Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki trzeba spełnić?

22 kwietnia 2022  — Maciej

Posiadanie wkładu własnego dotychczas było obowiązkowe, byś mógł zaciągnąć kredyt na mieszkanie z zabezpieczeniem hipotecznym. Jednak zmieni się to za sprawą programu rządowego „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Na jakich warunkach będzie on realizowany?

Zobacz również artykuł: Coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy

  • Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jako element rządowego programu kredytów gwarantowanych.
  • Gwarancja bankowa zastąpi wymagany przez banki przy kredycie hipotecznym wkład własny.
  • Z programu skorzystają kredytobiorcy, którzy nie mają mieszkania albo mają dzieci i niewielkie mieszkanie.
  • Rodzinom może przysługiwać spłata rodzinna w wysokości 20 lub 60 tys. zł.

Program mieszkaniowy w ramach Polskiego Ładu

Reformy w Polsce zgromadzone pod wspólnym sztandarem projektu Polski Ład dotyczą różnych sfer naszego życia. Jednym z ich punktów jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który pozwoli na otrzymanie w banku kredytu bez konieczności posiadania oszczędności tytułem kapitału początkowego.

Program ma zacząć obowiązywać dopiero od 27 maja 2022 roku. Z założenia ma wspierać Polaków, którzy nie są w stanie zgromadzić w krótkim czasie wymaganego w bankach co najmniej 10-20 proc. wkładu własnego na kredyt hipoteczny, w zaciąganiu zobowiązania na zakup mieszkania czy domu. Osoby te powinny uzyskiwać jednocześnie wystarczające zarobki umożliwiające regularną spłatę kredytu na mieszkanie. Wszystkie szczegóły funkcjonowania „Mieszkania bez wkładu własnego” zostały umieszczone w specjalnej ustawie z dnia 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Warunki kredytowania bez wkładu własnego

Kredyt bez wkładu własnego w ramach rządowego programu będzie udzielany na 100 proc. wartości mieszkania czy domu.

Wszystko przez to, że w jego ramach zostanie wprowadzona możliwość objęcia części kredytu hipotecznego gwarancją stanowiącą nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które jest zaciągany kredyt, czyli będzie to 10-20 proc. wartości nieruchomości. Gwarancja ma zastąpić wymóg bankowy dotyczący wniesienia wkładu własnego.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie w istocie prowadził do udzielenia kredytu gwarantowanego na okres co najmniej 15 lat dla określonych klientów. Gwarancji udzielać będą przy tym banki, które zawrą w tym zakresie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Kto skorzysta z kredytów bez wkładu własnego?

Warunkiem otrzymania kredytu gwarantowanego będzie to, by klient wraz z członkami jego gospodarstwa domowego nie był właścicielem innego mieszkania, z wyjątkiem sytuacji, gdzie w skład takiego gospodarstwa wchodzi dwoje albo więcej dzieci.

W przypadku rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci kredyt ten będzie dostępny, jeśli rodzina ma jedno mieszkanie, jednak nie większe niż:

  • 50 mkw – w przypadku dwójki dzieci,
  • 75 mkw – w przypadku trójki dzieci,
  • 90 mkw w przypadku czwórki dzieci.

Limitu metrażowego nie ma, jeśli mamy do czynienia z rodziną mającą pięcioro lub więcej dzieci.

Dodatkowa korzyść – spłata rodzinna

Z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym połączona jest tzw. spłata rodzinna, przysługująca, jeśli w okresie spłaty rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko. Wówczas w przypadku drugiego dziecka otrzyma 20 tys. zł spłaty rodzinnej, a trzeciego i kolejnego – 60 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *