Kredyt studencki czy pożyczka w firmie pozabankowej?

7 października 2021  — Maciej

Brakuje Ci pieniędzy na studia i utrzymanie w innym mieście? Mając status żaka, możesz wnioskować do wybranych banków o kredyt studencki.

Jeśli jednak potrzebujesz pieniędzy tu i teraz, na przykład na opłacenie czesnego, skorzystać możesz też z pożyczki w firmie pozabankowej. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Zobacz też: Co to jest kredyt studencki? Ile wynosi i jakie są na nim warunki?

 • Kredyt studencki adresowany jest do osób w odpowiednim wieku oraz wymaga spełnienia kryterium dochodowego i ustanowienia poręczenia spłaty zobowiązania.
 • Zaletą kredytu studenckiego jest możliwość korzystania z wypłat środków co miesiąc, bez naliczania przez bank oprocentowania, i spłata zobowiązania po 2 latach od ukończenia studiów w niskich ratach miesięcznych.
 • Wadą kredytu studenckiego jest konieczność dopełnienia wielu formalności przy ubieganiu się o jego przyznanie.
 • Na doraźne potrzeby finansowe student może zaciągnąć szybką pożyczkę w firmie pozabankowej.

Preferencyjny kredyt studencki – jak wygląda w praktyce?

Kredyt studencki kierowany jest do żaków i doktorantów wyższych uczelni, którzy znajdują się w słabej sytuacji finansowej. Sprawdź, czy i Ty możesz skorzystać z takiego finansowania.

Rząd wspiera studentów i realizuje od lat program kredytów studenckich, które udzielane są na warunkach określonych ustawowo. To specjalna pożyczka, która przyznawana jest żakom w celu pokrycia kosztów związanych z edukacją i utrzymaniem na studiach. Jest ona korzystniejsza niż kredyty konsumenckie, a wynika to z dotowania odsetek przez państwo. Kredyt studencki wypłacany jest w transzach w wybranej przez kredytobiorcę wysokości przez cały rok akademicki, a jego spłata następuje nawet po dwóch latach od ukończenia studiów. Okres oddawania kredytu trwa dwukrotnie dłużej niż czas wypłaty transz.

Wniosek o preferencyjny kredyt studencki możesz złożyć w bankach współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego:

 • PKO BP,
 • Pekao S.A.,
 • Banki Polskiej Spółdzielczości.

Wady i zalety kredytu studenckiego

Kredyt studencki po zmianach ustanowionych w przepisach ustawy 2.0, udzielany jest na okres nie dłuższy niż 6 lat, a przy kształceniu w szkole doktorskiej – maksymalnie 4 lata. Można się o niego ubiegać przez cały rok. Kredyt wypłacany jest w formie miesięcznych transz w wysokości do wyboru dla studenta:

 • 400 zł,
 • 600 zł,
 • 800 zł,
 • 1000 zł.

Przez okres studiów i maksymalnie przez 2 lata po uzyskaniu dyplomu wszystkie naliczone przez bank odsetki są spłacane przez państwo. Później żak pokrywa je sam, ale są one bardzo niskie – wynoszą tyle, co połowa stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego.

Niestety, ale nie wszyscy studenci mogą skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego. Przyznawany jest on tylko tym, którzy mają dosyć niski dochód w rodzinie (w 2021 roku była to kwota 2,5 tys. zł netto na osobę w rodzinie) i wymaga złożenia do banku wielu dokumentów oraz ustanowienia zabezpieczenia spłaty. Po ukończeniu przez żaka 30. roku życia, a przez doktoranta 35. roku, nie ma już możliwości starania się o kredyt studencki.

Kiedy lepiej sięgnąć po pożyczkę pozabankową?

Studenci, którzy potrzebują pieniędzy na już, bez konieczności dopełniania wielu formalności, mogą sięgnąć po pożyczkę pozabankową.

Wiele firm jest skłonnych do udzielenia takiego wsparcia finansowego młodym klientom. Mogą jednak stawiać ograniczenia wiekowe – pożyczkobiorca musi wówczas mieć np. więcej niż 21–23 lata.

Z pewnością pożyczkę w firmie pozabankowej można uzyskać szybko, nawet na dowód osobisty i oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. To doraźna pomoc w trudnych sytuacjach. Jeśli jeszcze na dodatek student może skorzystać z darmowej pożyczki dla nowych klientów i ma możliwość jej spłaty w terminie, np. z uzyskanego stypendium, niewiele stoi na przeszkodzie, żeby się o nią starał.

W dłuższej perspektywie czasowej i przy większych potrzebach finansowych warto jednak wnioskować o kredyt studencki, który spłacać można na lepszych warunkach. Pożyczkę należy traktować jako pomoc w wyjątkowych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *