Przedsiębiorco, uważaj na pożyczki na firmę – fiskus rozszerza kontrolę

W 2018 r. weszły w życie nowe przepisy, zwiększające uprawnienia fiskusa w zakresie weryfikacji pożyczek branych przez przedsiębiorców. Skarbówka będzie mogła sprawdzić, czy firmę faktycznie stać na to, by zaciągać kredyt. 

Zdaniem ekspertów nowy przepis może być niebezpieczny dla przedsiębiorców zaciągających kredyty na firmę. Fiskus może bowiem uznać, że danego przedsiębiorstwa nie stać na pożyczkę, ponieważ nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i wyrzuci odsetki od tej pożyczki z kosztów uzyskania przychodów firmy. A to automatycznie podniesie firmie podatek.

Do niedawna skarbówka, sprawdzając słuszność zaciągania kredytów przez firmy, skupiała się głównie na ustaleniu, czy mają one charakter rynkowy. Od początku 2018 r.  może rozszerzyć działania i skontrolować sposób liczenia limitu odsetek oraz ich ograniczenia.

Specjaliści w dziedzinie doradztwa podatkowego podkreślają, że nowy przepis uderzy przede wszystkim w spółki celowe, które nie mając własnych zasobów, korzystają z zabezpieczeń i gwarancji spółki-matki. Przy ustalaniu zdolności kredytowej podmiotu, jego powiązania z innymi spółkami i wynikającymi z tego faktu zabezpieczeniami nie są brane pod uwagę.

Z uwagi na to, że nie przedstawiono jeszcze uzasadnienia tego przepisu, nie wiadomo na jakich warunkach i w jaki sposób będzie on egzekwowany.