Kredyt dla przedsiębiorców – o czym warto wiedzieć?

10 lutego 2022  — Maciej

Sposobem na finansowanie działalności bieżącej i inwestycyjnej czy utrzymanie płynności przez przedsiębiorstwo może być zaciągnięcie kredytu dla firmy. Dowiedz się, jakie zobowiązania oferują przedsiębiorcom banki i o czym warto pamiętać przy ubieganiu się o nie.

 

Być może zainteresuje Cię również: Kredyt na start firmy – sprawdź, jak go dostać!

 

  • W okresie od stycznia do listopada 2021 roku banki udzieliły kredytów dla mikrofirm na kwotę 20,225 mld zł.
  • Banki przyznały o 20 proc. więcej kredytów mikrofirmom w 2021 roku niż w 2020 roku.
  • Kredyty dla przedsiębiorców mogą mieć charakter kredytu obrotowego, inwestycyjnego, hipotecznego czy konsolidacyjnego.

Wysoka popularność kredytów dla przedsiębiorców

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało, że w okresie od stycznia do listopada 2021 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom kredytów o wartości 20,225 mld zł. Kwota ta okazała się o ponad 24 proc. większa niż w tym samym czasie 2021 roku.

 

Szczególnie w listopadzie banki prowadziły intensywną akcję kredytową w kategorii zobowiązań dla mikroprzedsiębiorców. Było ich o niemal 20 proc. więcej w ujęciu liczbowym oraz ponad 20 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu do listopada 2020 roku. Nie ulega zatem wątpliwości, że kredyty dla przedsiębiorców są chętnie wybieranym sposobem pokrycia różnych wydatków pojawiających się w toku prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Oferta kredytowa banków dla przedsiębiorców

 

Kredyty dla firm nie dotyczą tylko jednego produktu finansowego. Mogą to być zobowiązania obrotowe, inwestycyjne, a nawet hipoteczne czy konsolidacyjne.

 

Kredyty obrotowe dla przedsiębiorców mają charakter krótkoterminowych produktów finansowych, których celem jest pokrycie bieżących wydatków ponoszonych przez firmę, na przykład kosztów:

  • nabycia niezbędnych surowców, materiałów czy półproduktów,
  • wypłat wynagrodzeń dla pracowników,
  • opłacenia niezbędnych składek ZUS,
  • opłacenia wymaganych danin podatkowych.

Celowym zobowiązaniem jest kredyt inwestycyjny, który dla porównania z produktem obrotowym udzielany jest na długi czas – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat, zwykle na wysoką kwotę. W jego przypadku banki wymagają z reguły, by przedsiębiorca miał wkład własny w inwestycję, w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent jej wartości. Najczęściej celem finansowania jest zakup pojazdów, maszyn, licencji, nieruchomości czy sprzętów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Kredyty inwestycyjne dla firm mają najczęściej zabezpieczenia, np. w formie hipoteki na nieruchomości, ubezpieczenia i tym podobnych. Dlatego takim zobowiązaniem może być też kredyt hipoteczny.

 

Kredyt konsolidacyjny natomiast łączy w sobie różne inne kredyty udzielone firmie i umożliwia obniżenie raty miesięcznej, dzięki wydłużeniu okresu spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *