Jak czytać raport BIK?

20 marca 2020  — Sebastian

Jak czytać raport BIK

Historia kredytowa ma ogromny wpływ na to, czy uda Ci się uzyskać pożyczkę w banku. Swoją zdolność możesz sprawdzić pobierając specjalny dokument zawierający szczegółowe informacje odnośnie Twoich doświadczeń związanych z zadłużeniem.

Wyjaśniamy skąd pobrać i jak czytać raport BIK!

 

Jak czytać raport BIK?

Raport Biura Informacji Kredytowej można pobrać z Internetu ze strony głównej instytucji, za opłatą w wysokości 39 zł. Niektóre banki umożliwiają także sprawdzenie go z poziomu konta online. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą zamówić go na oddziale Poczty Polskiej, ale dostaną go dopiero po 30 dniach.

Raport BIK zawiera historię zobowiązań kredytowych i finansowych. Ważnym elementem dokumentu jest tzw. wskaźnik BIK, przedstawiający postęp w spłacaniu rat. Zielony symbol oznacza płatności dokonywane w terminie. Żółty to nieznaczne opóźnienia lub inne problemy ze spłatą. Czerwony sygnalizuje poważne zaległości. Raport umożliwia sprawdzenie szczegółów związanych z takimi kłopotami. Co jest jednak najważniejsze i jak czytać raport BIK?

Niezwykle istotny jest scoring BIK, inaczej nazywany oceną punktową. Jest to wartość procentowa obliczona na podstawie specjalnej formuły matematycznej, która określa Twoją wiarygodność finansową. Można otrzymać ocenę: doskonałą, bardzo dobrą, dobrą, umiarkowaną lub niską. Kryteriami stanowiącymi o niej są m.in. terminowość, aktywność kredytowa czy doświadczenie w spłacaniu pożyczek.

W sekcji Podsumowanie można znaleźć opis zobowiązań kredytowych w trakcie spłaty. Wśród danych wyszczególnione są m.in. typ kredytu, wysokość bieżącej raty, pozostała kwota do spłaty, suma zaległości itp.
Raport zawiera również Informacje finansowe z BIG InfoMonitor S.A. W tej sekcji można znaleźć wszelkie dane o zaległościach w spłacaniu rachunków za energię, gaz czy też zakup towarów na raty.
W ostatniej części, nazwanej „Zapytania o twoje dane w BIG InfoMonitor S.A.” zawarto dane podmiotów, które pobierały Twój raport do wglądu. Wśród nich mogą być m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy firmy telekomunikacyjne.

Przeczytaj również: BIK – co to jest? Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje

Czy raport BIK jest skomplikowany?

Informacje odnośnie swojej historii i zdolności kredytowej można otrzymać w wersji elektronicznej lub papierowej. Czy raport BIK jest skomplikowany? Został tak przygotowany, by był prosty i wygodny w odbiorze. W szczególności wersja online jest bardzo przejrzysta, dlatego nie powinno się mieć kłopotów z jej interpretacją. Po zalogowaniu się za pomocą swoich podstawowych danych (adres e-mail, zdefiniowane hasło i trzy losowe cyfry z numeru PESEL) można wybrać, który element raportu nas interesuje. Każdy z nich ma przypisaną inną cenę. W ten sposób da sprawdzić swoją historię kredytową, scoring, a także wskaźniki BIK. Ciekawym dodatkiem są Alerty. Za jedyne 24 zł można wykupić usługę, dzięki której otrzyma się SMS w momencie, gdy dojdzie do próby wyłudzenia Twoich danych. Za 29 zł uzyskuje się możliwość monitorowania czy wskazany kontrahent płaci w terminie. Równie praktyczna jest też opcja pozyskania raportu o kontrahencie, w celu sprawdzenia jego wiarygodności i kondycji finansowej.

Przeczytaj również: Jakie informacje gromadzi BIK?

Dlaczego warto sprawdzać swój raport BIK?

Informacje związane z historią kredytową są bardzo ważne, dlatego każda odpowiedzialna osoba powinna do nich od czasu do czasu zajrzeć. Na pewno należy je skontrolować przed złożeniem wniosku kredytowego, a także po jego odrzuceniu. Rozsądnie jest także nadzorować dane pojawiające się w systemie np. po uregulowaniu zadłużenia. Co jakiś czas ogólnie dobrze jest po prostu pobrać ten dokument lub zalogować się na stronie Biura Informacji Kredytowej. Dlaczego warto sprawdzać swój raport BIK? Dane do programów wprowadzają ludzie, więc zawsze istnieje ryzyko błędu. Szybkie odkrycie wszelkich nieścisłości pomoże zapobiec poważniejszym kłopotom w przyszłości. W ten sposób można również sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś nieznane nam zobowiązania, które mogłyby wskazywać na działanie oszustów lub złodziei.

Przeczytaj również: Alerty BIK- co to jest? Czy warto i jak je uruchomić?

Czy da się jakoś zmienić dane widniejące w raporcie BIK?

Osoby o dość niekorzystnym scoringu często pytają, czy da się jakoś zmienić dane widniejące w raporcie BIK. Zgodnie z prawem zapisy dotyczące kredytów spłacanych z opóźnieniem mogą zostać usunięte, ale dopiero po upływie 5 lat od dnia pełnego uregulowania zadłużenia. Od tej sytuacji jest kilka wyjątków, dodatkowo trzeba się wykazać nie lada konsekwencją w korespondencji z bankiem aby niekorzystny wpis usunąć przed ww. terminem.

Dokładną instrukcję jak czytać raport BIK znajdziesz na stronie Biura Informacji Kredytowej. Nie jest to trudne zadanie, dlatego z pewnością sobie poradzisz. Pobierz odpowiednie dokumenty, by mieć kontrolę nad poprawnością historii kredytowej oraz świadomość swojej zdolności i wiarygodności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *