Limit zadłużenia w koncie – jak to działa?

21 stycznia 2022  — Maciej

Konto osobiste to podstawowy produkt depozytowy, z którego możesz skorzystać w każdym banku i wpłacić na nie swoje pieniądze. W ramach Twojego rachunku bank może przyznać Ci pewien limit zadłużenia. Sprawdź, czym on jest i jak działa?

Sprawdź również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych

  • Limit kredytowy to inaczej linia kredytowa lub limit zadłużenia w koncie.
  • Limit zadłużenia jest powiązany z rachunkiem osobistym i pozwala na elastyczne korzystanie z pieniędzy banku.
  • Należy najpierw wydać swoje środki, by móc skorzystać z limitu zadłużenia.
  • Kwota limitu zależna jest od zdolności kredytowej klienta.

Czym jest limit kredytowy?

Bankowa terminologia może być nieprawidłowo interpretowana przez klientów, co rodzi szereg nieporozumień. Dlatego na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, co oznacza pojęcie limit kredytowy.

Taki limit może dotyczyć karty kredytowej przyznanej przez bank na wniosek klienta. Karta służy głównie do rozliczeń bezgotówkowych, czyli do opłacania zakupów produktów i usług w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Pozwala ona na dowolne wydatkowanie środków, w ramach przyznanego limitu.

Natomiast limit kredytowy może dotyczyć również rachunku bankowego. W takim przypadku jest on powiązany z kontem osobistym. Jeśli bank stosuje takie rozwiązanie, to możesz mieć do czynienia z:

  • limitem zadłużenia w koncie osobistym,
  • limitem debetowym, inaczej debetem,
  • linią kredytową w koncie osobistym.

Limit zadłużenia w rachunku powinieneś traktować jako usługę świadczoną przez bank, w którym masz otwarte swoje konto osobiste. Ta instytucja może oddać do Twojej dyspozycji pulę środków finansowych – limit kredytowy czy limit zadłużenia, z której możesz, ale nie musisz skorzystać.

Jak w praktyce działa limit zadłużenia w koncie?

Możesz traktować limit zadłużenia w koncie jako poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Zwiększa on bowiem pulę środków finansowych do wydania, w porównaniu z Twoim prawdziwym saldem. Korzystanie z przyznanego limitu zadłużenia jest dobrowolne i sięgasz po takie pieniądze wtedy, gdy tego rzeczywiście potrzebujesz. Jeśli w danym okresie wystarczają Ci środki zgromadzone w koncie osobistym, debet nie będzie wykorzystywany.

Limit zadłużenia w koncie to margines bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Jeśli nagle okaże się, że potrzebujesz większą kwotę pieniędzy, niż wynosi rzeczywiste saldo rachunku, możesz sięgnąć po debet i nie musisz wtedy przechodzić żmudnej i czasochłonnej procedury wnioskowania o kredyt gotówkowy w banku. Bez dopełniania jakichkolwiek formalności skorzystasz z pieniędzy banku, ale tylko do wysokości przyznanego limitu.

Zanim sięgniesz po limit zadłużenia w koncie, musisz spożytkować posiadane środki. Dopiero kiedy saldo zbliży się do zera, przy kolejnych płatnościach czy wypłacie środków w bankomacie zaczniesz korzystać z debetu w koncie.

Jak bank szacuje wysokość limitu zadłużenia?

 

Nie każdy klient banku może otrzymać limit debetowy. By móc z niego skorzystać, musisz wnioskować o kredyt w koncie.

Bank może też zaproponować Ci taką usługę. Zanim limit zadłużenia zostanie przyznany, bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową, sprawdzi na jaki kredyt Cię stać i czy masz dobrą historię, by otrzymać takie zobowiązanie. Wysokość limitu zależna jest od tego, jak wysokie dochody wpływają na Twoje konto w banku i jakie wydatki masz co miesiąc z tytułu opłat stałych czy utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *