Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK?

25 czerwca 2020  — Dariusz

Kredyt widoczny w BIKDane o osobach zaciągających kredyty są gromadzone w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dzięki niej banki i firmy pozabankowe mogą sprawdzać przeszłość danego klienta. Każdy wpis ma wpływ na scoring, czyli indywidualną ocenę wiarygodności kredytowej. W chwili podpisania umowy związanej z powstaniem zobowiązania, wierzyciel musi zgłosić ten fakt w określonym terminie. Po tym należy zweryfikować i wprowadzić odpowiednie danie do systemu. Jak długo trwa ten proces? Wyjaśniamy, po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK!

Kiedy BIK aktualizuje dane?

Dawniej aktualizacje danych w Biurze Informacji Kredytowej przeprowadzane były raz w miesiącu. To bardzo rzadko, dlatego opieszałość ta powodowała wiele kłopotów. Po pierwsze – osoby, które wzięły niedawno pożyczkę, mogły szybko wziąć kolejną. Przez brak wpisu nadal miały dobrą wiarygodność, więc zatajały fakt, że spłacają już jedno zobowiązanie. Wśród takich klientów zdarzały się jednostki kompulsywnie pobierające pożyczki, co skutkowało poważnymi długami i problemami. Po drugie – osoby, które spłaciły już swoje zadłużenie, nadal widniały w bazie. Przez to miały gorszy scoring BIK oraz mniejsze szanse na uzyskanie kolejnego kredytu czy pożyczki.

Przez powyższe kłopoty w 2016 roku wprowadzono nowelizację prawa bankowego, która zwiększyła częstotliwość aktualizacji danych w BIK. Po zmianie tej banki oraz inne instytucje pozabankowe muszą przesyłać wszelkie modyfikacje w ciągu 7 dni. Przez kolejne 7 dni Biuro Informacji Kredytowej ma czas na weryfikację i rejestrację tych danych. W praktyce okres aktualizacji został skrócony o połowę, czyli z 30 do 14 dni.

Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK?

Czas trwania przesyłania informacji to jedno, ale ich udostępnienie to już zupełnie inna kwestia. Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK? Banki, firmy pożyczkowe oraz inne instytucje pożyczkowe najpierw mogą zobaczyć jedynie zapytania, czyli składane wnioski. Raport obejmuje w tym przypadku okres ostatnich 12 miesięcy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że znaczenie mają nie tylko aktywne zobowiązania, ale też próby ich uzyskania. Z tego względu zawsze należy być ostrożnym – nie warto wysyłać wniosków do kilku banków na raz. Można przez to sprawiać wrażenie osoby kompulsywnej czy zdesperowanej, co niewątpliwie nie jest korzystne.

Jeśli jednak zapytanie zostało przyjęte i doszło do podpisania umowy, w praktyce informacja o tym jest widoczna dopiero około po miesiącu. Przy tym należy pamiętać, że nie wszystkie firmy pożyczkowe współpracują z BIK. W niektórych instytucjach da się uzyskać świadczenie, które nie zostanie odnotowane.

Jak widać, czas rejestracji danych jest i tak dość długi. Po każdym zobowiązaniu najrozsądniej jest odczekać przynajmniej 30 dni, jeśli planuje się zaciągnąć kolejną pożyczkę czy kredyt. Przy okazji warto też co jakiś czas sprawdzać swój raport. By uzyskać do niego wgląd, należy zalogować się na stronie głównej Biura Informacji Kredytowej, a następnie uiścić odpowiednią opłatę. Wtedy otrzyma się pełny raport, wraz ze szczegółową historią, scoringiem oraz poradami, jak poprawić swoją wiarygodność.

Co robić, gdy zauważy się błąd w raporcie BIK?

Wiedząc po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK, warto skontrolować, czy dane zostały poprawnie wprowadzone. Banki i instytucje pożyczkowe muszą dopilnować swojego obowiązku, bowiem w razie opóźnień grozi im kara w wysokości 30 tys. złotych! Podczas tworzenia wpisu mogą pojawić się jakieś błędy. Gdy tylko zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy szybko skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej oraz ze swoim wierzycielem, by wyjaśnić sprawę.

Niestety, podczas kontroli raportu można też odkryć, że ktoś nielegalnie wziął na nas pożyczkę. Jest to możliwe, gdy w jakiś sposób dane osobiste dostaną się w niepowołane ręce. Może tak zdarzyć się po zgubieniu czy kradzieży portfela, zawirusowaniu komputera czy w innych przypadkach. Trzeba na to szczególnie uważać – im szybciej wykryje się oszusta, tym łatwiej będzie rozwiązać ten problem. W takich okolicznościach trzeba natychmiast zgłosić sprawę do podanego wierzyciela, BIK oraz policji.

Czy da się usunąć dane z BIK?

Wiele osób zastanawia się, czy w jakiś sposób można usunąć niekorzystne wpisy z bazy BIK. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy są nieprawidłowe lub omyłkowe. Wykreślić da się też informacje o spłaconych zobowiązaniach, ale dopiero po upływie 5 lat od daty uregulowania długu. Takie dane są raczej pozytywne, chyba że faktycznie ma się zbyt bogatą przeszłość. Mając świadomość tego, po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK i ile może tam figurować, w pewnych sytuacjach warto złożyć wniosek o wyczyszczenie przedawnionych informacji.

Biorąc pod uwagę to, po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK, warto rozsądnie podchodzić do każdego zobowiązania. Nie należy też zbyt szybko decydować się na kolejne pożyczki, ponieważ można niechcący wpędzić się w spore kłopoty finansowe. Pamiętaj, że każde zobowiązanie to ogromna odpowiedzialność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *