BIK – co to jest? Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje

13 lutego 2020  — Karol

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) powstało w 1997 roku.

Zostało ono utworzone z inicjatywy banków oraz Związku Banków Polskich.

Powołano je do życia, aby zbierać oraz przechowywać informacje dotyczące historii kredytowej podmiotów gospodarczych, oraz osób fizycznych.

 

 

Kogo sprawdza BIK?

BIK działa pod nazwą Grupa BIK. W jego skład wchodzą: BIK i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S. A. Na co dzień gromadzi ono informacje z instytucji bankowych oraz pozabankowych. Dotyczą one tego, w jaki sposób są obsługiwane zobowiązania kredytowe, które zostały zaciągnięte w tych instytucjach. 

BIK zbiera dane na temat osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Oprócz tego gromadzi również informacje dotyczące całego rynku kredytowego w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o historie kredytowe osób, które korzystały z ofert poszczególnych instytucji bankowych lub parabankowych. BIK gromadzi informacje pozytywne (dotyczą spłaconych terminowo zobowiązań finansowych) oraz negatywne (obejmują wszelkie opóźnienia oraz w ogóle niespłacone pożyczki albo kredyty).

Przeczytaj również: Alerty BIK- co to jest?

Jakie informacje są przekazywane do BIK?

Za przekazywanie informacji do BIK odpowiadają instytucje finansowe, w których zaciągane są konkretne rodzaje zobowiązań (np. pożyczki, kredyty, chwilówki). Oprócz tego gromadzone są tam również dane o zaciągniętych przez nas kredytach hipotecznych, studenckich, firmowych oraz inwestycyjnych. Do tego dochodzą jeszcze informacje na temat stanu naszych kart kredytowych. Nawet nasze limity na rachunkach osobistych są w BIK raportowane. Tak samo jest z kredytami, których jesteśmy jedynie poręczycielami.

Dlaczego BIK gromadzi i przechowuje informacje o kredytobiorcach?

BIK gromadzi informacje na temat naszej sytuacji finansowej przede wszystkim na potrzeby banków. One na tej podstawie oceniają naszą zdolność oraz ryzyko kredytowe. Można powiedzieć, że to taki specjalny rodzaj środka ostrożności. Dzięki niemu można wyeliminować ryzyko udzielenia kredytu albo pożyczki osobie, której najprawdopodobniej nie będzie stać na jego spłatę. 

W przypadku wiarygodności klienta najważniejsza jest jego historia kredytowa. Liczy się więc  również i to, w jaki sposób uregulował on wszystkie swoje wcześniejsze zobowiązania. Jeśli wszystkie je spłacił, a do tego zrobił to terminowo, to nie musi się niczego obawiać, bo dla takiej instytucji finansowej będzie po prostu wiarygodny. W tym wypadku bank bez najmniejszego problemu przychyli się do jego wniosku o  kredyt albo o pożyczkę. 

W znacznie trudniejszej sytuacji znajdą się wówczas te z osób, których historia kredytowa nie jest idealna. I wcale nie chodzi w tym wypadku o nieuregulowanie jakiegoś zobowiązania. Wystarczy, że któraś z jego rat została opłacona ze znacznym opóźnieniem. Dla banku nawet kilkunastodniowe spóźnienie się ze spłatą raty może być znaczące jednak to ogólny obraz klienta i całościowa historia brana jest pod uwagę.

Od zawsze ryzyko związane z przydzieleniem kredytu jest czynnikiem najważniejszym, dlatego banki usiłują się przed nim zabezpieczyć. W tym właśnie celu korzystają one z usług BIK. Dzięki niemu mają wgląd w zarówno aktualną, jak i też minioną historię kredytową swojego (być może przyszłego) klienta. Oprócz tego takie informacje uzyskane z BIK sprawiają, że w sposób znaczący można ograniczyć liczbę różnego rodzaju wyłudzeń (np. kredytów). Dotyczy to także tych z nich, które są zaciągane na skradzione (albo wyłudzone) dane osobowe.

Czy można zlikwidować niekorzystne dla nas informacje z BIK?

BIK gromadzi i udostępnia dane klientów wyłącznie wtedy, gdy bank, instytucja finansowa albo parabankowa,  wyrazi zainteresowanie tego rodzaju kwestią. Muszą one wystosować do BIK specjalne zapytanie w tej sprawie, w chwili obecnej odbywa się to drogą elektroniczną. Zamieszczone tam informacje mogą zostać zmienione tylko i wyłącznie za zgodą klienta, który składa wniosek kredytowy za pośrednictwem banku lub firmy pożyczkowej.

Dane w BIK obejmują okres od zaciągnięcia aż do czasu spłaty danego kredytu czy też pożyczki. Jeśli już spłacimy wszystkie raty, to wówczas możemy nie wyrazić zgody na przetwarzanie naszych danych. Oczywiście w tym wypadku chodzi o te z nich, które dotyczą spłaconych przez nas zobowiązań. I tylko w takich okolicznościach informacje o spłaconych przez nas pożyczkach czy kredytach, nie będą widoczne np. dla banków. 

Przeczytaj również: Kiedy można usunąć dane z BIK?

W sytuacji, gdy zobowiązanie zostało spłacone z opóźnieniem albo w ogóle niespłacone, informacje na ten temat będą widoczne aż przez pięć lat jeśli bank dopełnił obowiązków formalnych. W każdej chwili będą się z nimi mogły zapoznać wszystkie instytucje finansowe, które będą nas chciały sprawdzić.

Nie zawsze warto ukrywać naszą historię kredytową, bo ta pozytywna może nam pomóc, szczególnie wtedy, gdy będziemy chcieli wziąć nową pożyczkę albo kredyt. Nie zawsze więc opłaca się nam prosić o ich usuniecie z BIK. Oprócz tego czasem warto samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK. Tego rodzaju działanie, nie tylko dostarczy nam aktualnych informacji na temat naszej całej historii kredytowej, ale również sprawi, że będziemy mogli skontrolować, czy ktoś na nasze dane nie wyłudził jakiegoś kredytu.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Jedna odpowiedź do “BIK – co to jest? Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *