Jak wyjść z długów komorniczych?

10 listopada 2019  — Piotr Spychalski

Jeśli dostałeś pismo od komornika, że rozpoczęła się egzekucja, masz niemałe tarapaty. Twoje długi najpewniej są duże i bardzo zaległe. Wyprostowanie takiej sytuacji nie jest proste, co nie znaczy, że jest całkowicie niemożliwe.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wizyta komornika nie oznacza jeszcze końca świata. W obliczu takiej sytuacji stało i stoi wielu Polaków. Zamiast się więc poddawać, lepiej zastanów się, jakie rozwiązania masz do dyspozycji.

Jakie masz możliwości?

Bezradność, a być może bezmyślność lub niewiedza doprowadziły cię do momentu, kiedy konieczna jest interwencja komornicza. Działając na oślep, możesz sprawić, że kłopoty będą większe. Na pewno możesz skontaktować się z doradcą finansowym, który naświetli, co można zrobić. Do dyspozycji masz takie rozwiązania jak wizyta w firmie oddłużeniowej, negocjacje z komornikiem na temat wysokości rat lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Możesz też próbować rozmawiać z wierzycielem i przekonać go do tego, by wycofał egzekucję komorniczą.

Przeczytaj również: Ile może zabrać komornik?

Z czego najlepiej skorzystać?

Na pewno nie warto chować głowy w piasek, bo to się mija z celem. Długi na pewno będą się powiększać przez odsetki i kary. No i oczywiście komornik może zająć twój majątek. Branie kolejnej pożyczki, tym razem oddłużeniowej, też nie zawsze będzie najszczęśliwszym rozwiązaniem. Jeśli skorzystasz z tego nieroztropnie, to możesz łatwo wpaść w pętlę zadłużenia, w przecież nie potrzebujesz kolejnych kłopotów finansowych. Takie usługi jak konsolidacja chwilówek przez internet są czasem korzystne, ale nie zawsze na etapie egzekucji komorniczych masz dostęp do czegoś opłacalnego. W każdym razie konsolidacja pozwala płacić jedną niższą ratę miesięcznie i chociaż wiąże się z dodatkowym kosztem, to pozwala odetchnąć i odzyskać płynność finansową.

Przeczytaj również: Co może zająć komornik?

Rozmawiaj i z wierzycielem i z komornikiem. Prawdopodobnie nikt nie będzie się spodziewać, że zapłacisz całe zadłużenie na raz. Otwiera to drogę do negocjacji i rat. Możesz w ten sposób zabezpieczyć się przed gorszymi konsekwencjami. Jeżeli strony będą widziały, że wywiązujesz się z ustaleń, stopniowo wyjdziesz na prostą. Ostatnią opcją jest upadłość konsumencka, która polega na tym, że sąd ogłasza niewypłacalność osoby fizycznej względem swoich wierzycieli. Z tej ostatniej opcji warto skorzystać, w przypadku gdy nie widzisz szans na szybką spłatę komornika. Aby poznać swoje możliwości i potencjalne korzyści z takiego rozwiązania koniecznie złóż wniosek kontaktowy, być może jest to jedyne sensowne rozwiązanie na wyjście z długów!

Co może komornik?

Lepiej od razu, kiedy tylko przyjdzie pismo komornicze, podjąć jakieś działania. W przeciwnym razie na scenę wkracza komornik, a to przyjemne nie jest. Może w dowolnej chwili, nawet pod twoją nieobecność, wejść do twojego domu. Jeśli odmówisz wpuszczenia, może przyjść z policją lub ślusarzem, który otworzy drzwi. Może przejąć twoje mienie jak samochód, telewizor, komputer, a także dom, czy działkę. Ma również uprawnienie do tego, by zająć wynagrodzenie i konto bankowe, w tym oszczędnościowe.

Przeczytaj również: Kiedy i po jakim czasie komornik przychodzi do domu?

To, czego komornikowi nie wolno, to zajęcie całego wynagrodzenia. Pensja minimalna musi na koncie zostać. W przypadku kiedy dłużnik jest przedsiębiorcą, to na koncie musi zostać trzykrotność średniego wynagrodzenia. Tak samo nie wolno mu w ogóle zająć alimentów.

Jedna odpowiedź do “Jak wyjść z długów komorniczych?”

  1. Ja tam bym wolała jednak nie ryzykować i albo spłacać w terminie, albo unikać pożyczek, których nie będę w stanie spłacić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *