Co to jest kredyt studencki? Ile wynosi i jakie są na nim warunki?

20 grudnia 2018  — Arkadiusz
Kredyt studencki może być przeznaczony na dowolny cel – na opłatę czesnego, mieszkania lub miejsca w akademiku, zakup podręczników lub innych materiałów dydaktycznych itd.  Ubiegać się o niego mogą wszystkie osoby, które starają się o przyjęcie na studia lub rozpoczęły je przed ukończeniem 25 roku życia (również doktoranci uczelni i jednostek naukowych).

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać kredyt studencki?

– pełna zdolność do czynności prawnych, – przedstawienie zabezpieczenia spłaty kredytu(poręczenie rodziców lub BGK), – okazanie dokumentacji potwierdzających dochód na osobę w rodzinie. Ci studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł mogą starać się o 100% poręczenie kredytu, zaś ci, których dochód na osobę nie przekracza 2000 zł – o 90% poręczenie kredytu. – BGK udziela poręczenia w 100% niezależnie od wysokości dochodu w sytuacji gdy student nie ma opieki rodzicielskiej Przeczytaj również: Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Jakie korzyści daje kredyt studencki?

Oferta przeznaczona jest zarówno dla osób pobierających naukę na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Nie ma znaczenia kierunek studiów ani tryb nauki – z kredytu studenckiego mogą skorzystać zarówno osoby studiujące w systemie dziennym, wieczorowym, jak i zaocznym. – Oprocentowanie kredytu jest bezkonkurencyjne 0,875% w skali roku – (50% wysokości stopy redyskontowej weksli NBP – obecnie 1,75%) – Aż połowę  odsetek pokrywa budżet państwa. – Szanse na kredyt mają też studenci o niskiej zdolności kredytowej (bez własnych dochodów). – Pieniądze wypłacane są w wybranych transzach: 400 zł, 600 zł, 800 zł albo 1000 zł miesięcznie. – Okres kredytowania można dostosować do indywidualnych możliwości studenta/ doktoranta. – Istnieje możliwość odroczenia spłaty rat a nawet umorzenia części kredytu dla najlepszych absolwentów. – Bank nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę kredytu oraz za dokonywanie nadpłat. Przeczytaj również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych?

Najlepsi studenci płacą mniej!

Kredyt studencki motywuje młodych kredytobiorców do zwiększenia wysiłków i dostania się do grona najlepszych studentów swoich uczelni. Tym, którzy znajdą się wśród 1% najlepszych umorzy aż 50% kredytu! Osobom, którzy znajdą się w grupie od 1,01% do 5% najlepszych studentów daruje 35% kredytu, zaś Ci, którzy znajdą się w grupie od 5,01% do 10% najlepszych na danej uczelni, mogą liczyć na umorzenie 20% kredytu. O częściowe umorzenie kredytu mogą starać się też osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Wymagane dokumenty

Sama procedura kredytowa jest prosta i nie wymaga specjalnego wysiłku. Osoba ubiegająca się o kredyt studencki musi tylko złożyć w banku komplet dokumentów: – wniosek o udzielenie kredytu – można go dostać w każdym oddziałach banków na terenie całej Polski albo pobrać bezpośrednio ze strony internetowej banku, – dokument potwierdzający udział w rekrutacji/ przyjęcie na studia albo zaświadczenie z uczelni, potwierdzające, że jest studentem/ doktorantem, – oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie wraz z dokumentem potwierdzającym ten dochód (np. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego), – dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu. Spłata kredytu studenckiego (z odsetkami) rozpoczyna się po upływie dwóch lat od planowanego terminu ukończenia studiów. W roku akademickim 2018/2019 kredyty studenckie oferują cztery banki w Polsce: – PKO Bank Polski SA – PEKAO SA – Bank Polskiej Spółdzielczości SA – SGB Bank SA (Spółdzielcza Grupa Bankowa)  Więcej informacji sprawdzisz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

3 odpowiedzi na “Co to jest kredyt studencki? Ile wynosi i jakie są na nim warunki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *