Prolongata kredytu – co to jest i na czym polega?

30 września 2020  — Arkadiusz

Decydując się na zadłużenie raczej jest się przygotowanym na regularne, terminowe spłacanie zobowiązania. Niestety, w każdej chwili może się okazać, że z pewnych przyczyn nie jest to możliwe. Nagłe pogorszenie sytuacji finansowej może doprowadzić do opóźnień oraz wszystkich związanych z nimi konsekwencji. By ich uniknąć, powinno się niezwłocznie porozumieć z wierzycielem. W ten sposób można wynegocjować np. przesunięcie terminu spłaty. Wyjaśniamy czym jest prolongata kredytu i na czym polega!

Czym jest prolongata kredytu?

Prolongata kredytu oznacza przeniesienie terminu jego spłaty. Może być zastosowana do całości zobowiązania, ale też jego części (np. kapitałowej). W praktyce polega na tym, że bank na jakiś okres zawiesza spłatę lub przesuwa jej termin. W ten sposób można np. przez jakiś czas płacić znacznie mniej czy nawet nic, by później oddać zaległości przydzielone do kolejnych rat. Innym rozwiązaniem jest po prostu wydłużenie okresu kredytowania o kilka miesięcy.

Przeniesienie terminu spłaty będzie zazwyczaj skutkować zwiększeniem się odsetek. Prolongata najczęściej wiąże się też z dodatkową opłatą. Jej wysokość ustala bank. Może być to odgórnie narzucona kwota (równa dla wszystkich klientów) lub ułamek procentowy sumy kredytu. W efekcie zapłaci się więcej, ale zawsze będzie to mniej niż w przypadku powstawania zaległości, które generują odsetki karne, opłaty manipulacyjne itp. Opóźnienia mogą przecież doprowadzić nawet do egzekucji komorniczej, dlatego najrozsądniej jest im zapobiec.

Kiedy można uzyskać prolongatę kredytu?

Nawet jeśli w chwili podpisywania umowy jest się przekonanym, że nie będzie się mieć żadnych kłopotów ze spłatą, nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności. Zawsze istnieje ryzyko, że w wyniku różnych zdarzeń losowych straci się źródło przychodów lub sporą cześć majątku albo zostanie narażonym na wysokie, nieprzewidziane wydatki. Pogorszenie sytuacji finansowej często przekłada się na kłopoty z terminowym uregulowaniem zobowiązania. Wtedy można zwrócić się do wierzyciela po pomoc, wyjaśniając całą sytuację.

Prolongata kredytu jest możliwa, gdy bank wyrazi na nią zgodę. Nie ma żadnych przepisów, które wymagałyby od instytucji umożliwienia tej opcji swoim klientom. Bez wątpienia większe szanse na odroczenie terminu spłaty mają osoby, które dotychczas nie wykazywały żadnych kłopotów i mogą udowodnić, że chwilowe problemy są przejściowe. Dobrze jest też zgłosić się do wierzyciela zanim nastąpi opóźnienie. Na korzyść zadziała dobrze przygotowany wniosek z obszerną dokumentacją – warto poprosić o pomoc radcę prawnego.

Ważne jest, by działać szybko. Im dłużej zwleka się ze złożeniem wniosku, tym szanse na jego akceptację są mniejsze. Jeśli dobrze umotywuje się swoją prośbę, skrupulatnie przygotuje dokument i dołączy dodatkowe dowody (np. orzeczenie lekarskie, gdy kłopoty finansowe są związane z problemami zdrowotnymi), można polubownie rozwiązać całą sprawę.

Prolongata kredytu często przydaje się w przypadku wieloletnich zobowiązań, np. hipotecznych. W ciągu tak długiego okresu kredytowania można np. zostać zwolnionym z pracy, mieć poważny wypadek czy stracić dobytek w pożarze. To, czy uzyska się wsparcie, zależy tylko od dobrej woli banku. Zawsze warto jednak próbować. W przeciwnym wypadku dłużnika czekają m.in. karne odsetki, działania windykacji, negatywny wpis do BIK czy nawet egzekucja komornicza.

Jak bardzo można przesunąć termin spłaty?

Nie da się jednoznacznie określić, jak bardzo da się prolongować kredyt. Okres ten może wynosić miesiąc, a nawet kilka lat. Kwestie te są indywidualnie ustalane przez bank. Zazwyczaj są opisane w warunkach umowy. Zdarza się, że określa się limity tego, ile razy można wnioskować o prolongatę – w ciągu roku lub całego okresu spłaty. Niektóre instytucje dopuszczają tylko jednorazowe przesunięcie terminu. Zanim złoży się wniosek, dobrze jest zapoznać się z wyznaczonymi zasadami.

Prolongata pożyczki

Firmy pożyczkowe także coraz częściej oferują prolongaty. Zdarza się, że są możliwe nawet w przypadku chwilówek. Wtedy termin spłaty zostaje po prostu przesunięty, o kilka tygodni czy miesięcy. W ten sposób można uniknąć kosztownej windykacji, odsetek karnych oraz innych konsekwencji. Podobnie, jak w przypadku kredytów, za taką usługę trzeba zapłacić.

Co robić, gdy nie uzyska się prolongaty?

Niestety, prolongata nie zawsze będzie możliwa. Wtedy można próbować się odwoływać od decyzji banku/pożyczkodawcy, ale lepiej będzie zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ustalą cały plan działania. Na rynku można także uzyskać specjalne pożyczki dla osób zadłużonych, a w przypadku kilku zobowiązań – konsolidację.

Prolongata kredytu to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie dalej regularnie spłacać zobowiązania. Jeśli ma się już świadomość tego, że mogą być problemy z uregulowaniem rat, warto działać od razu. Skontaktuj się z wierzycielem i przygotuj odpowiedni wniosek, a uchronisz się przed konsekwencjami związanymi z opóźnieniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *