Pożyczka na studia – czy warto?

20 września 2021  — Maciej

Studiowanie to próba dorosłego życia, zwłaszcza jeśli jako żak wybierasz się na uczelnię do innego miasta. Mieszkanie w akademiku czy na stancji oraz życie w innym miejscu niż miejscowość rodzinna wiążą się z wysokimi kosztami. Czy takie wydatki warto pokryć z pożyczki?

Pożyczka na studia może być rozwiązaniem na szybkie pozyskanie pieniędzy na dowolne cele. Gdzie ją uzyskać? W banku czy może w firmie pozabankowej?

Sprawdź również: Chwilówka dla studenta – gdzie może pożyczyć pieniądze student?

  • Średnie wydatki studentów wynosiły w 2020 roku ponad 2650 zł miesięcznie.
  • Źródłem utrzymania żaka mogą być środki od rodziców i rodziny, wynagrodzenie z pracy zawodowej czy stypendia.
  • Program preferencyjnych kredytów studenckich z dopłatami do odsetek z budżetu państwa pozwala niskim kosztem zapewnić sobie finansowanie wydatków na uczelni.
  • Pożyczka dla studenta jest szybkim sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na cele dowolne.

Wydatki studentów

Utrzymanie studenta okazuje się coraz droższe. Pożyczka może okazać się więc dla Ciebie jedną z opcji na sfinansowanie takich wydatków.

Raport „Portfel Studenta”[1] przygotowany w 2020 roku przez Związek Banków Polskich wskazuje, że ponad połowa żaków w Polsce wydaje około 2 tys. zł miesięcznie. Jednak rok do roku średnie utrzymanie studenta wzrosło o 500 zł. W 2019 roku było to 2122,99 zł, a w 2020 roku kwota ta osiągnęła poziom 2652,95 zł. Podstawowe wydatki ponoszone przez żaków właściwie pozostają niezmienne od lat, ale ciągły wzrost cen powoduje, że zmuszeni są płacić coraz więcej za utrzymanie. Na studenckie wydatki składają się:

  • koszty zakwaterowania,
  • czesne za studia (w przypadku studiów niestacjonarnych),
  • koszty biletów na komunikację miejską,
  • wyżywienie.

Do tego dochodzą wydatki na książki czy artykuły biurowe i życie towarzyskie, na ubrania i szeroko rozumianą rozrywkę. Skąd wziąć pieniądze na pokrycie rosnących kosztów utrzymania studenta?

Źródła utrzymania studenta

Pieniądze od rodziny, własne oszczędności, a także prace dorywcze i stypendia socjalne czy naukowe na uczelni – to najbardziej popularne własne źródła dochodu studentów. Jeśli jednak nie możesz na nie liczyć, pozostaje Ci poszukanie zewnętrznego sposobu na finansowanie wydatków.

Nie każdy żak może otrzymać wsparcie finansowe ze strony rodziców czy innych członków rodziny. Jeśli znajdujesz się w tej komfortowej sytuacji, że Twoi najbliżsi mają pieniądze na Twoje studiowanie albo też dysponujesz funduszem powierniczym założonym na ten cel, nie musisz martwić się o swoje wydatki. Pokryjesz je z bieżących wpływów na swoje konto. Jeśli nie, możesz iść do pracy – stałej lub dorywczej, w zależności od tego, na jaką aktywność zawodową pozwalają Ci Twoje studia.

Pożyczka czy kredyt dla studenta?

W Polsce realizowany jest program preferencyjnych kredytów studenckich, z dopłatami do odsetek z budżetu państwa. By jednak móc uzyskać taki kredyt, musisz spełnić wymagania wiekowe i nie przekraczać dochodu w wysokości 3000 zł na osobę w rodzinie.

Kredyt studencki jest dostępny w kilku bankach w Polsce, m.in. w Pekao SA i PKO BP oraz w bankach spółdzielczych. Wypłacany jest w transzach, od 400 do nawet 1000 zł miesięcznie przez cały rok akademicki. Jednak jeśli nie zaciągnąłeś takiego zobowiązania, a będziesz miał nieprzewidziane wydatki, sięgnij po kredyt lub pożyczkę na studia.

Przy braku stałych dochodów z tytułu pracy zawodowej czy stypendium masz niewielkie szanse na uzyskanie kredytu w banku. Łatwiej i szybciej zaciągniesz pożyczkę pozabankową w dowolnie wybranej firmie. Dzięki takiemu zobowiązaniu będziesz miał szansę na sfinansowanie dowolnych celów kredytowych, a jeśli oddasz należność w terminie, to pozytywnie wpłynie to na Twoją historię kredytowania, co przydać Ci się może w przyszłości.

Skorzystanie z pożyczki pozabankowej traktuj jednak jako ostateczność. Pamiętaj, że to zobowiązanie, które musisz spłacić, jest ono najczęściej droższe od kredytu. Niedotrzymanie terminu zwrotu środków może Cię wpędzić w poważne tarapaty. Zatem – czy na pewno stać Cię na takie zobowiązanie?

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Utrzymanie-studenta-jest-coraz-drozsze-7964644.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.