Pożyczka pod weksel – co to znaczy? Czy warto i kiedy warto z niej skorzystać?

19 maja 2020  — Piotr Spychalski

Pożyczka pod wekselPieniądze można pożyczyć na wiele różnych sposobów. Nie tylko banki czy specjalne firmy udzielają takiego wsparcia finansowego. W chwili, gdy otrzyma się od nich odmowną odpowiedź, można próbować uzyskać potrzebny kapitał w inny sposób. Wyjaśniamy, czym jest pożyczka pod weksel!

Masz kłopot z uzyskaniem wsparcia finansowego przez niekorzystną historię lub niską zdolność kredytową? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje jeszcze sektor pożyczek prywatnych. Oznacza to, że zobowiązanie można zaciągnąć u innej osoby prywatnej lub od przedsiębiorstwa. Pożyczka pod weksel co to znaczy? Dowiedz się, na czym polega taka usługa!

Pożyczka pod weksel co to znaczy?

Pożyczka pod weksel to forma pożyczki prywatnej. Uzyskanie wsparcia finansowego w banku czy nawet instytucjach pozabankowych bywa trudne. Niekorzystna historia czy niska zdolność kredytowa od razu przekreślają szanse na powodzenie. Gdy otrzyma się odmowę, można poprosić o pomoc specjalną firmę lub osobę prywatną. W takiej sytuacji również trzeba jakoś zabezpieczyć swoje zobowiązanie. Jeśli nie posiada się nieruchomości pod zastaw, możliwe są jeszcze inne rozwiązania.

Pożyczka pod weksel co to znaczy? W takich okolicznościach kredytobiorca w ramach zapewnienia wystawia specjalny dokument (papier wartościowy), który w razie potrzeby upoważnia wierzyciela do egzekucji wpisanej na nim kwoty. Stanowi również swoisty dowód. Decydując się na taką pożyczkę trzeba być bardzo ostrożnym. Przez nieuwagę można stać się ofiarą nieuczciwych działań. Jednostki udzielające takiego wsparcia mają świadomość, że często proszą o nie osoby w trudnej sytuacji. Ponieważ dyktują wszystkie warunki zobowiązania, mogą próbować wykorzystać niewiedzę oraz stres pożyczkobiorcy.

Co musi znaleźć się na wekslu?

Pożyczka pod weksel jest zabezpieczona przez gwarant w formie papieru wartościowego. Dokument ten przede wszystkim musi zawierać jasne określenie, czyli wyraźny napis „WEKSEL”. Następnie, należy wpisać na nim dane pożyczkobiorcy, datę oraz miejsce udzielenia pożyczki, a także datę, miejsce i sposób spłaty pożyczki. Kolejnymi elementami weksla są poświadczenie rozumienia zawartych danych oraz trasat, czyli deklaracja terminowej spłaty pożyczki. Na koniec w wyznaczonym miejscu musi się znaleźć podpis pożyczkobiorcy. Nieco inaczej wygląda wystawienie weksla in blanco gdzie jedynym wypełnianym przez pożyczkobiorcę elementem jest jego podpis.

Do weksla również powinna być dołączona deklaracja wekslowa lub stosowny zapis w umowie pożyczki.

Pożyczka pod weksel – czy się opłaca?

Nie każdy w pełni zdaje sobie sprawę, co to znaczy pożyczka pod weksel. Poważne problemy finansowe powodują także ogromny stres, a w silnych emocjach często podejmuje się nierozważne decyzje. Zobowiązanie tego typu jest regulowane wyłącznie przez zapisy w umowie stworzonej przez pożyczkodawcę oraz sam papier wartościowy, dlatego jest z pewnością bardziej ryzykowne niż klasyczna usługa.

Czy w takim razie pożyczka pod weksel się opłaca? Jeśli podejdzie się do całej sprawy ostrożnie i rozsądnie, jak najbardziej może być pomocna. Niektóre osoby mają stabilną sytuację finansową, ale przez wyjątkowo niekorzystną historię mogą bardzo źle wypadać w oczach banku. Taka pożyczka jest dla nich często jedyną szansą na uzyskanie niezbędnej gotówki. Nie zawsze jest to niebezpieczna usługa. Należy pamiętać, że w przypadku kwot wyższych niż 1000 zł pożyczkodawca musi przygotować umowę cywilnoprawną. Wtedy można dokładnie skontrolować warunki zobowiązania i w razie czego wykryć nieprawidłowości czy podejrzane praktyki.

Wady i zalety pożyczki pod weksel

Pożyczka zabezpieczona przez weksel jest o wiele łatwiej dostępna. Można uzyskać ją nawet, gdy ma się niekorzystną historię kredytową, a także gdy posiada się już inne zobowiązania czy nawet długi. Formalności związane z takim wsparciem finansowym są stosunkowo proste i jest ich naprawdę niewiele. Wystarczy przedstawić dokument tożsamości! Następnie pozostaje tylko podpisać umowę oraz uzyskać deklarację pożyczkodawcy.

Z drugiej strony, takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Bez świadomości tego, co to znaczy pożyczka pod weksel i z czym się wiąże, można paść ofiarą nieuczciwych zamiarów. Informacja o koszcie pożyczki nie jest tak rozbudowana jak w przypadku kredytów konsumenckich. Należy szczególnie uważnie dopilnować tego, by pożyczkodawca wpisał dokładną, całkowitą kwotę zobowiązania. W przeciwnym razie pożyczkobiorca może narazić się na nadużycia, czyli zwiększenie wysokości opłat dodatkowych. Przez to można wpaść w duże kłopoty finansowe.

Pożyczka pod weksel to wygodne rozwiązanie, ale wiąże się z dość dużym ryzykiem. Jeśli jednak nie masz innej opcji na uzyskanie wsparcia finansowego, warto rozważyć to rozwiązanie. Najważniejsze, by dopilnować wszystkich formalności. Jest ich niewiele, dlatego poświęć czas na ich dokładne przeanalizowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.