Czym jest crowdfunding?

7 listopada 2021  — Maciej

Finansowanie przedsięwzięć rozwojowych, startu działalności gospodarczej czy innowacyjnych inwestycji może wymagać dużych nakładów finansowych. Własne środki mogą okazać się przy tym zbyt niskie.

Pomóc może finansowanie składkowe, inaczej społecznościowe, które z języka angielskiego określane jest mianem crowdfundingu. Na czym to polega?

Sprawdź również, jak wykorzystać crowdfunding na start działalności: Kredyt na start firmy – sprawdź, jak go dostać!

  • Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe.
  • Popularnym sposobem wynagradzania ludzi inwestujących swój kapitał w przedsięwzięcie crowdfundingowe jest udostępnienie im udziałów.
  • Platformy crowdfundingowe, takie jak Kickstarter, pozwalają na pozyskanie nawet wysokiego finansowania np. dla startupów.

Crowdfunding – czym jest finansowanie społecznościowe?

Słowo crowdfunding pochodzi z języka angielskiego i oznacza specyficzną formę pozyskiwania środków finansowych na realizację różnego rodzaju projektów od szerokiego grona podmiotów indywidualnych zainteresowanych przeznaczeniem swojego kapitału na dany projekt.

W Polsce odpowiednikiem crowdfundingu jest finansowanie społecznościowe, choć w dosłownym rozumieniu słowo to oznacza finansowanie z tłumem. Właściwie nie ma ograniczeń co do rodzaju projektów, które są sponsorowane w taki sposób: poprzez zbiórkę funduszy przy użyciu specjalnych platform crowdfundingowych. Na takich platformach funkcjonują dwie grupy podmiotów:

  • pomysłodawcy inwestycji, projektów czy działalności gospodarczych i startupów, którzy wymagają finansowania;
  • inwestorzy wpłacający środki na realizację konkretnych przedsięwzięć, które wzbudzą ich zainteresowanie.

W ramach crowdfundingu możesz zostać zarówno osobą, która będzie zbierać środki od „tłumu”, jak i inwestorem, który poprzez wpłatę pieniędzy na wybrany cel stanie się udziałowcem danego przedsięwzięcia.

Rodzaje crowdfundingu

W zależności od tego, co motywuje inwestorów wspierających finansowo dany projekt, można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów finansowania społecznościowego:

  • crowdfunding oparty na nagrodach – w zamian za pieniądze z wpłat inwestorzy otrzymują określoną przez organizatora zbiórki nagrodę, np. autograf, pamiątkowy medal i tym podobne;
  • crowdfunding dotacyjny – nie ma tu świadczenia zwrotnego w zamian za dotacje, a z perspektywy prawnej finansujący dokonuje po prostu darowizny na rzecz beneficjenta zbiórki – funkcjonuje on np. na platformach charytatywnych jak siepomaga.pl, www.zrzutka.pl itp.;
  • crowdfunding udziałowy – w tym przypadku wpłacający swoje środki na dany projekt inwestor staje się udziałowcem w spółce i ma pewne prawa korporacyjne, czego przykładem są platformy beesfund.pl oraz findfunds.pl;
  • crowdfunding pożyczkowy – podmiot korzystający z finansowania zobowiązuje się do zwrotu wpłaconych kwot wraz z naliczonymi odsetkami – to pożyczki społecznościowe udzielane na takich platformach jak www.kokos.pl.

Jak pozyskać finansowanie w ramach crowdfundingu?

Nie masz pieniędzy na to, by zrealizować swój innowacyjny pomysł na biznes? Twoja firma jest początkująca i poszukujesz finansowania? Być może właśnie crowdfunding spełni Twoje oczekiwania.

Po pierwsze, zanim rozpoczniesz zbiórkę środków na konkretny cel, przemyśl, ile pieniędzy jest Ci potrzebnych i co w zamian możesz zaoferować wpłacającym na Twój projekt. Być może będą to udziały w przyszłym przedsięwzięciu.

Kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie się na platformie crowdfundingowej, jak np. światowej sławy portal Kickstarter. Jego wejście na polski rynek crowdfundingowy spowodowało, że masz wiele możliwości zorganizowania zbiórki w internecie na realizację własnego pomysłu. Korzystanie z dużej platformy do finansowania społecznościowego niesie ze sobą nadzieję na to, że zgromadzisz wymagane środki. Twórcy przeróżnych projektów na samym Kickstarterze zgromadzili przeszło 3 mld dolarów.

Zarejestruj się na platformie, opisz swoje przedsięwzięcie i zachęć potencjalnych inwestorów do zainwestowania w nie. Dzięki temu możesz w stosunkowo krótkim czasie pozyskać pożądane finansowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *