport, który można pobrać. Zawiera on wszelkie niezbędne informacje o danej osobie i jej zobowiązaniach. Lista dłużników (imiona i nazwiska) zazwyczaj może być sprawdzana za darmo, ale nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Jeżeli chcesz sprawdzić listę częściej, wówczas należy dokonać opłaty w wysokości kilkudziesięciu złotych lub wykupić specjalny abonament.

Co możesz zyskać, sprawdzając swoje dane na liście dłużników?

Lista dłużników to użyteczne narzędzie dla każdego, kto w przeszłości korzystał z różnego rodzaju pożyczek czy kredytów. Sprawdzenie danych na własny temat, umożliwi kontrolowanie sytuacji kredytowej na bieżąco. To także kwestia bezpieczeństwa. Dzięki sprawdzeniu listy możesz szybko wykryć, czy ktoś wziął pożyczkę lub kredyt na Twoje nazwisko.

Jeśli zależy Ci na jeszcze większym bezpieczeństwie, możesz zdecydować się na płatny abonament oferowany, np. przez KRD. Wówczas o każdej próbie zmiany danych lub uzyskania jakichkolwiek informacji na Twój temat, będziesz automatycznie informowany. Masz wtedy dokładny wgląd w to, kiedy i kto próbował poznać raport na Twój temat. Jest to dobry sposób, aby zabezpieczyć się przed wyłudzeniem pożyczek na Twoje dane. To także skuteczny sposób na to, żeby samemu zweryfikować swoje szanse, np. na kredyt. 

Lista dłużników – czy można się z niej usunąć?

Jeśli zauważysz, że jesteś wpisany na listę dłużników, warto jak najszybciej spłacić wszystkie zobowiązania. Jest to najczęściej jedyny sposób, aby usunąć swoje imię i nazwisko z bazy. Wierzyciel ma obowiązek usunąć taką osobę z listy w ciągu 14 dni od dnia uregulowania długu. Czasami zdarzają się jednak sytuacje oraz przypadkowe pomyłki, kiedy zadłużenie wciąż istnieje na liście, mimo że zostało unieważnione wyrokiem sądowym. Wtedy możesz zwrócić się do serwisu z listą dłużników, wysyłając wniosek z informacją o wycofaniu długu. Do wniosku należy dołączyć dowody, np. prawomocne orzeczenie sądowe.

Lista dłużników zawiera istotne informacje, szczególnie jeśli starasz się o kredyt lub spłacasz jakieś zobowiązania i nie dokonałeś wpłaty w ustalonym terminie. Wpis na taką listę jest bez wątpienia problematyczny, ale najczęściej wystarczy spłacić swoje zobowiązanie, aby zostać usuniętym z listy.

2 odpowiedzi na “Lista dłużników – jak sprawdzić, czy na niej jestem?”

  1. Witam serdecznie.od dwóch lat mam postanowienie z sądu o wykreślenie mnie z rejestru dłużników niewypłacalnych ale w dalszym ciągu widnieje co muszę zrobić aby mnie wykreślono?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *