Na co Polacy pożyczają pieniądze?

10 października 2021  — Maciej

Pieniądze pożyczyć możesz z banku, firmy pozabankowej, od rodziny i znajomych, a i ta lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania dowolnych celów.

W zależności od tego, na co chcesz pożyczyć środki, np. na mieszkanie czy zakup samochodu, możesz skorzystać z nieco innego produktu. Na pokrycie kosztów dowolnych celów przeznaczone są pożyczki i kredyty gotówkowe czy chwilówki. Na co najczęściej Polacy pożyczają pieniądze?

Zobacz również: Co to jest pożyczka i jakie są jej rodzaje?

Ponad połowa Polaków spłaca kredyt lub pożyczkę

W lutym 2021 roku pojawiła się publikacja Krajowego Rejestru Długów (KRD) Biura Informacji Gospodarczej pod hasłem „Jak pożyczają Polacy”.

Okazuje się, że 54 proc. z nas spłaca obecnie kredyty lub pożyczki, także te zaciągnięte w firmach pozabankowych. Najczęściej ubiegamy się o pojedyncze zobowiązania – np. jeden kredyt lub pożyczkę rocznie i to głównie w bankach, które wybiera 83 proc. kredytobiorców.

Blisko połowę klientów stanowią osoby dorosłe, w wieku od 25 do 44 lat, a najmniej zobowiązań zaciągają dłużnicy zaliczani do najmłodszej grupy wiekowej – 18–24 lata. Większość spłacających zobowiązania pracuje zawodowo, a 20 proc. utrzymuje się z tytułu świadczeń emerytalnych i rentowych. Tylko 12 proc. kredytobiorców to osoby bezrobotne lub niepracujące z wyboru.

Na co przeznaczają pieniądze polscy kredytobiorcy?

Bardzo interesującą częścią raportu KRD jest ta dotycząca przeznaczenia i celów zaciągania kredytów i pożyczek. Na co pożyczamy pieniądze?

Najczęściej respondenci w badaniu KRD wskazywali, że z kredytu kupują urządzenia AGD lub sprzęt RTV. Takiej odpowiedzi udzieliło 35 proc. respondentów. Wśród innych celów kredytowania ankietowani wymieniali:

  • remont mieszkania lub domu, wraz z wyposażeniem – 33 proc.,
  • zakup samochodu – 17 proc.,
  • zakup komputera lub smartfona – 15 proc.,
  • spłata innych zobowiązań – kredytów lub pożyczek – 13 proc.

Eksperci rynku finansowego podkreślają, że zaciąganie kredytów lub pożyczek z myślą o pokryciu kosztów bieżącej spłaty rat to rozwiązanie doraźne i jeden z najczęściej popełnianych przez dłużników błędów. Regulowanie jednego zobowiązania drugim wpędzić może kredytobiorcę w spiralę zadłużenia, dlatego w takiej sytuacji, gdy bieżące dochody nie są w stanie pokryć kosztów spłaty kredytów lub chwilówek, lepiej zastanowić się nad możliwością konsolidacji.

Na czym polega konsolidacja?

Lekkomyślne podejście do zaciągania kredytów i pożyczek może spowodować, że popadniesz w poważne problemy finansowe – może okazać się, że masz kilka różnych zobowiązań do spłaty w tym samym czasie.

Co prawda w badaniu KRD większość, bo 77 proc. respondentów, przyznaje, że przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki oblicza, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie, ale zawsze może dojść do nieprzewidzianych sytuacji.

Jeśli okaże się, że spłata stwarza problemy, to można skonsolidować zobowiązania w ramach jednego, większego kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki. Ofertę na takie produkty mają zarówno banki, jak i niektóre firmy pozabankowe. Dzięki konsolidacji spłacasz za jednym razem wszystkie wcześniej zaciągnięte kredyty i pożyczki, a w zamian uzyskujesz jedno większe zobowiązanie, często z niższą ratą wynikającą ze znacznie dłuższego okresu kredytowania lub zamiany drogich chwilówek na tańszy kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *