Pożyczki bez weryfikacji – na czym polegają i jakie są metody weryfikacji?

3 sierpnia 2020  — Arkadiusz

Bankom i firmom pozabankowym przede wszystkim zależy na tym, by pożyczać pieniądze zaufanym klientom. Jakiekolwiek opóźnienia czy kłopoty są dla nich dużym problemem, dlatego chcą zminimalizować ryzyko, że do nich dojdzie. Z tego względu na różne sposoby sprawdzają wiarygodność oraz zdolność kredytową klientów. Na rynku zaczęły jednak pojawiać się oferty, które znacznie łagodniej traktują kredytobiorców. Wyjaśniamy na czym polegają pożyczki bez weryfikacji!

Pożyczki bez weryfikacji – na czym to polega?

Sytuacja finansowa, przeszłość kredytowa oraz wiele innych czynników ma ogromny wpływ na to, czy dostanie się kredyt lub pożyczkę. W sprawdzaniu klientów najbardziej skrupulatne są banki. Przez to wiele osób nie ma w ogóle szans, by uzyskać tam wsparcie finansowe. Firmy pozabankowe chcąc zdobyć klientów starają się wypełnić tę lukę, oferując zobowiązania udzielane na łagodniejszych warunkach.

Od kilku lat hitem stały się pożyczki bez weryfikacji. Działają bardzo podobnie jak kredyt, a nawet podlegają tym samym zapisom prawa. Na podstawie umowy parabank wydziela klientowi daną kwotę, którą ten musi w wyznaczonym terminie zwrócić na ustalonych zasadach. Cały proces jest maksymalnie przyspieszony i uproszczony, a wszystkie formalności da się załatwić przez Internet. Najważniejszą cechą takich pożyczek jest też to, że klient nie jest tak dokładnie sprawdzany – często wystarczy tylko jedna metoda weryfikacji. Szczególnie popularne są oferty, które nie wymagają kontroli raportu BIK, czyli nie biorą pod uwagę historii kredytowej.

Jak weryfikuje się pożyczkobiorców?

Banki i parabanki mogą sprawdzać swoich klientów na wiele sposobów. Kilka kwestii jest jednak absolutnie obowiązkowych, ponieważ zapobiegają ewentualnym oszustwom. Pożyczkobiorca przede wszystkim jest weryfikowany pod względem tożsamości. Musi okazać ważny dowód osobisty. W ten sposób potwierdza, że jest tym, za kogo się podaje, że ma ukończone 18 lat, a także, że jest obywatelem Polski. Niestety, przez to, że chwilówki przez Internet da się wziąć tylko na dowód, złodzieje mogą wykorzystać skradziony dokument do zaciągania nielegalnych zobowiązań. Na szczęście w niektórych parabankach stosuje się już dodatkowe zabezpieczenia, np. instruuje się klientów, by zrobili sobie zdjęcie z dokumentem trzymanym w dłoni, obok twarzy.
W większości przypadków konieczne jest również przedstawienie jakiegokolwiek źródła dochodów. W bankach przychylniej patrzy na się na umowy o pracę. Firmy pożyczkowe zwykle bez problemu akceptują też umowy cywilnoprawne, prace dorywcze, renty, emerytury oraz inne źródła.

By otrzymać przelew, potrzebne jest też konto w banku. Można spotkać się z weryfikacją, gdzie w celu sprawdzenia jego aktywności testowo przelewa się symboliczna kwotę w wysokości 1 gr czy 1 zł. Czasami sprawdza się także numer telefonu lub e-mail, tak by mieć pewny kanał kontaktu z klientem.

Najbardziej problematyczną kwestią jest sprawdzanie pożyczkobiorcy w BIK i KRD. W ten sposób instytucje finansowe uzyskują wgląd w historię kredytową oraz ocenę wiarygodności (tzw. scoring). By móc to zrobić, muszą otrzymać zgodę od osoby zainteresowanej. W bankach jest to konieczne, ale firmy pożyczkowe łagodniej podchodzą do tej kwestii. Pożyczki bez weryfikacji są usługami, w których najczęściej właśnie ten etap sprawdzania kandydata jest po prostu pomijany.

Dla kogo są przeznaczone pożyczki bez weryfikacji?

Niekorzystna historia i/lub zdolność kredytowa mogą przekreślić szansę na zdobycie dodatkowych pieniędzy w banku. Firmy pożyczkowe chcą pomóc osobom w gorszej sytuacji, dlatego często oferują pożyczki bez weryfikacji. Kto najchętniej korzysta z takiego rozwiązania?

Każde doświadczenie z kredytami czy pożyczkami zostaje odnotowane w bazie BIK. Jeśli w przeszłości miało się kłopoty ze spłatą, niestety nie jest to zbyt dobrze odbierane przez instytucje finansowe. Nie pomaga także fakt, że aktualnie posiada się jakieś aktywne zobowiązania. Bogata historia, nawet bez żadnych problemów, też obniża wiarygodność. Osoby borykające się z takimi kłopotami chętnie decydują się na pożyczki bez BIK również z tego powodu, że większość z nich nie zostaje wpisana do tej bazy. W ten sposób nie pogarszają swojej sytuacji.

Nie tylko dłużnicy często sięgają po szybkie pożyczki bez gruntownej weryfikacji. Młode osoby nie mają zazwyczaj żadnej historii kredytowej, co jest traktowane jako potencjalne zagrożenie – nic nie wiadomo o zwyczajach takiego klienta. Do tego spora cześć Polaków w przedziale wiekowym 25-30 jest zatrudniona na tzw. umowy śmieciowe. Pożyczki w parabankach są dla nich po prostu łatwiej dostępne.

Pożyczki bez weryfikacji są idealne dla osób, które mają kłopot z uzyskaniem wsparcia finansowego w banku. Niekorzystna historia czy zdolność kredytowa wcale nie muszą przekreślać szans na otrzymanie zobowiązania. Wybierz ofertę sprawdzonej firmy pożyczkowej, by szybko zdobyć potrzebne pieniądze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *