Kim jest Polak, który pożycza pieniądze?

6 października 2021  — Maciej

Okres pandemii COVID-19 zmienił nieco obraz typowego pożyczkobiorcy w Polsce. W obawie o utratę pracy i źródła zarobkowania, wielu z nas powstrzymało się od zaciągania zobowiązań finansowych.

Sprawdź, jak aktualnie wygląda kredytowy portret Polaków. Kto najczęściej sięga po dodatkowe pieniądze i na jakie cele?

Zobacz również: Mężczyźni mają więcej długów w bankach!

  • Najczęściej z kredytów korzystają osoby w wieku od 34 do 44 lat, zamieszkałe w największych miastach w Polsce.
  • Nierzetelnymi dłużnikami są osoby zamieszkałe najczęściej na Śląsku i Mazowszu.
  • Konsolidacja pozwala na pozbycie się wcześniej zaciągniętych należności oraz na niedopuszczenie do naliczania odsetek karnych.

Kto zaciąga kredyty?

Z badań przeprowadzonych w ciągu roku na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie ponad 1000 osób wynika, że tylko co szósty dorosły Polak starał się w ostatnich 12 miesiącach o zewnętrzne finansowanie w banku.

Badanie, na podstawie którego można wyciągnąć wnioski dotyczące modelowego kredytobiorcy, przeprowadzane było w dniach 26-29 marca 2021 roku na zlecenie Wonga.

Najczęściej kredytobiorcami stawały się osoby w wieku od 34 do 44 lat – co czwarta zaciągała zobowiązanie. Wśród mających 24-33 lata spłacających było już tylko 22 proc., a najrzadziej po pożyczki sięgali najmłodsi klienci, w wieku od 18 do 24 lat.

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to typowy kredytobiorca żyje w jednym z największych miast w Polsce.

BIK i Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor przygotowały razem cykliczny Raport InfoDług. Pokazuje on, kim jest polski dłużnik w 2020 roku.

Portret Polaka, który nie wywiązuje się terminowo ze spłaty rat, przedstawia mężczyznę w wieku od 35 do 44 lat, który pochodzi ze Śląska lub z Mazowsza. Te dwa regiony zamieszkuje 30 proc. dłużników. Średnie obciążenie niespłacone w terminie na Śląsku wynosi 28 831 zł, a na Mazowszu – 40 121 zł.

Statystyczny nierzetelny spłacający ma problemy ze spłatą:

  • Zobowiązań wobec banków – ponad połowa zaległych płatności.
  • Kwot wynikających z bieżących rachunków, np. za czynsz i media.
  • Alimentów.

Największe zadłużenie według BIK i BIG InfoMonitor, które mają osoby w wieku od 35 do 44 lat, wynosi 22,1 mld zł, a w grupie wiekowej 45-54 lata łącznie jest to kwota 21 mld zł. Osoby w wieku od 55 do 64 lat zalegają kwotę 14,4 mld zł.

 

Jak pomóc sobie w spłacie długów?

Osoby dojrzałe często zaciągają zobowiązania, ale niestety również i w tej grupie wiekowej – od 35 do 44 lat – jest najwięcej osób nierzetelnych.

W wielu przypadkach mają oni zaciągnięte nie jedno, a kilka zobowiązań. Mogą to być kredyty hipoteczne, samochodowe, gotówkowe czy też chwilówki zaciągane na doraźne potrzeby w firmach pozabankowych.

Spłata kilku zobowiązań w różnych terminach wprowadza chaos w budżecie domowym. Może się okazać, że bieżące dochody nie są wystarczające do spłaty wszystkich długów. W takiej sytuacji zamiast czekać na naliczenie odsetek karnych i rozpoczęcie działań windykacyjnych przez wierzyciela, możesz spróbować dokonać konsolidacji z wydłużonym terminem spłaty i niższą ratą miesięczną. Kredytów gotówkowych i hipotecznych o charakterze konsolidacyjnym udzielają banki, ale i w innych instytucjach możesz znaleźć propozycje zaciągnięcia pożyczek konsolidacyjnych, łączących w sobie wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *