Własna działalność a kredyt gotówkowy – czy mam szansę na kredyt przy DG?

10 kwietnia 2020  — Piotr Spychalski

Własna działalność a kredyt gotówkowyProwadzenie własnej firmy to duże wyzwanie, w tym również finansowe. By móc sprawnie rozwijać swoją działalność, należy posiadać odpowiedni kapitał. Wielu przedsiębiorców decyduje się na pożyczki, które przeznaczają na inwestycje. Taki zastrzyk pieniędzy zwiększa szanse na konkretny zysk. Jak jednak banki oceniają zdolność kredytową właścicieli firm? Wyjaśniamy jak wygląda zależność – własna działalność a kredyt gotówkowy!

Płynność finansowa a funkcjonowania przedsiębiorstwa

Płynność finansowa jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pewne projekty czy inwestycje wymagają większego kapitału, a nie każdy go posiada. Firmy często korzystają więc ze wsparcia banków. Radzimy, co trzeba zrobić, by uzyskać kredyt gotówkowy na własną działalność!

Własna działalność a kredyt gotówkowy

Pożyczki bankowe są jednym z głównych źródeł finansowania firm z rozmaitych branż. Wbrew pozorom uzyskanie takiego wsparcia wcale nie jest łatwym zadaniem. Własna działalność a kredyt gotówkowy to połączenie traktowane przez banki jako sytuacja podwyższonego ryzyka. Wiele firm nie może pochwalić się najlepszą zdolnością i wiarygodnością kredytową. Nienajlepsze wyniki finansowe, kłopoty ze spłatą zadłużeń (nawet przejściowe!) czy bogata historia kredytowa sprawiają, że banki nie podchodzą zbyt chętnie do oferowania swoich usług w zakresie kredytowania. Kredyt gotówkowy jest jednak i tak łatwiejsza w uzyskaniu, niż np. kredyt na firmę.

Zanim otrzyma się wsparcie finansowe, działalność jest dokładnie sprawdzana przez analityków banku. Wśród najważniejszych kryteriów wymienić można m.in. staż firmy, plan na dalszy rozwój, sposób rozliczania się z fiskusem, obecne zadłużenia czy dotychczasowe wyniki finansowe. Ocenie poddawany jest też np. majątek,  struktura kapitału czy źródła finansowania działalności. Często zdarza się, że pod uwagę brane są również np. kwalifikacje kadry kierowniczej, konkurencyjność firmy czy nawet branża, w której przedsiębiorca działa. Banki mają swobodę w określaniu warunków kredytu, dlatego można spotkać się z różnymi kryteriami.

Kredyt przy prowadzeniu działalności gospodarczej

By uzyskać kredyt przy prowadzeniu działalności gospodarczej należy oczywiście spełnić szereg wymagań. Zwykle banki określają minimalny czas prowadzenia działalności – najczęściej jest to okres 12. miesięcy. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty. Najważniejsze z nich to: wpis do KRS lub CEIDG, zaświadczenia REGON oraz NIP, a także zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Jeśli ubiega się o pożyczkę w innym banku, niż w tym, które ma się konto firmowe, często wymagane jest też dołączenie wyciągów z rachunków firmowych. Każdy bank ma prawo do ustalenia własnych warunków, więc lista tych dokumentów może być znacznie dłuższa.

Kredyt przy prowadzeniu działalności gospodarczej w dużej mierze zależy też od sposobu rozliczania z fiskusem. Przedsiębiorca musi na bieżąco opłacać podatki, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz inne zobowiązania. Największe znaczenie ma jednak forma opodatkowania. W zależności od sposobu rozliczania, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty i deklaracje podatkowe.

Czy mam szansę dostać kredyt przy DG?

Dla banków najważniejsza jest ocena ryzyka kredytowego. Najlepszymi klientami są dla nich osoby zatrudnione na umowę od pracę. W gorszej sytuacji są te posiadające umowę zlecenie lub o dzieło. Najtrudniej jest osobom prowadzącym własną działalność. Przedsiębiorcy starający się o pożyczkę muszą spełniać zdecydowanie najwięcej wymogów, a dodatkowo nie przysługują im prawa konsumenckie (tj. bezpłatna wcześniejsza spłata kredytu). Z tego względu proces rozpatrzenia takiego wniosku trwa dłużej niż standardowy. Jeśli jednak Twoja firma istnieje przynajmniej rok, jest prowadzona bez zarzutu i ma dobrą zdolność kredytową, masz szansę dostać kredyt przy DG.

Jakie sytuacje mogą stanowić utrudnienie? Banki źle patrzą m.in. na sezonowe zawieszanie działalności czy nieregularne przychody. Najwięcej problemów mają też przedsiębiorcy z tzw. branż ryzykownych, czyli m.in. budowlanej, transportowej czy gastronomicznej. Obecnie w dobie pandemii do tej listy dołączyła turystyka i usługi kosmetyczne. Wiele banków dokładnie określa w swoich warunkach, które sektory są ich zdaniem mało stabilne, a niektóre wręcz od razu wykluczają możliwość udzielenia im kredytu.

Gdzie można dostać kredyt na własną działalność?

Najrozsądniej jest zacząć od banku, w którym założyło się konto firmowe. Stali klienci są traktowani z reguły lepiej. Są już w pewien sposób znani, można łatwo skontrolować ich przychody i wygodnie ściągać zadłużenie. Co jednak w sytuacji, gdy mimo wszystko zaproponowana oferta nie będzie satysfakcjonująca? Gdzie można dostać kredyt na własną działalność? Wybór jest bardzo szeroki. Z tego względu każdy rozsądny przedsiębiorca powinien porównać maksymalną liczbę dostępnych opcji. W tym pomocne będą takie narzędzia jak np. Kalkulator Kredytowy. Najlepiej jest znaleźć ofertę, która wypadnie najtaniej i najkorzystniej.

Kredyt gotówkowy na własną działalność może zdynamizować funkcjonowanie firmy i przyczynić się do jej rozwoju. Trzeba włożyć sporo wysiłku w to, by go uzyskać, ale zdecydowanie warto się o niego postarać. Przeanalizuj dostępne oferty, by znaleźć opcję o najlepszym oprocentowaniu i najłagodniejszych warunkach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *