Pośrednik kredytowy – kim jest, jak działą i kiedy warto skorzystać z jego usług?

3 kwietnia 2020  — Dariusz

Treść umowy kredytowej może stanowić nie lada wyzwanie dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z takimi dokumentami. Nie każdy rozumie różnicę między oprocentowaniem nominalnym a RRSO. 

Niektórzy natomiast mają dość niewystarczającą zdolność kredytową, ale bardzo potrzebują kredytu. Takie osoby mają na szczęście, gdzie zwrócić się po pomoc! Wyjaśniamy, jak działa pośrednik kredytowy!

 

Badania zadłużenie

Według badań z roku 2019, przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, ponad 75% Polaków w wieku 18-64 przynajmniej raz w życiu wzięło pożyczkę bądź kredyt. Pozyskiwanie takiego dodatkowego wsparcia finansowego jest w naszym kraju powszechnym zjawiskiem. Większość osób decyduje się zadłużyć w banku, w którym ma już konto. Tymczasem konkurencyjne oferty mogą być o wiele bardziej korzystne. W jaki jednak sposób można dotrzeć do tańszych ofert kredytowych? Jednym ze sposobów jest zlecenie tego zadania komuś bardziej doświadczonemu! Dowiedz się, czym zajmuje się pośrednik kredytowy!

Kim jest pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy to osoba lub firma, która specjalizuje się w znajdowaniu oraz pozyskiwaniu korzystnych kredytów. Zawód ten choć nie jest regulowany to wymaga wpisu osoby wykonującej czynności pośrednictwa do rejestru pośredników prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Pośrednicy kredytowi zwykle wyróżniają się ogromną wiedzą i doświadczeniem odnośnie procesu kredytowego, w każdym z dostępnych banków. Z racji zawodu orientują się w stale zmieniających się ofertach banków, są również na bieżąco m.in. z przepisami prawa, kursem walut czy stawkami WIBOR. Przed wzięciem kredytu można skorzystać z usług osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą albo firmy zrzeszającej takich specjalistów. Uzyskamy wtedy pomoc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz wypełnianiu wniosku. Pośrednik kredytowy w praktyce przeprowadza za nas cały proces udzielania pożyczki.

Jak działa pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy kompleksowo zajmuje się całym procesem związanym ze znalezieniem, wyborem oraz uzyskaniem pożyczki. Na początku klient dokładnie określa swoje potrzeby i oczekiwania. Po ocenie jego możliwości finansowych, zdolności, wiarygodności kredytowej oraz innych czynników, pośrednik przystępuje do poszukiwania dopasowanej do klienta oferty. Zwykle po jakimś czasie przedstawia kilka propozycji, które dokładnie omawia. Wyjaśnia ich plusy i minusy, końcowy wybór pozostawiając oczywiście swojemu klientowi. W ten sposób można w pełni świadomie podjąć decyzję, w którym banku złoży się wniosek.

Po dokonaniu wyboru pośrednik kredytowy zajmuje się kompletowaniem wymaganych dokumentów, a następnie przygotowuje i składa wniosek. Stale nadzoruje cały proces, uważnie kontroluje warunki zawarte w umowie, a także prowadzi negocjacje cenowe z bankiem.

Pośrednik kredytowy może również przy okazji zająć się innymi usługami. Pomoże np. poprawić scoring BIK, doradzi co robić, by zwiększyć zdolność kredytową, a także zajmie się usuwaniem przedawnionych negatywnych wpisów z historii BIK.

Kiedy skorzystać z usług pośrednika kredytowego?                    

Usługi pośrednika kredytowego mogą okazać się przydatne zawsze wtedy, kiedy planuje się uzyskać kredyt. Szczególnie dobrym pomysłem jest skorzystanie z takiego wsparcia, gdy ma się dość nieprzychylną historię kredytową i w pojedynkę trudno byłoby uzyskać jakąkolwiek pożyczkę. Na taką pomoc często decydują się też klienci, którzy nigdy nie podpisywali takiej umowy czy osoby starsze. Pośrednicy kredytowi świadczą swoje usługi nie tylko dla osób prywatnych, ale też firm. Uzyskanie pożyczki na firmę jest dość trudne, dlatego wsparcie doświadczonego specjalisty na pewno się przyda.

Czy warto udać się do pośrednika kredytowego?

Zawiłe zapisy w bankowych umowach, masa trudnych pojęć i szereg kruczków prawnych mogą przestraszyć niejedną osobę. Wzięcie kredytu to ogromna odpowiedzialność, dlatego warto z rozwagą wybrać ofertę dla siebie. Doświadczony pośrednik kredytowy z pewnością dokładnie wytłumaczy cały proces, a także doradzi na jakich warunkach wziąć pożyczkę. Wiele osób z chęcią korzysta z takiego wsparcia.

Z drugiej strony, chociaż pomoc pośrednika kredytowego może wydawać się bardzo przydatna, należy zachować pewną dozę ostrożności. Niektóre firmy lub osoby z tej branży mogą mieć podpisaną umowę z jednym lub kilkoma bankami, dlatego będą głównie namawiać na oferty tych właśnie placówek – niezależnie od tego, czy są one rzeczywiście najbardziej korzystne.

Pośrednik kredytowy może być nieocenionym wsparciem, jeśli planujesz wziąć kredyt. Jeśli masz kłopoty ze zrozumieniem jakichkolwiek zagadnień lub nie wiesz jaką ofertę wybrać, może Ci bardzo pomóc. Zdecyduj się na usługi sprawdzonej osoby lub firmy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.