Jak sprawdzić firmę w KRD – dowiedz się, jak to zrobić!

24 kwietnia 2020  — Bartosz

mezyczna sprawdza wpis wkrs

W biznesie niezwykle ważne jest wzajemne zaufanie. Nie można go jednak nadużywać. W wielu sytuacjach najrozsądniej jest skontrolować wiarygodność przyszłego inwestora czy kontrahenta. Wyjaśniamy, jak sprawdzić firmę w KRD!

W Krajowym Rejestrze Długów da się sprawdzić nie tylko swój raport, ale także dane dotyczące innych jednostek. W ten sposób można uniknąć wielu problemów w przyszłości, gdy odkryjemy niepokojące informacje o nowym kontrahencie czy kliencie. Dowiedz się, jak sprawdzić firmę w KRD!

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna (KRD BIG S.A.) to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej. Działa od 2003 roku i gromadzi informacje na temat sytuacji finansowej firm oraz konsumentów. Przyjmuje, przechowuje, a także udostępnia je na życzenie. KRD pomaga ocenić wiarygodność danej jednostki, ponieważ odnotowuje nie tylko zaległości, ale też przebieg spłaty. Dłużnika można zgłosić do wpisania do bazy, gdy jego nieopłacone, spóźnione zobowiązania wynoszą przynajmniej 200 zł.

Do zgromadzonych przez KRD danych dostęp mają nie tylko banki czy inne instytucje (np. towarzystwa ubezpieczeniowe), ale także przedsiębiorcy, a nawet osoby prywatne. Dzięki temu można kontrolować własną sytuację lub poznać wiarygodność danej instytucji czy firmy. Jest to niezwykle przydatne w biznesie, ponieważ pomaga uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Jak sprawdzić firmę w KRD?

Wbrew pozorom uzyskanie dostępu do takich danych nie jest wcale skomplikowanym procesem. Jak sprawdzić firmę w KRD? Wystarczy zarejestrować się i zalogować na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów (www.krd.pl). Wiąże się to z wykupieniem jednego z dostępnych pakietów. Najtańsza opcja „Biznes Rzetelny” nie daje dostępu do takich informacji. Należy wykupić abonament „Biznes Debiut” albo: „Biznes Rozwój”, „Biznes Komfort” czy „Biznes Expert”. Opłata miesięczna wynosi od 160 do 990 zł. Każdy pakiet umożliwia inne usługi, a także daje możliwość wygenerowania określonej liczny raportów. Następnie należy zamówić daną usługę, czyli „Sprawdź wiarygodność firmy”. W tym celu wystarczy podać numer NIP.

Jeśli posiada się podstawowy abonament „Biznes Debiut”, nie posiada się możliwości darmowego sprawdzenia firmy. By uzyskać raport, należy uiścić opłatę w wysokości 249 zł. Po zaksięgowaniu pieniędzy uzyskuje się elektroniczny dokument, zawierający o tym, czy dane przedsiębiorstwo jest zadłużone lub boryka się ze spłatą zobowiązań (bądź dawniej miało z tym problemy). Takie informacje są niezwykle ważne w biznesie. Pozwalają ocenić, czy dany kontrahent będzie wywiązywał się ze zobowiązań, a także czy nie będzie potencjalnie sprawiał żadnych kłopotów.

Co ciekawe, KRD stworzyło specjalną aplikację mobilną, dzięki której uzyskuje się dostęp do konta i można w każdej chwili oraz miejscu skorzystać z podstawowych usług.

Przeczytaj również: Jak usunąć wpis z KRD?

Jak sprawdzić firmę w KRD za darmo?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić firmę w KRD za darmo. Informacje tego typu nie są ogólnodostępne i są odpowiednio zabezpieczane. Z tego względu opłata za ich uzyskanie jest konieczna. Raz na pół roku można pobrać własny raport, ale jedynie jako osoba prywatna. W innych przypadkach trzeba uregulować określoną opłatę lub wykupić abonament. Wydatek tego typu można jednak dopisać do kosztów uzyskania przychodów. W ramach poszczególnych pakietów przypisana jest odpowiednia liczba darmowych pobrań raportów. Dane te, chociaż nie są tajne, są odpowiednio zabezpieczane. Nie należy więc wierzyć żadnym reklamom czy programom oferującym uzyskanie darmowego dostępu do takich informacji.

Dlaczego warto sprawdzać firmy w KRD?

Wiedząc już, jak sprawdzić firmę w KRD, przedsiębiorcy zastanawiają się, czy powinni to robić. Dość duży odsetek jest zdania, że to dość kontrowersyjny zabieg. W ten sposób kontrahent może poczuć się urażony. Jest to w pewny sposób wyraz tego, że już na starcie nie darzy się go zaufaniem. Po pobraniu raportu przedsiębiorstwo będzie mogło znaleźć NIP sprawdzającej go firmy w swoim profilu KRD, ale też innych biur informacji. Niektórzy mogą różnie to odebrać.

Wiarygodność firmy teoretycznie da się sprawdzić w bardziej dyskretny sposób (np. czytając opinie klientów w Internecie), ale nie uzyska się wtedy kompletu informacji. Mimo wszystko, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontrolować drugą stronę. Dzięki temu można uniknąć poważnych kłopotów finansowych, co pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze. Interesy opłaca się robić wyłącznie z wiarygodnymi, bezpiecznymi kontrahentami. Lepiej jest sprawdzić ich zawczasu niż potem borykać się z windykacją czy rozprawami w sądzie.

Skoro wiesz już, jak sprawdzić firmę w KRD, zarejestruj się i wygeneruj stosowny raport. Odpowiedzialny przedsiębiorca zawsze powinien wiedzieć, z kim wchodzi we współpracę. Zadbaj o to, by zawsze podejmować słuszne decyzje biznesowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *