Jak usunąć wpis z KRD – sprawdź!

23 kwietnia 2020  — Arkadiusz

biznesmen mysli

Krajowy Rejestr Długów gromadzi informacje dotyczące sytuacji finansowej jednostek, a także przedsiębiorstw, które miały jakiekolwiek doświadczenia z zadłużeniem. Raporty tego biura są sprawdzane m.in. przez banki czy inne instytucje. W systemie widnieją dane, które są dla Ciebie niekorzystne? Wyjaśniamy, jak usunąć wpis z KRD!

Osobom starającym się o kredyt czy przedsiębiorcom chcącym nawiązać nowe kontrakty szczególnie zależy na tym, by prezentować się wiarygodnie. Nieprzychylne zapisy w raporcie kredytowym mogą być wyjątkowo kłopotliwe. Dowiedz się, jak usunąć wpis z KRD!

Jak sprawdzić swój raport KRD?

Krajowy Rejestr Długów już od 2003 roku gromadzi, przechowuje i udostępnia dane gospodarcze polskich konsumentów oraz przedsiębiorstw. Dostęp do tych informacji mają specjalnie uprawnione instytucje, a także każdy, kto zarejestruje się na stronie www.krd.pl, a następnie uiści stosowną opłatę. Podczas logowania trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Po wpisaniu nr PESEL można otrzymać szczegółowe informacje na swój temat. Przedsiębiorcy mogą ponadto wykupić stosowny abonament, by uzyskać stały dostęp do tego typu danych. Dokumenty da się pobierać na komputer, ale także na smartfona. Osoby prywatne raz na pół roku mogą bezpłatnie pobrać raport.

Czasem podczas rutynowej kontroli można odkryć zapisy, które są przedawnione, nieprawdziwe lub kompletnie niespodziewane. Niektórzy szukają także rozwiązania w chwili, gdy przez małe przewinienie zostali od razu dodani do bazy. Zgodnie z prawem wierzyciel może zgłosić osobę/firmę zalegającą z płatnością już od 200 zł. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak usunąć wpis z KRD. Czy jest to w ogóle możliwe i jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Przeczytaj również: Jak sprawdzić firmę w KRD?

Kiedy i jak usunąć wpis z KRD?

Najprostszym sposobem na usunięcie wpisu z KRD jest po prostu spłata zadłużenia. Po tym jak dług zostanie uregulowany, wierzyciel ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w ciągu 14 dni. Składa wtedy wniosek o wykreślenie dłużnika z bazy. Jeśli tego nie zrobi, może ponieść karę pieniężną nawet w wysokości 30 tys. złotych! W chwili, gdy zauważy się, że pomimo uregulowania zaległości nadal widnieje się w bazie dłużników, należy złożyć zarzut do KRD. Instytucja skontaktuje się z wierzycielem. Jeśli nie ustosunkuje się do reklamacji, wpis zostanie usunięty po 14 dniach.

Możliwym rozwiązaniem jest także sprzedanie długu. Jeśli został on zbyty, a nowy nabywca nie zaktualizował danych w KRD, po 14 dniach informacja o zobowiązaniu zostanie usunięta z bazy.

Usuwane są również wszystkie długi przedawnione, czyli widniejące dłużej niż trzy lata od ostatniej aktualizacji. Jak usunąć wpis w KRD, który uległ przedawnieniu? Należy złożyć stosowny wniosek do samej instytucji. Można przy tym skorzystać z pomocy radcy prawnego czy specjalnej firmy.

Poza tymi sytuacjami nie da się wykreślić wpisu, jeśli jest zgodny ze stanem faktycznym. Wszelkie próby „tuszowania” swojej sytuacji finansowej są nierozsądne i nielegalne. Lepszym rozwiązaniem jest próba uregulowania swoich długów lub porozumienie się z wierzycielem.

Co zrobić, gdy odkryje się błędny, nieprawdziwy lub sporny zapis w KRD?

Regularne sprawdzanie KRD jest bardzo rozsądnym posunięciem. Powinny to robić szczególnie osoby, które mają za sobą przeszłość związaną z zadłużeniem. Jeśli akurat borykają się z takimi problemami, mogą na bieżąco monitorować proces ich rozwiązywania. W ten sposób dopilnuje się też tego, by po wszystkim odpowiednie wpisy zostały wykreślone. Każdy, kto ma zamiast starać się o kredyt, koniecznie powinien sprawdzić swoje dane. Bank z pewnością się z nimi zapozna, dlatego lepiej jest dopilnować, by były prawidłowe i aktualne.

Osoby, które nie mają żadnych zobowiązań, również mogą co jakiś czas pobrać swój raport. Czasem można nieświadomie paść ofiarą wyłudzeń pożyczek. Kontrolować sytuację trzeba koniecznie po tym, gdy np. zgubimy portfel z dokumentami lub gdy zostanie nam skradziony. W każdej chwili można też paść ofiarą np. hakerów. Im później wykryje się, że ktoś wziął na nas kredyt/pożyczkę, tym większe będzie się mieć kłopoty w wyjaśnieniu tej sprawy. Pobranie raportu co pół roku jest darmowe, dlatego szkoda z tego nie skorzystać.

Jak usunąć wpis w KRD, który jest zupełnie nieprawdziwy lub niesłuszny? Czasem zdarza się, że wierzyciel na wyrost wpisze nas na listę dłużników lub popełni błąd. Wtedy najpierw należy skontaktować się z tą instytucją (np. bankiem), by wyjaśnić sytuację. Następnie należy złożyć stosowny wniosek do KRD. W przypadku, gdy odkryje się przestępstwo kredytowe, trzeba również zgłosić sprawę na policję.

W każdej sytuacji, w której zauważy się pozycję w raporcie, której nie powinno tam być, należy działać. Najrozsądniej jest skontaktować się z wierzycielem, by ustalić jak usunąć wpis w KRD. Zadbaj o to, by w bazie widniały jedynie prawdziwe i aktualne informacje na Twój temat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *